Üroloji

 Üroloji

Erkek cinsel sağlığı, Böbrek, idrar borusu, idrar torbası (mesane), prostat, üretra, testis ve penis hastalıkları üroloji bölümü kapsamındadır.

Üroloji Polikliniğimizde erkek ürogenital sistemi ve kadın üriner sistemi ile birlikte çocuk ürolojik hastalıkları da tedavi edilmektedir.

  • Prostat Hastalıkları
  • Erkek Cinsel Hastalıkları
  • Erkek Üreme Sağlığı Hastalıkları
  • Mesane Fonksiyon Bozuklukları
  • Kadın ve Erkekler de İdrar Kaçırma
  • Böbrek ve idrar Yolu Hastalıkları
  • Taş Hastalıkları
  • Çocuklarda gece idrar Kaçırma
  • Ürolojik Kanserler

Ürodinami ünitemizde kadın ve erkek idrara kaçırma problemleri ayrıntılı olarak incelenmektedir. Erkek cinsel işlev bozuklukları ve cinsel sağlığı problemleri Üroloji ve Psikiyatri Uzmanları ortak çalışarak hastalarımız için en uygun tanı ve tedaviyi uygulamaktadırlar. Erkeklerde Kısırlık (İnfertilite) çok ayrıntılı bir şekilde incelenmekte ve gerekli tedaviler uygulanmaktadır.


Sizi Arayalım


Bakteri ve virüslerin yol açtığı hastalıklar, cinsel ilişki esnasında eşlere bulaşmaktadır. Bu virüsler sıcak ve ıslak bölgelerde gelişme ve çoğalma gösterdiğinden cinsel ilişki esnasındaki sıvı transferiyle kişilere bulaşmaktadır.
İdrar yollarında yanma genellikle idrar yolu enfeksiyonuna bağlıdır. Bu enfeksiyon idrar yollarından mesaneye kadar giden bakterilerden kaynaklanmaktadır.
Tıpta Mesane kanserinin nedeni ve hastalığın nasıl ilerleme gösterdiği henüz tam olarak açıklanabilmiş değildir ama mesane kanserine sebebiyet veren bazı kanserojen maddeler tespit edilmiştir. Bu maddeleri tahmin etmek pekte zor olmasa gerek.
İdrar kesesinde meydana gelen iltihaplanmaya mesane iltihabı denilmektedir. Tıp dilinde sistit adıyla bilinen mesane iltihabı vücudumuzdaki enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. Yani kısaca bu duruma enfeksiyonel bir hastalık da diyebiliriz.
İdrar kaçırma çok sık yaşanması halinde hastaları zor duruma sokabilir. Genellikle hapşuruklarda, öksürüklerde, gülmelerde ve egzersiz esnasında idrar kaçması yaşanabileceği gibi hiçbir şey yapmadan otururken de idrar kaçması yaşanabilir.
Erken boşalma tedavisinde öncelikle erkeğe boşalma kontrolünün öğretilmesi gerekir. Çünkü erken boşalma boşalma kontrolünün olmamasından kaynaklanan bir durumdur. Kontrolsüzlüğün kontrol altına alınması için ilaçla ve ilaçsız tedaviler uygulanır.
İdrar kaçırma aslında kadınlara nazaran erkeklerde daha az rastlanan bir durumdur. Bunun en önemli sebebi doğum ya da doğuma benzer durumlar erkeklerde görülmez ve erkeklerin idrarı tutan kas yapıları kadınlara göre daha güçlüdür.
Bazı hastalıklar sadece cinsel yolla geçebilmektedir ve özellikle sağlıksız koşullarda yapılan ilişki esnasında geçerler. Cinsel yolla bulaşabilme riski taşıyan bazı hastalıklardan en sık rastlananları sizler için aşağıda açıklamaya çalıştık.
Bu yazımızda sizlerle cinsel iktidarsızlığın yani sertleşme bozukluğunun nasıl tedavi edildiğini paylaşmak istedik. Cinsel iktidarsızlık dediğimiz sertleşme bozukluğu tedavisinde farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.
Böbreklerdeki taş her zaman hastaya kendini hissettirmez. Böbrek taşına bağlı yaşanan rahatsızlıklar çoğunlukla taş böbrek içinde sıkışmışsa, taş idrar kanalına girdiyse ya da herhangi enfeksiyona neden olduysa kendini göstermeye başlar.
Böbrek yetmezliği genellikle son aşamalarda hastaya kendini ciddi anlamda göstermeye başlar. Eğer ailenizde böbrek yetmezliği gibi bir problem yaşayan birisi var ise bu sizde de olma ihtimalinin de çok yüksek olduğunu göstermektedir.
Böbrek taşları milim olarak incelendiği zaman 6 milim üzerinde bir büyüklüğe olanların düşmesi çok zor olmaktadır. 4 ile 6 milim aralığında olanların ise bir miktarı kendiliğinden düşerken bir miktarında düşmesi için müdahale gerekir.
Erkeklerde yaş ilerledikçe kanda bulunan testosteron hormonu yani erkeklik hormonunda azalma meydana gelir. Bu sebepten dolayı bazı şikayetler belirmeye başlar. Bu şikayetlerin oluşturduğu durum ise tıpta andropoz olarak isimlendirilir.
Prostat büyümesiyle ilgili yapılan cerrahi tedavilerde günübirlik endoskopik cerrahi işlemler uygulanabilmektedir. Hastalar, prostata lazer uygulamasını takiben yine operasyon günü taburcu edilebilmektedir.
İyi huylu prostat büyümesi, prostat kanseri ve prostat iltihabı, genel olarak prostatla ilgili hastalık grubunda incelenmektedirler. İyi huylu prostat büyümesi ve prostat kanserinin belirtileri birbirlerinden çok farklı özellik taşımazlar.
Böbrek taşı kırma (ESWL) böbrekteki veya idrar kanalındaki taşa vücut dışından yüksek güçlü ses dalgaları yollayarak içeride küçük patlamalar meydana getirerek taşların kırılması sağlayan tedavi yöntemidir. Bu sayede taşlar daha küçük hale getirilir.
Belirtmek gerekirse, babası veya kardeşi prostat kanseri olan bir kişinin prostat kanserine yakalanma riski normalin iki katına çıkmaktadır. Ailesinde birden fazla kişide prostat kanseri var ise bu risk daha da artmaktadır.
Mesane, böbrekten süzülen idrarın depolandığı ve oradan dışarı atıldığı, mukoza ve adalelerden oluşmuş içi boş bir organımızdır. Mesane kanseri en sık olarak mesanenin iç yüzeyini döşeyen hücrelerden kaynaklanmaktadır.
Böbrek kanserleri böbreğin idrarı üreten kısmının (parankim) kanserleri ve idrarın toplandığı havuzcuktan (toplayıcı sistem) ve taşındığı boru sistemi üreterden kaynaklanan kanserler olarak ikiye ayrılabilir.
İnsanlarda kullanımı onaylanmış bir prostat kanser aşısı, bilinen hormon ilaçlarına direnç gösteren ve ilerlemiş ağrılı prostat kanseri hastalarında yaşam süresini uzatıyor. Prostat kanseri aşısı Provenge (sipuleucel-T) olarak adlandırılmıştır.
Prostat bezi erkeklerde doğuştan var olan bir bezdir. Erkeklerde 40’lı yaşlardan itibaren büyümeye başlar.Bu büyüme de etkili iki faktörden bahsedilmektedir. Bunlardan bir tanesi yaşlanmadır,diğeri ise hormonal dengenin değişmesidir.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .