Uyku Problemleri Ciddi Bir Sağlık Sorunudur

Uyku Problemleri Ciddi Bir Sağlık Sorunudur

Horluyor musunuz?
Uyku problemleriniz mi var?
Sabahları kalkamıyor musunuz?
Hep Yorgun musunuz?

Uykunun kalite, süre ve zamanlama açısından bozulması sonucu yeterli ve sağlıklı uyunamaması ciddi sağlık problemlerine yol açmaktadır. Uykunun sık sık bölünmesi ve dinlenmeden tamamlanması sağlık problemlerinin yanı sıra yorgunluk, halsizlik, unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü, stres, iş gücü kaybı, hata yapma ve kazalara da neden oluyor.

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi, genellikle solunum yolunu açık tutan kasların uykuda gevşemesi ile birlikte üst solunum yolunda çıkan daralma nedeniyle gerçekleşmektedir. Uyku sırasında defalarca tekrarlanan en az 10 saniye süren solunum durması, azalması veya zorlanması ile ortaya çıkan bir tablodur.

Uyku Apnesi

Uykuda solunumun kısa süreli durması sonucu kandaki oksijen düzeyi düşer ve vücut buna uyarı vererek, takip eden nefes almanın gerçekleştiği ancak kişinin hatırlamadığı uykuda bölünmeler, kısa uyanıklıklar gerçekleşir. Uykunun derinleşmesinde zorlanma ve derin uykuya girememeye neden olur. Sık sık bölünen ve derin uykuya giremeden tamamlanan uyku ciddi problemlere yol açabilmektedir. Gerçek dinlenme sadece derin uyku fazında mümkün olduğundan, dinlenmeden geçen gecenin gündüzü uykulu, yorgun ve verimsiz olur.

Uyku Apnesi teşhis ve tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

- Hipertansiyon
- Kalp ve Damar Hastalıkları
- Kilo problemleri, şişmanlık
- Stres, sinirlilik hali ve davranış bozuklukları
- Cinsel problemler
- Aşırı yorgunluk, halsizlik, gün içerisinde aşırı uykulu hal
- Konsantrasyon güçlüğü
- Unutkanlık, hafıza sorunları
- Depresyon

Yapılan bilimsel çalışma sonuçlarına göre Uyku Apnesi olan hastalarda:
- Kalp hastalığı riskinin 4-6 kat
- İnme riskinin 5-9 kat
- Sürücünün trafik kaza riskinin 7-8 kat arttığı gösterilmiştir.

Eğer aşağıda verilen şikayetleriniz varsa Uyku Apnesi yönünden incelemelerinizin yapılması yerinde olacaktır

- Gündüz uykulu hissediyor, boş kaldıkça uykunuz geliyor
- Geceleri şiddetli horladığınız söyleniyor
- Horlamanızın soluk durmaları ile kesildiği söyleniyor
- Geceleri bir kaç kez tuvalete gitmek için uyanıyor
- Geceleri göğüs, baş veya boynunuzda terleme oluyor
- Gün içerisinde kendinizi aşırı yorgun ve halsiz hissediyor
- Unutkanlığınız varsa
- Çabuk ve kolayca sinirleniyorsanız
- Yüksek tansiyonunuz varsa
- Devamlı ve kontrol edilemeyen şekilde kilo alıyorsanız

Uyku Apnesi

Uyku problemlerinin tam ve kesin olarak anlaşılıp, tanı konulabilmesi için gece boyu süren uyku testi yapılması gerekmektedir.

Evde Uyku Testi ile uyku sırasındaki fizyolojik parametreler bütün gece boyunca kesintisiz olarak kaydedilir. Tüm bu veriler daha sonra grafiksel olarak değerlendirilir, analiz edilir ve detaylı olarak raporlandırılır.

- Uyku Durumu / Derinliği
- Hafif/ Derin Uyku Safhaları
- REM/NREM Uyku Safhaları
- Uyku/Uyanıklık Durumu
- Yatış Pozisyonu / Horlama İlişkisi
- Horlama Seviyesi (db)
- AHI - Apnea Hypopnea Index
- ODI - Oxygen Desaturation Index
- RDI - Respiratory Disturbance Index
- Kalp Atım Hızı,
- Kan Oksiyen Seviyesi
Evde Uyku Testi ile Uyku Apnesi, Horlama, Uyku Yapısı (REM ve Derin Uyku) ile ilgili problemler belirlenmektedir.


Sizi Arayalım


Burun eti olan hastalarda burun tıkanıklığı oluşur. Burunlarından rahat nefes alamazlar, ağızlarından nefes alırlar ve horlama şikayetine sebep olur. Burun etleri büyük olduğu için burun içerisinde alerji ve sinüzit gibi bir takım hastalıklar ortaya çıkar.
Deviasyon genellikle doğumsaldır. Eğer hasta burnunu bir yere vurup kırmadıysa ya da burnuna sert bir darbe almadıysa deviasyonların hepsi doğumsaldır. Yani uzmanlar genellikle bu durumu anatomik ve genetik bir durum olarak belirlemektedir.
Burun estetiği ameliyatları anatomik deformasyon veya travmalar sonucunda oluşan burun eğriliklerinin düzeltilmesi için yapılan operasyonlardır. Hem sağlık hem de görünüm açısından burun estetiği ameliyatları ülkemizde oldukça fazla talep görmektedir.
Horlama ve uyku-apne sendromu, sıkça karşılaşılan ciddi bir sağlık sorunudur. Horlama, solunum yollarındaki hava geçiş alanının yeterli açıklıkta olmadığını gösteren bir durumdur. Yetişkinlerin yaklaşık %10 ila %30'unda horlama görülür.
Baş dönmesi olarak tanımlanan Vertigo, aslında sadece sıradan baş dönmesi olarak algılanmamalıdır. Vertigo, kişinin yaşam kalitesini düşürecek ve özellikle hareket etmesi ile birlikte etrafında olan her şeyin dönmesine neden olacaktır.
Tinnitusun kendine özgü kısa bir tarifi yoktur. Bir semptomdur. Tinnituslu hastalar bu sesi kulakta zil çalması, fısıltı, cırcır böceği sesi, fabrika gürültüsü, elektrik süpürgesinin sesi ve bunun gibi çok değişik sesler tarzında tanımlarlar.
Çok küçük mikroplarla oluşan ve en sık görülen kış hastalığıdır.Yaklaşık 200çeşit virüs,bu hastalığa neden olur. Nezle diye adlandırılan hastalık da bu gruptadır.Mikrop, vücudunuza girdikten birkaç gün sonra hastalık belirtileri başlar
Sinüzit oldukça sık görülen, hayat kalitesini önemli derecede etkileyen ve birçok ülkede büyük ekonomik yüke neden olan bir hastalıktır. Sinüsler burun çevresinde oldukları için paranazal sinüsler diye adlandırılır.
Disfonia, ses organlarının patolojisi sonucu ortaya çıkan fonasyon bozukluğudur. Afonia dediğimiz, bazen sesin tamamen kısıldığı durumlara da rastlanır. Disfonia, vokal organın patolojisine göre organik ve fonksiyonel olarak değerlendirilir.
Migren çoğunlukla ataklar halinde gelen bir baş ağrısı tipidir. Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. (Kadın/erkek oranı 3/2 veya 3/1) Her yaşta başlayabilir. 15-55 yaşları arasında görülür.ilk atak genellikle ergenlik çağlarında olur.
Vertigo, Latince kökenli bir kelime olup dönmek manasına gelmektedir. Kısaca vücudun denge sistemlerinden yanlış uyaranlar gelmesi, veya doğru uyaranların yanlış algılanmasıyla ortaya çıkan dengesizlik halidir.
Gürültüyü kısaca tanımlamak istersek hoşa gitmeyen, istenmeyen, kişiyi rahatsız eden seslere verilen bir isimdir diyebiliriz. Ses ölçülebilir bir kavramdır ve kişiden kişiye değişim göstermez gürültü ise kişiden kişiye değişebilir.
Burun; üst solunum yolunun başlangıç noktasıdır. Koku almak ve fonasyon fonksiyonunun olmasının yanı sıra, havanın nemlendirilmesi, vücut ısısına getirilmesi ve filtre edilmesi gibi pek çok hayati önem taşıyan fizyolojik işlevleri de vardır.
Son zamanlarda grip salgınlarının başladığına dair yazılar okumaktayız. Bilhassa Avrupa'da bir kaç ülkede görülmüş ve ülkeler arası dolaşımının son derece yüksek olması nedeniyle de grip salgını ülkemizin kapılarına da dayanmıştır.
Bu günlerde ülkemizin birçok yerinde domuz gribi vakaları görülmeye başladı. Gün olmuyor ki, falanca hastanede grip vakası görüldü, domuz gribinden ölenler var, bu nedenle hastanede karantina uygulanmaya başladı haberleri almayalım.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .