Ülser Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

   Ülser Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

    Ülser, sindirim sıvıları ve mide asitlerinin mide, yemek borusu  ya da onikiparmak bağırsağını tahrip etmesi sonucunda söz konusu organda meydana getirdiği doku kaybına verilen addır.  Ülserin oluşumuna sebebiyet  veren birden fazla neden vardır. Bunlar; sürekli kullanılan ağrı kesici ilaçlar, genetik yatkınlık, stres, alkol, sigara, aşırı kahve tüketimi, çevre kirliliği ve "Helicobacter pylori" adını taşıyan bir mikrop türüdür.. H.pylori adıyla da bilinen bu bakteri bulaşıcıdır ülserin yanı sıra birçok sindirim sistemi sorunlarına ve  mide kanserine yol açmaktadır. r. 30-50 arası yaş grubundaki erkek hastaların kadın hastalara oranla sayısı fazladır. Fakat 60 yaş üzeri hastalarda bu oran tam tersi şekilde kadınlarda yüksektir.

    Ülser hastalığının belirtileri rahatsızlığın yaşandığı bölgeye bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Yemek borusunda yaşanan ülser hastaya katı ve sıvı yiyeceklerin tüketimindeki yutkunma esnasında ağrı çektirir ve eğer yemek borusunda bir daralmaya neden olmuşsa bu da hastanın yutkunmada zorluk yaşamasına neden olur. Onikiparmak bağırsağı ülserinde ise hasta yemek yediğinde daha iyi hisseder rahatsızlığın belirtileri büyük oranda azalma gösterir. Fakat mide boş kaldığında belirtiler artar ve hatta kişi gece uykusundan dahi uyanabilir. Dolayısıyla bu ülser türünden muzdarip hastalar kilo alma sorunu yaşayabilmektedirler. Mide ülserinde durum tam tersidir, bu ülser türünün belirtileri  yemek yendiğinde daha da kötüleşebilir. Özellikle baharatlı yiyecekler yendiğinde yemek daha midedeyken ağrılar artış gösterir. Ülserin midedeki yerine göre kişi bulantı ve kusmaya maruz kalabilir ve bu sorunu yaşayan hastalar bu sebeple kilo kaybı yaşayabilirler. Eğer ülser kanserse kilo kaybı yaşanması kesindir. Ülserin kanaması, hastaya halsizlik ve  yorgunluk gibi şikayetler yaşatır. Kanama ağızdan ya da makattan dışa çıkabilir. Bu gibi bir durumda acilen bir uzmana görünmek gerekmektedir.

    Ülserin türünün net olarak anlaşılabilmesi hastaya yapılan endoskopiyle alınan biyopsi sonucu mümkündür. Mide ülseri mide kanserinin başlangıç bulgusu olması nedeniyle önemlidir.Bu nedenle dikkatli izlenmesi gerekik.Ülser tedavisi de türüne göre farklılık göstermektedir. Ülser ilaç, sigara ya da alkol kullanımı gibi nedenlerden ortaya çıkmış ise tedavi bunların kullanımı azaltılarak veya mümkünse tamamen bırakılarak ve uzman kişilerce verilen mide asidi düzenleyici ilaçların kullanımı ile mümkün olabilir. Ülser kansere bağlı ise tedavi ameliyat, kemoterapi ya da nadiren de olsa radyoterapi gerektirebilir. Ülser tekrarlayabilen bir hastalık olduğundan ülsere sebebiyet veren bakteriden kaçınmak her ne kadar zorda olsa da sigara, alkol ve uzun dönemli ilaç kullanımları gibi davranışlardan kaçınılmalıdır.


Sizi Arayalım


İdrar yollarında yanma genellikle idrar yolu enfeksiyonuna bağlıdır. Bu enfeksiyon idrar yollarından mesaneye kadar giden bakterilerden kaynaklanmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonuna yada idrar yanmasına sistit de denilmektedir.
Genel olarak kansızlık insan vücudundaki kan miktarının az olmasını değil kanın içindeki bileşenlerin olması gereken değerlerden düşük oranda bulunması durumunu ifade eder.
Mide yanması genellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkmaktadır. Halk arasında mide kaynaması olarak dile getirilen mide yanması, tüketilen besinler açısından kişiye göre değişiklik gösterebilir.
Kabızlık anlık olarak yaşanabildiği gibi birçok sebebe bağlı ciddi problemlerin habercisi de olabilir. Dışkılama ihtiyacını ertelemek anlık kabızlığa sebep olabilir, ancak bunun yanı sıra genetik yatkınlık, yeterli su içmeme, beslenme düzensizliği, uyku düzensizliği,
Vücutta bulunan kan, kırmızı rengini hemoglobin adlı proteinden almaktadır. Yani kana al-kırmızı rengini bu protein vermektedir. Hemoglobinin en önemli ve etken maddesi demirdir.
Bu yazımızda zatürree hastalığını tanıyıp ve bu hastalıkla ilgili önemli bilgilere sahip olacağız. Tıp dilinde Pnömoni adıyla bilinen zatürree bir ya da birden fazla akciğer lobu iltihaplanması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır.
Zatürree genellikle mikrobik bir rahatsızlık olduğundan mikropların üreyebildiği ve en fazla olduğu zamanlarda öksürükle, tıksırıkla veya konuşma esnasında ağızdan çıkan tükürük ya da benzeri şeylerle başka birine bulaşabilir.
Hastanın tansiyonu 180-110 mmHg derecede yükselmediyse normal şartlarda bir belirti görülmez. Yüksek tansiyonda en fazla görülen belirtiler ise: başın dönmesi, baş ve kalp ağrısı, ulakta çınlama, nefes alıp vermede yaşanan sıkıntıdır.
Üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan şey virüs ve bakterilerdir. Üst solunum dediğimiz yer ise nefes alıp verirken havanın temasta bulunduğu ilk yerdir diyebiliriz. Yani etrafımızdaki virüs ve bakteriler öncelikle bu bölgede etkili olur.
Tiroid şekil olarak kelebeği andıran bir salgı bezidir. Bu salgı bezi gırtlağımızın ve köprücük kemiğimizin arasında soluk borumuza sarılmış bir şekilde durur. Vücudumuzdaki görevleri ise metabolizmamızı ve beden sıcaklığımızı düzenler.
Şeker hastalığı deyip geçmemek gerekir. Çünkü şeker hastalığı bir diğer adıyla diyabet hastalığı pek çok sendroma neden olmaktadır. Sizler için bu yazımızda yardımcı olmak adına şeker hastalığının belirtilerini bir liste halinde sıraladık.
Yüksek kolesterol asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü yüksek kolesterolün vücudumuzda birçok olumsuz etkisi vardır ve bu etkiler oldukça ciddi boyuttadır. Örneğin felç, kalp krizi, bilinç kaybı gibi ciddi problemlere neden olabilir.
Kandaki total kolesterolün seviyesinin normal olup olmadığına karar verilirken göz önünde bulundurulması gereken şeyler vardır. Bunlar LDL kolesterol, HDL kolesterol, Trigliserid Kolesterol ve hastada irsi bir yatkınlığın olup olmadığıdır.
Akciğerlerimize hava bronş tüpleri ile ulaşır. Eğer bu bronş tüplerinin iç yüzeyinin zarı iltihaplanırsa bronşit hastalığı meydana gelir. Bronşit iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Birincisi akut bronşit ve ikincisi ise kronik bronşittir.
Eğer bebeğiniz ilk üçüncü ayında ise bebeğinizi soğuk algınlığından korumak için yapacağınız en iyi şey onu bu hastalığa yakalanmış kişiden uzak tutmaktır. Kışın bu yöntem önemlidir çünkü kışın soğuk algınlığı virüsü çok fazla sirkülâsyonda bulunur.
Parazit bir canlı olan ve beyaz renkteki bağırsak kurtları genelde ince ve kalın bağırsağımızda bulunur ama bağırsak kurdu oluşumu çok fazla ise kalın bağırsaktan mesaneye doğru hareket ederler. Bu tür canlıların üremesi yumurtlama yoluyla gerçekleşmektedir.
Reflü, yemeğin ardından yaşanan hazımsızlık, yanma ve ekşime gibi şikayetlere neden olan mide asidinden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Reflü bazen kısa sürede geçebilir ama bazen de çok rahatsız edici bir rahatsızlık haline gelebilir.
Kan şekeri, insan vücudunda hassasiyet gösterilen düzenlemelerden bir tanesidir. Belirli hastalıkların takibinde son derece önemli bir kriteridir. Kan şekerinin Düşük olması da yüksek olması da sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .