Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Hastanın tansiyonu 180-110 mmHg derecede yükselmediyse normal şartlarda bir belirti görülmez.

Yüksek tansiyonda en fazla görülen belirtiler ise: başın dönmesi, baş ve kalp ağrısı, ulakta çınlama, nefes alıp vermede yaşanan sıkıntıdır.

Ayrıca görme bozukluğu yaşama, burundan kan gelmesi ve kalp atışındaki düzensizliktir. Hastaya yüksek tansiyon tanısı koymak için kan basıncı ölçümünde sistolik ve diastolik değerlerine bakılmaktadır. Sistolik büyük tansiyon, diastolik ise küçük tansiyondur ve bunların normal denebilecek değerleri 130/85 mm Hg dir.

Eğer bu değerlerden herhangi birinde yüksek bir değere rastlanırsa hastaya yüksek tansiyon tanısı konulur.

Normalde yüksek tansiyon vakaları ciddi bir sorun haline dönüşmez ama bazı durumlarda hastaya inme inebilir ya da uzun vadede kişinin kalp-damar rahatsızlıkları riskini artırır. Bu yüzden tansiyonun hemen düşürülmesi ve dengelenmesi gerekmektedir.

Yüksek Tansiyon Nelere Yol Açar?

Yüksek tansiyonun ihmal edilebilme gibi bir şansı yoktur. Çünkü yüksek tansiyonun neden olduğu komplikasyonlar diğer rahatsızlıklar ile kıyaslandığı zaman daha çok ölüm ya da felce sebebiyet vermektedir. Tansiyonun devamlı yüksek olması kan damarları için sorun teşkil etmektedir. En riskli durumlardan bir tanesi ise beyne giden kan damarları beslenemez ya da bu damarlar yırtılır. Ve bu iki riskli durum da ani felçlere neden olabilir.

Özellikle kalp hastaları için çok riskli bir durum olan yüksek tansiyon böbrekler içinde risk teşkil etmektedir. Böbreklerdeki ince damarlar hasar göreceği için böbrekler fonksiyonlarını yerine getiremez hale gelir. Bu durum hastada sürekli halsizlik, ayaklarda şişme ve cilt kaşıntılarına sebebiyet verir.

Yüksek Tansiyonun Düşürülmesi

Eğer hastanın tansiyonu çok fazla yüksek değil ise hasta beslenmesinde bazı değişiklikler yaparak ve düzenli egzersizler yaparak tansiyonunu kontrol altına alabilir. Eğer hastanın tansiyonu normalden biraz daha fazla yüksek ise beslenme ve egzersizlere ek olarak doktor tavsiyesi ile bazı ilaçları almalıdır. Anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri tansiyonun dengelenmesinde etkili olan ve bazı hormonların fonksiyonlarını engelleyerek etkisini gösteren ilaç grubudur. Galata Tıp Merkezimizde yüksek tansiyon hastaları için uyguladığımız yöntemler hastaların gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra belirlenmektedir. Tansiyonun yükselme sebebi belirlendikten sonra hastaya gerekli müdahaleler uygulanır.


Sizi Arayalım


İdrar yollarında yanma genellikle idrar yolu enfeksiyonuna bağlıdır. Bu enfeksiyon idrar yollarından mesaneye kadar giden bakterilerden kaynaklanmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonuna yada idrar yanmasına sistit de denilmektedir.
Genel olarak kansızlık insan vücudundaki kan miktarının az olmasını değil kanın içindeki bileşenlerin olması gereken değerlerden düşük oranda bulunması durumunu ifade eder.
Mide yanması genellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkmaktadır. Halk arasında mide kaynaması olarak dile getirilen mide yanması, tüketilen besinler açısından kişiye göre değişiklik gösterebilir.
Kabızlık anlık olarak yaşanabildiği gibi birçok sebebe bağlı ciddi problemlerin habercisi de olabilir. Dışkılama ihtiyacını ertelemek anlık kabızlığa sebep olabilir, ancak bunun yanı sıra genetik yatkınlık, yeterli su içmeme, beslenme düzensizliği, uyku düzensizliği,
Vücutta bulunan kan, kırmızı rengini hemoglobin adlı proteinden almaktadır. Yani kana al-kırmızı rengini bu protein vermektedir. Hemoglobinin en önemli ve etken maddesi demirdir.
Belirtileri Ve Tedavisi Ülser, sindirim sıvıları ve mide asitlerinin mide, yemek borusu ya da onikiparmak bağırsağını tahrip etmesi sonucunda söz konusu organda meydana getirdiği doku kaybına verilen addır.
Bu yazımızda zatürree hastalığını tanıyıp ve bu hastalıkla ilgili önemli bilgilere sahip olacağız. Tıp dilinde Pnömoni adıyla bilinen zatürree bir ya da birden fazla akciğer lobu iltihaplanması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır.
Zatürree genellikle mikrobik bir rahatsızlık olduğundan mikropların üreyebildiği ve en fazla olduğu zamanlarda öksürükle, tıksırıkla veya konuşma esnasında ağızdan çıkan tükürük ya da benzeri şeylerle başka birine bulaşabilir.
Üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan şey virüs ve bakterilerdir. Üst solunum dediğimiz yer ise nefes alıp verirken havanın temasta bulunduğu ilk yerdir diyebiliriz. Yani etrafımızdaki virüs ve bakteriler öncelikle bu bölgede etkili olur.
Tiroid şekil olarak kelebeği andıran bir salgı bezidir. Bu salgı bezi gırtlağımızın ve köprücük kemiğimizin arasında soluk borumuza sarılmış bir şekilde durur. Vücudumuzdaki görevleri ise metabolizmamızı ve beden sıcaklığımızı düzenler.
Şeker hastalığı deyip geçmemek gerekir. Çünkü şeker hastalığı bir diğer adıyla diyabet hastalığı pek çok sendroma neden olmaktadır. Sizler için bu yazımızda yardımcı olmak adına şeker hastalığının belirtilerini bir liste halinde sıraladık.
Yüksek kolesterol asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü yüksek kolesterolün vücudumuzda birçok olumsuz etkisi vardır ve bu etkiler oldukça ciddi boyuttadır. Örneğin felç, kalp krizi, bilinç kaybı gibi ciddi problemlere neden olabilir.
Kandaki total kolesterolün seviyesinin normal olup olmadığına karar verilirken göz önünde bulundurulması gereken şeyler vardır. Bunlar LDL kolesterol, HDL kolesterol, Trigliserid Kolesterol ve hastada irsi bir yatkınlığın olup olmadığıdır.
Akciğerlerimize hava bronş tüpleri ile ulaşır. Eğer bu bronş tüplerinin iç yüzeyinin zarı iltihaplanırsa bronşit hastalığı meydana gelir. Bronşit iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Birincisi akut bronşit ve ikincisi ise kronik bronşittir.
Eğer bebeğiniz ilk üçüncü ayında ise bebeğinizi soğuk algınlığından korumak için yapacağınız en iyi şey onu bu hastalığa yakalanmış kişiden uzak tutmaktır. Kışın bu yöntem önemlidir çünkü kışın soğuk algınlığı virüsü çok fazla sirkülâsyonda bulunur.
Parazit bir canlı olan ve beyaz renkteki bağırsak kurtları genelde ince ve kalın bağırsağımızda bulunur ama bağırsak kurdu oluşumu çok fazla ise kalın bağırsaktan mesaneye doğru hareket ederler. Bu tür canlıların üremesi yumurtlama yoluyla gerçekleşmektedir.
Reflü, yemeğin ardından yaşanan hazımsızlık, yanma ve ekşime gibi şikayetlere neden olan mide asidinden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Reflü bazen kısa sürede geçebilir ama bazen de çok rahatsız edici bir rahatsızlık haline gelebilir.
Kan şekeri, insan vücudunda hassasiyet gösterilen düzenlemelerden bir tanesidir. Belirli hastalıkların takibinde son derece önemli bir kriteridir. Kan şekerinin Düşük olması da yüksek olması da sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .