Bize Ulaşın
Pazartesi-Cuma: 09:00 - 18:00 Cumartesi: 09:00 - 13:00
Randevu Alabilirsiniz

Üçlü Test

Üçlü Test

Triple test denilen üçlü tarama testinde, gebelik aşamasında bebekte oluşabilecek hastalıkların tespiti yapılmaktadır. Bu hastalıklar, kromozomal anomaliler, nöral tüp defekti adı verilen anomalilerdir, üçlü test bu anomalileri araştırmak için yapılmaktadır. İkili testte yapılan incelemeler gibi üçlü testte de down sendromu trizomi 18 riskleri araştırılır. Bu test ile eğer risk yüksek çıkarsa (kesin tanı koymak mümkün olmadığı için) kesin teşhis konulması için CVS ya da amniyosentez yapılmaktadır.

Üçlü testte ikili testten farklı olarak nöral tüp defekti incelemesi yapılmaktadır. Bu testle bebeğin sinir sistemi, beyin ve omurilik hasarları olup olmadığı kontrol edilir. Bu testlere zeka testi denilmektedir, ancak bebeğin zekasını ölçmeye yarayan bir test değildir.

Üçlü Test Ne Zaman Yapılır?

Üçlü test anneden alınan kan örneği ile yapılmaktadır. Gebeliğin 16. Ve 20. Haftaları arasında yapılmaktadır. 35 yaş üstü hamileliklerde risk yüksek olduğu için genellikle kan taramasın yapılmadan direkt CVS veya amniyosentez yapılabilmektedir. Doktorunuzun yönlendirmesiyle testleri uygulatabilirsiniz. Üçlü test ile down sendromu riski olan bebeklerin tamamı belirlenemez, yaklaşık olarak %70 civarında tespit yapıldığı belirtilir. Üçlü testte down sendromu olmasına rağmen,  risk yüksek çıkmayabilir bu sebeple üçlü test tek başına uygulanmamaktadır.

Down Sendromu Nedir?

Trizomi 21, down sendromu genlerde meydana gelen bozukluktur. Genetik yapıdaki bozukluk, düzensizlik olarak bilinen sendrom, insanlarda rastlanan fazla kromozomlar sebebiyle meydana gelir. Fizik ve zihin farklılıklarıyla kendisini gösterir. Yüz görünümde farklılık ve zeka bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Öğrenmede güçlük, kavramada zorluklarla kendini göstermektedir. Down sendromu genellikle geç yaşta kalınan hamileliklerde daha yüksektir. Down senderomunun getirdiği bazı hastalıklar da bulunmaktadır. Kalp yetmezliği, reflü, kulak enfeksiyonuna bağlı rahatsızlıklar ve troid, uyku bozukluğu apnesi gibi hastalıkların riskini taşımaktadır.

Canlı Destek / Live Support