Bize Ulaşın
Pazartesi-Cuma: 09:00 - 18:00 Cumartesi: 09:00 - 13:00
Randevu Alabilirsiniz

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşer?

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşer?

Hastanın tansiyonu 180-110 mmHg derecede yükselmediyse normal şartlarda bir belirti görülmez.

Yüksek tansiyonda en fazla görülen belirtiler ise: başın dönmesi, baş ve kalp ağrısı, ulakta çınlama, nefes alıp vermede yaşanan sıkıntıdır.

Ayrıca görme bozukluğu yaşama, burundan kan gelmesi ve kalp atışındaki düzensizliktir. Hastaya yüksek tansiyon tanısı koymak için kan basıncı ölçümünde sistolik ve diastolik değerlerine bakılmaktadır. Sistolik büyük tansiyon, diastolik ise küçük tansiyondur ve bunların normal denebilecek değerleri 130/85 mm Hg dir.

Eğer bu değerlerden herhangi birinde yüksek bir değere rastlanırsa hastaya yüksek tansiyon tanısı konulur.

Normalde yüksek tansiyon vakaları ciddi bir sorun haline dönüşmez ama bazı durumlarda hastaya inme inebilir ya da uzun vadede kişinin kalp-damar rahatsızlıkları riskini artırır. Bu yüzden tansiyonun hemen düşürülmesi ve dengelenmesi gerekmektedir.

Yüksek Tansiyon Nelere Yol Açar?

Yüksek tansiyonun ihmal edilebilme gibi bir şansı yoktur. Çünkü yüksek tansiyonun neden olduğu komplikasyonlar diğer rahatsızlıklar ile kıyaslandığı zaman daha çok ölüm ya da felce sebebiyet vermektedir. Tansiyonun devamlı yüksek olması kan damarları için sorun teşkil etmektedir. En riskli durumlardan bir tanesi ise beyne giden kan damarları beslenemez ya da bu damarlar yırtılır. Ve bu iki riskli durum da ani felçlere neden olabilir.

Özellikle kalp hastaları için çok riskli bir durum olan yüksek tansiyon böbrekler içinde risk teşkil etmektedir. Böbreklerdeki ince damarlar hasar göreceği için böbrekler fonksiyonlarını yerine getiremez hale gelir. Bu durum hastada sürekli halsizlik, ayaklarda şişme ve cilt kaşıntılarına sebebiyet verir.

Yüksek Tansiyonun Düşürülmesi

Eğer hastanın tansiyonu çok fazla yüksek değil ise hasta beslenmesinde bazı değişiklikler yaparak ve düzenli egzersizler yaparak tansiyonunu kontrol altına alabilir. Eğer hastanın tansiyonu normalden biraz daha fazla yüksek ise beslenme ve egzersizlere ek olarak doktor tavsiyesi ile bazı ilaçları almalıdır. Anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri tansiyonun dengelenmesinde etkili olan ve bazı hormonların fonksiyonlarını engelleyerek etkisini gösteren ilaç grubudur. Galata Tıp Merkezimizde yüksek tansiyon hastaları için uyguladığımız yöntemler hastaların gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra belirlenmektedir. Tansiyonun yükselme sebebi belirlendikten sonra hastaya gerekli müdahaleler uygulanır.

Canlı Destek / Live Support