Yaz Aylarında Beslenme

Yaz Aylarında Beslenme

Galata Tıp Merkezi Beslenme Ve Diyet Kliniği olarak yaz aylarına yaklaşırken bu aylarda beslenmemizde nelere dikkat etmeliyiz, hangi besinlerden uzak durmalıyız gibi merak edilen soruları sizler için yanıtladık.

Öncelikle şunun vurgusunu yapmalıyız ‘ sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenme ‘, evet buradan da anlayacağımız gibi yaşamın her döneminde sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme olmalı ve buna dikkat etmeliyiz. Şunu da unutmamalıyız ki yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanabilmesi için sağlıklı ana ve sağlıklı ara öğünler yapmalı, düzenli beslenmeliyiz.

Yeterli ve dengeli beslenmenin öneminin artacağı, Yaz’a merhaba demeye hazırlandığımız bu günlerde gelin nelere dikkat etmemiz gerektiğine beraber bakalım. Özellikle sıcaklığın aşırı yükseleceği bu aylarda sıvı kaybımız artacak ve sıvı tüketimimiz ayrı bir önem taşıyacaktır.

Şunu unutmamalıyız ki bu aylarda sıvı gereksinimimiz artacaktır. Bunun yanında terlemeyle sodyum, potasyum başta olmak üzere mineral kayıplarımız arttığında ve bu kayıplar karşılanamadığında vücut direnci düşerek; bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri oluşabilecektir.

Sıvı gereksinimini karşılamak için su tüketimine özen göstermeli 2 – 2,5 litre su içmeliyiz. Aynı zaman da hem yazın vermiş olduğu sıcaklarda biraz serinlemek hem de mineral kayıplarını önleyebilmek için taze sıkılmış meyve suları, ayran, süt, kefir gibi besinleri tercih edebiliriz. Aynı zamanda detoks severler içinde çiğ sebze suları hem vücudumuzun arınmasını sağlayacak hem de kayıplarımızı bir nebze karşılayacaktır. Bitki çayları da sıvı gereksinimimizi karşılayacağımız ideal içeceklerdendir ama şunu unutmayalım ki aşırı miktarda bilinçsizce tüketilen bitki çayları da vücut direncimizi düşmesine neden olacak ve sağlık sorunlarına neden olabilecektir.

Yaz aylarında özellikle yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve koroner kalp hastalıklarında artış gözlenmektedir. Bu nedenle sıvı ve mineral kayıplarının yanında öğünlerimizin hafif olması da önemlidir. Ana ve ara öğünlerimizde ağır, kalorili yemekler ve tatlılar yerine taze yaz sebzeleriyle hazırlanmış yemekleri, taze yaz meyvelerini ve daha hafif olan sütlü tatlıları tercih etmeliyiz. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlamamalı kahvaltımızda taze yaz sebzelerini de bulundurmalıyız.

Kan şekerimizi hızlı yükselten, beyaz un ve beyaz undan yapılmış besinler yerine lif içeriği yüksek tahıllı – kepekli besinleri tercih etmeliyiz.  Kızartma yöntemini özellikle yaz aylarında kullanmamaya özen göstermeli, hayvansal yağlar yerine bitkisel yağları tercih etmeliyiz ve ölçülü kullanmalıyız. Günlük fiziksel hareketimizi arttırmalıyız. Özellikle açık hava da yapılan fiziksel aktiviteleri tercih etmeliyiz.

Besin zehirlenmelerinin ve ishalin arttığı bu aylarda besinlerin hijyenine ve saklama koşullarına dikkat etmeliyiz. Meyve ve sebzelerimizi bol su altında yıkamalı, dışarda satılan yiyeceklerden uzak durmalı ve çabuk bozulabilecek besinleri, ısıl işlem görmüş besinleri uygun koşullarda saklamalıyız.


Sizi Arayalım


Yılbaşı gecesinde abartılı yiyecek ve içecek tüketiminde bulunduysak neler yapabiliriz?
Kilo artışı ve aniden soğuyan havaları beraberinde getiren kış mevsiminde nasıl besleneceğinizi biliyor musunuz ?
Galata Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet uzmanı Hatice Marangoz Ramazan ayının ardından karşılayacağımız bayramı sağlıklı tercihler yaparak geçirmenizin sağlığınız üzerindeki önemini vurguladı
Diyetisyenimiz Hatice Marangoz'dan yaza nasıl hazırlanmamız gerektiği ile ilgili bir birinden önemli 7 bilgi
Sağlığa olan pek çok faydası nedeniyle su içmenin önemli olduğu her zaman söylenir, ancak bunu ne zaman ve nasıl yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?
Yaz ayları yaklaşırken ilk akla gelen şeylerden biri fazla kilolardan kurtulmak oluyor. Ancak kilo verme telaşıyla yapılan yanlış diyetler hem kalıcı bir çözüm vermez hem de ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.
Kefir, kökeni Kafkaslara dayanan ve ilk kez Türkler tarafından yapılan bir süt grubu içeceği olarak biliniyor. Sütte laktik asit ve etil alkol fermantasyonu gerçekleşmesiyle oluşan kefir, zengin içeriğinden ve bağışıklıktan, hücre yenilenmesine,
Sabah uyandığınızda su içmenin 90 dakika içinde metabolizmayı %24 hızlandırdığı yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır. Güne su ile başlayarak metabolizma hızlanmasına yardımcı olurken aynı zamanda sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasına destek olacaktır.
Bağışıklık sisteminizi beslenmenizde yapacağınız değişikliklerle güçlendirin. Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan, patojen (bakteri, virüs vb.) ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin tümüdür.
Okul çağı çocukları denilen dönem 6–10 yaş arasıdır. Bu yaş grubu çocuklarda da sağlıklı beslenme ilkeleri esas alınır. Yetişkinler sağlıklı besinleri diyetlerine daha kolay eklerken bu dönemdeki çocuklara sağlıklı besinleri kabul ettirmek zordur.
Gemi adamları oruç tutarken meyve tüketimini kesinlikle atlamamaları gerekmektedir. Yeterli ve dengeli beslenmenin Ramazan Ayında da sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az üç öğün tamamlanmalı ve sahur öğünü atlanmamalı.
Galata Tıp Merkezi olarak beslenmenin anne karnından başlayarak yaşam boyu devam ettiğini biliyoruz. Bu yüzden yaşam kalitenizin devamlılığına katkı sağlamak başlıca hedefimizdir. Bu yönde uzman kadromuz çalışmalarıyla size yardımcı olmaya hazırdır.
Hamilelik sonrasında anneler, sağlıklı kilo vermek için yeterli sıvı tüketimine ve yeterli uykuya dikkat edilmesinin yanı sıra düzenli aralıklarla fiziksel aktivitelerini aksatmamaları gerekmektedir. Ayrıca stresten de uzak durmaları önerilmektedir.
Yeterli ve dengeli beslenmenin Ramazan Ayında da sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az üç öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerekir. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise sıvı tüketimidir.
Galata Tıp Merkezi olarak danışanlarımızın gebelik sürecini en iyi şekilde geçirmelerini ve hem gebelikte hem de gebelik sonrasında yeterli ve dengeli beslenmelerini sağlayıp, beslenmeyle ilgili her hangi bir sağlık sorunun oluşmamasına yardımcı oluyoruz.
İnsanın, sağlıklı büyüme ve gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak hayat kalitesini artırması için besin öğelerinin her birinden günlük ne kadar alınması gerektiği belirlenmiştir.Bu öğelerin birinin eksikliği veya fazlalığı durumunda büyüme engellenir.
Mevsim geçiş dönemlerinde değişen hava şartları insan sağlığını ve hayat temposunu etkilemektedir. Bahar yorgunluğu; kış aylarında yavaşlamış olan metabolizmanın baharın gelmesiyle birlikte bu değişime ayak uyduramamasından kaynaklanır.
Kişiye özel beslenme olmaksızın yapılan zayıflama diyetleri sadece zaman kaybettirir. Kişinin tüm analizleri göz önünde bulundurularak en doğru beslenme modelini belirleyip kişinin daha enerji ve daha fit bir görünüme sahip olması sağlanır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .