Zatürree Tedavisinde Beslenme

Zatürree Tedavisinde Beslenme

Zatürree Nasıl Bir Hastalıktır?

Bu yazımızda zatürree hastalığını tanıyıp ve bu hastalıkla ilgili önemli bilgilere sahip olacağız. Tıp dilinde Pnömoni adıyla bilinen zatürree bir ya da birden fazla akciğer lobu iltihaplanması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır.

En çok görülme sıklığı olan kişiler küçük yaş gurubu çocuklar, yaşı ilerlemiş olan kişiler ve herhangi bir kronik rahatsızlığı olan kişilerdir ve bu kişilerde zatürree daha ağır ve ateşli bir şekilde olur. Çoğunlukla havaların soğuduğu zaman yani kışın ortaya çıkar ve bu rahatsızlıkta akciğerdeki hava keseleri sıvı ile dolar ve bu sıvı iltihaplı bir sıvıdır. Bu yüzden kişinin oksijen alış verişi olumsuz bir şekilde etkilenir ve kandaki oksijen seviyesinde azalma olur.

Zatürree bulaşıcı hastalık kategorisinde yer almaktadır. Akciğerlerde meydana gelen iltihaplanmaya neden olan virüs, bakteri ya da mantar benzeri mikroorganizmalardır. Zatürreeye yakalanmış birinden sağlıklı bir kişiye öksürükle, aksırıkla veya bazı nedenlerle ağızdan çıkan damlacıkların solunması ile bulaşabilmektedir. Bu hastalık küçük yaştakiler için ve yaşlılar için ölümcül bir tehlikeye sahip olabilir ama aynı zamanda zatürreeden aşı yolu ile korunabiliriz.

Zatürreeye Yakalanan Biri Nasıl Beslenmelidir?

Birçok hastalıkta olduğu gibi zatürree hastalığında da beslenmenin önemi çok fazladır. Bilhassa yeterli sıvı alımına dikkat edilmelidir. Çünkü hasta çok sık ateşleneceği için bol sıvı kaybedecektir. Gün içinde minimum 2 litre sıvı alınmalıdır. Özellikle kışın C vitamini açısından zengin besinler tüketilmelidir. Özellikle portakal, greyfurt, havuç gibi meyvelerin suyu taze olarak sıkılıp bolca içilmelidir. Bilimsel olarak araştırılıp ve faydasının kanıtlandığı tavuk suyu zatürree gibi enflematuar hastalıklarda oldukça etkilidir. Bilimsel araştırmalara göre tavuk suyu ile yapılmış bir çorba enfeksiyon hastalıklarında bedene yayılan ve hastalanmalara sebep olan bazı kimyasal maddelerin azalmasını sağlamaktadır. Bunların dışında bal, ıhlamur, zencefil, zerdeçal benzeri karışım çaylarının da bolca tüketilmesinde fayda vardır. Bu konu ile ilgili Galata Tıp Merkezinde birçok başarılı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Eğer zatürree hastalığından şüphe ediyorsanız ya da zatürree iseniz merkezimize gelerek gerekli muayeneleri olabilirsiniz.


Sizi Arayalım


İdrar yollarında yanma genellikle idrar yolu enfeksiyonuna bağlıdır. Bu enfeksiyon idrar yollarından mesaneye kadar giden bakterilerden kaynaklanmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonuna yada idrar yanmasına sistit de denilmektedir.
Genel olarak kansızlık insan vücudundaki kan miktarının az olmasını değil kanın içindeki bileşenlerin olması gereken değerlerden düşük oranda bulunması durumunu ifade eder.
Mide yanması genellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkmaktadır. Halk arasında mide kaynaması olarak dile getirilen mide yanması, tüketilen besinler açısından kişiye göre değişiklik gösterebilir.
Kabızlık anlık olarak yaşanabildiği gibi birçok sebebe bağlı ciddi problemlerin habercisi de olabilir. Dışkılama ihtiyacını ertelemek anlık kabızlığa sebep olabilir, ancak bunun yanı sıra genetik yatkınlık, yeterli su içmeme, beslenme düzensizliği, uyku düzensizliği,
Vücutta bulunan kan, kırmızı rengini hemoglobin adlı proteinden almaktadır. Yani kana al-kırmızı rengini bu protein vermektedir. Hemoglobinin en önemli ve etken maddesi demirdir.
Belirtileri Ve Tedavisi Ülser, sindirim sıvıları ve mide asitlerinin mide, yemek borusu ya da onikiparmak bağırsağını tahrip etmesi sonucunda söz konusu organda meydana getirdiği doku kaybına verilen addır.
Zatürree genellikle mikrobik bir rahatsızlık olduğundan mikropların üreyebildiği ve en fazla olduğu zamanlarda öksürükle, tıksırıkla veya konuşma esnasında ağızdan çıkan tükürük ya da benzeri şeylerle başka birine bulaşabilir.
Hastanın tansiyonu 180-110 mmHg derecede yükselmediyse normal şartlarda bir belirti görülmez. Yüksek tansiyonda en fazla görülen belirtiler ise: başın dönmesi, baş ve kalp ağrısı, ulakta çınlama, nefes alıp vermede yaşanan sıkıntıdır.
Üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan şey virüs ve bakterilerdir. Üst solunum dediğimiz yer ise nefes alıp verirken havanın temasta bulunduğu ilk yerdir diyebiliriz. Yani etrafımızdaki virüs ve bakteriler öncelikle bu bölgede etkili olur.
Tiroid şekil olarak kelebeği andıran bir salgı bezidir. Bu salgı bezi gırtlağımızın ve köprücük kemiğimizin arasında soluk borumuza sarılmış bir şekilde durur. Vücudumuzdaki görevleri ise metabolizmamızı ve beden sıcaklığımızı düzenler.
Şeker hastalığı deyip geçmemek gerekir. Çünkü şeker hastalığı bir diğer adıyla diyabet hastalığı pek çok sendroma neden olmaktadır. Sizler için bu yazımızda yardımcı olmak adına şeker hastalığının belirtilerini bir liste halinde sıraladık.
Yüksek kolesterol asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü yüksek kolesterolün vücudumuzda birçok olumsuz etkisi vardır ve bu etkiler oldukça ciddi boyuttadır. Örneğin felç, kalp krizi, bilinç kaybı gibi ciddi problemlere neden olabilir.
Kandaki total kolesterolün seviyesinin normal olup olmadığına karar verilirken göz önünde bulundurulması gereken şeyler vardır. Bunlar LDL kolesterol, HDL kolesterol, Trigliserid Kolesterol ve hastada irsi bir yatkınlığın olup olmadığıdır.
Akciğerlerimize hava bronş tüpleri ile ulaşır. Eğer bu bronş tüplerinin iç yüzeyinin zarı iltihaplanırsa bronşit hastalığı meydana gelir. Bronşit iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Birincisi akut bronşit ve ikincisi ise kronik bronşittir.
Eğer bebeğiniz ilk üçüncü ayında ise bebeğinizi soğuk algınlığından korumak için yapacağınız en iyi şey onu bu hastalığa yakalanmış kişiden uzak tutmaktır. Kışın bu yöntem önemlidir çünkü kışın soğuk algınlığı virüsü çok fazla sirkülâsyonda bulunur.
Parazit bir canlı olan ve beyaz renkteki bağırsak kurtları genelde ince ve kalın bağırsağımızda bulunur ama bağırsak kurdu oluşumu çok fazla ise kalın bağırsaktan mesaneye doğru hareket ederler. Bu tür canlıların üremesi yumurtlama yoluyla gerçekleşmektedir.
Reflü, yemeğin ardından yaşanan hazımsızlık, yanma ve ekşime gibi şikayetlere neden olan mide asidinden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Reflü bazen kısa sürede geçebilir ama bazen de çok rahatsız edici bir rahatsızlık haline gelebilir.
Kan şekeri, insan vücudunda hassasiyet gösterilen düzenlemelerden bir tanesidir. Belirli hastalıkların takibinde son derece önemli bir kriteridir. Kan şekerinin Düşük olması da yüksek olması da sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .