Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan şey virüs ve bakterilerdir.

Üst solunum dediğimiz yer ise nefes alıp verirken havanın temasta bulunduğu ilk yerdir diyebiliriz. Yani etrafımızdaki virüs ve bakteriler öncelikle bu bölgede etkili olur.

Bu hastalık için en mühim bariyer burundur. Nefes alırken burundaki partiküllerin bir bölümü çoğunlukla hava aracılığı ile bu alana yayılır.

En basit örneği ise hapşırıktır. Üst solunum yolu enfeksiyonları meydana geldiğinde her bir bölge değişik belirtiler gösterir.

Örneğin boğaz enfeksiyonu gibi bir durumda kişinin sesinde kısılma yaşanır ve boğaz ağrısı hissedilir. Eğer burun mukozası enfeksiyon geçirirse de kişi sinüzit veya rinit olur.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonunda Görülen Belirtiler

Üst solunum yolu enfeksiyonunda ortaya çıkan belirtiler etkenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. En belirgin belirtiler ise burun akması, baş ağrısı, ateşlenme ve eklem ağrılarıdır. Hastalık ilk önce viral enfeksiyon ile başlar ve sonrasında bakteriyel enfeksiyonla devam eder. Ateşlenme daha çok bakteriyel enfeksiyonda ortaya çıkar. Yani eğer hasta ateşlenmemişse bu bakteriyel enfeksiyonun olmadığını gösterir. Eğer hastanın sinüslerinde bir enfeksiyon durumu varsa ateş ve ağrı aynı anda meydana gelir. Viral enfeksiyon gibi bir durumda ise burun akması, komple bedende hissedilen kırgınlık ile halsizlik gibi durumlar yaşanır.

 

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonunda Tedavi

Üst solunum yolu enfeksiyonu tedavisi doktorun ulaştığı tanıya göre değişiklik göstermektedir. Eğer hasta laranjit olmuşsa sesi kısılır, öksürür ve balgam oluşur. Bu hastanın muayenesinde ses tellerinin etrafında kızarıklıkların oluştuğu fark edilir ve tedavisi için bol sıvı tüketilmesi, çok fazla konuşmaması ve burun için tuzlu su yöntemi ile mentollü okaliptüslü buhar işlemi tavsiye edilir.

Eğer tanı farenjit olduğunu işaret ediyorsa hastanın yine bolca su içmesi önerilir ve ilaveten de antiseptik sprey ve bazı ilaç takviyeleri yapılır. Sinüzit gibi bir durumda ise antibiyotik hastanın ateşinin ve akıntısının olup olmadığına bakılarak önerilir. Bütün bu enfeksiyon durumlarında hastanın burnunu tuzlu suyla yıkaması işe yarar bir uygulamadır. Çünkü bu yöntemle burundaki mikropları öldürmüş oluruz.

Mentollü buhar uygulaması da bir diğer etkili tedavi yöntemidir. Geniş bir kaba koyduğunuz kaynar suya mentollü okaliptüs solüsyonunu ekleyip ortalama 10 dakika bunun buharında kalırsanız kendinizi daha rahat hissedersiniz. Galata Tıp merkezimizde iç hastalıklar bölümünde hizmet veren Uz. Dr. Mehmet Anıl bu konuyla ilgili merak ettiklerinizi size tıbbi olarak açıklamaktadır. Merkezimize gelerek doktorumuzla özel görüşmeler yapabilir gerekli bilgileri alabilirsiniz.


Sizi Arayalım


İdrar yollarında yanma genellikle idrar yolu enfeksiyonuna bağlıdır. Bu enfeksiyon idrar yollarından mesaneye kadar giden bakterilerden kaynaklanmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonuna yada idrar yanmasına sistit de denilmektedir.
Genel olarak kansızlık insan vücudundaki kan miktarının az olmasını değil kanın içindeki bileşenlerin olması gereken değerlerden düşük oranda bulunması durumunu ifade eder.
Mide yanması genellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkmaktadır. Halk arasında mide kaynaması olarak dile getirilen mide yanması, tüketilen besinler açısından kişiye göre değişiklik gösterebilir.
Kabızlık anlık olarak yaşanabildiği gibi birçok sebebe bağlı ciddi problemlerin habercisi de olabilir. Dışkılama ihtiyacını ertelemek anlık kabızlığa sebep olabilir, ancak bunun yanı sıra genetik yatkınlık, yeterli su içmeme, beslenme düzensizliği, uyku düzensizliği,
Vücutta bulunan kan, kırmızı rengini hemoglobin adlı proteinden almaktadır. Yani kana al-kırmızı rengini bu protein vermektedir. Hemoglobinin en önemli ve etken maddesi demirdir.
Belirtileri Ve Tedavisi Ülser, sindirim sıvıları ve mide asitlerinin mide, yemek borusu ya da onikiparmak bağırsağını tahrip etmesi sonucunda söz konusu organda meydana getirdiği doku kaybına verilen addır.
Bu yazımızda zatürree hastalığını tanıyıp ve bu hastalıkla ilgili önemli bilgilere sahip olacağız. Tıp dilinde Pnömoni adıyla bilinen zatürree bir ya da birden fazla akciğer lobu iltihaplanması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır.
Zatürree genellikle mikrobik bir rahatsızlık olduğundan mikropların üreyebildiği ve en fazla olduğu zamanlarda öksürükle, tıksırıkla veya konuşma esnasında ağızdan çıkan tükürük ya da benzeri şeylerle başka birine bulaşabilir.
Hastanın tansiyonu 180-110 mmHg derecede yükselmediyse normal şartlarda bir belirti görülmez. Yüksek tansiyonda en fazla görülen belirtiler ise: başın dönmesi, baş ve kalp ağrısı, ulakta çınlama, nefes alıp vermede yaşanan sıkıntıdır.
Tiroid şekil olarak kelebeği andıran bir salgı bezidir. Bu salgı bezi gırtlağımızın ve köprücük kemiğimizin arasında soluk borumuza sarılmış bir şekilde durur. Vücudumuzdaki görevleri ise metabolizmamızı ve beden sıcaklığımızı düzenler.
Şeker hastalığı deyip geçmemek gerekir. Çünkü şeker hastalığı bir diğer adıyla diyabet hastalığı pek çok sendroma neden olmaktadır. Sizler için bu yazımızda yardımcı olmak adına şeker hastalığının belirtilerini bir liste halinde sıraladık.
Yüksek kolesterol asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü yüksek kolesterolün vücudumuzda birçok olumsuz etkisi vardır ve bu etkiler oldukça ciddi boyuttadır. Örneğin felç, kalp krizi, bilinç kaybı gibi ciddi problemlere neden olabilir.
Kandaki total kolesterolün seviyesinin normal olup olmadığına karar verilirken göz önünde bulundurulması gereken şeyler vardır. Bunlar LDL kolesterol, HDL kolesterol, Trigliserid Kolesterol ve hastada irsi bir yatkınlığın olup olmadığıdır.
Akciğerlerimize hava bronş tüpleri ile ulaşır. Eğer bu bronş tüplerinin iç yüzeyinin zarı iltihaplanırsa bronşit hastalığı meydana gelir. Bronşit iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Birincisi akut bronşit ve ikincisi ise kronik bronşittir.
Eğer bebeğiniz ilk üçüncü ayında ise bebeğinizi soğuk algınlığından korumak için yapacağınız en iyi şey onu bu hastalığa yakalanmış kişiden uzak tutmaktır. Kışın bu yöntem önemlidir çünkü kışın soğuk algınlığı virüsü çok fazla sirkülâsyonda bulunur.
Parazit bir canlı olan ve beyaz renkteki bağırsak kurtları genelde ince ve kalın bağırsağımızda bulunur ama bağırsak kurdu oluşumu çok fazla ise kalın bağırsaktan mesaneye doğru hareket ederler. Bu tür canlıların üremesi yumurtlama yoluyla gerçekleşmektedir.
Reflü, yemeğin ardından yaşanan hazımsızlık, yanma ve ekşime gibi şikayetlere neden olan mide asidinden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Reflü bazen kısa sürede geçebilir ama bazen de çok rahatsız edici bir rahatsızlık haline gelebilir.
Kan şekeri, insan vücudunda hassasiyet gösterilen düzenlemelerden bir tanesidir. Belirli hastalıkların takibinde son derece önemli bir kriteridir. Kan şekerinin Düşük olması da yüksek olması da sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .