Üçlü Test

Üçlü Test

Triple test denilen üçlü tarama testinde, gebelik aşamasında bebekte oluşabilecek hastalıkların tespiti yapılmaktadır. Bu hastalıklar, kromozomal anomaliler, nöral tüp defekti adı verilen anomalilerdir, üçlü test bu anomalileri araştırmak için yapılmaktadır. İkili testte yapılan incelemeler gibi üçlü testte de down sendromu trizomi 18 riskleri araştırılır. Bu test ile eğer risk yüksek çıkarsa (kesin tanı koymak mümkün olmadığı için) kesin teşhis konulması için CVS ya da amniyosentez yapılmaktadır.

Üçlü testte ikili testten farklı olarak nöral tüp defekti incelemesi yapılmaktadır. Bu testle bebeğin sinir sistemi, beyin ve omurilik hasarları olup olmadığı kontrol edilir. Bu testlere zeka testi denilmektedir, ancak bebeğin zekasını ölçmeye yarayan bir test değildir.

Üçlü Test Ne Zaman Yapılır?

Üçlü test anneden alınan kan örneği ile yapılmaktadır. Gebeliğin 16. Ve 20. Haftaları arasında yapılmaktadır. 35 yaş üstü hamileliklerde risk yüksek olduğu için genellikle kan taramasın yapılmadan direkt CVS veya amniyosentez yapılabilmektedir. Doktorunuzun yönlendirmesiyle testleri uygulatabilirsiniz. Üçlü test ile down sendromu riski olan bebeklerin tamamı belirlenemez, yaklaşık olarak %70 civarında tespit yapıldığı belirtilir. Üçlü testte down sendromu olmasına rağmen,  risk yüksek çıkmayabilir bu sebeple üçlü test tek başına uygulanmamaktadır.

Down Sendromu Nedir?

Trizomi 21, down sendromu genlerde meydana gelen bozukluktur. Genetik yapıdaki bozukluk, düzensizlik olarak bilinen sendrom, insanlarda rastlanan fazla kromozomlar sebebiyle meydana gelir. Fizik ve zihin farklılıklarıyla kendisini gösterir. Yüz görünümde farklılık ve zeka bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Öğrenmede güçlük, kavramada zorluklarla kendini göstermektedir. Down sendromu genellikle geç yaşta kalınan hamileliklerde daha yüksektir. Down senderomunun getirdiği bazı hastalıklar da bulunmaktadır. Kalp yetmezliği, reflü, kulak enfeksiyonuna bağlı rahatsızlıklar ve troid, uyku bozukluğu apnesi gibi hastalıkların riskini taşımaktadır.


Sizi Arayalım


Çikolata kisti genellikle yumurtalıklarda görülen bir rahatsızlıktır. Rahim içinde bulunan doku adet öncesinde kalınlaşarak adet kanamasının olmasını sağlar.
Yeterli ve dengeli beslenmenin her yaş ve her birey için gerekli ancak gebelikte bu önem kat kat artmaktadır. Çoğu kadın gebelikte yeterli ve dengeli beslenemediğini düşünür ve nasıl beslenmesi gerektiğini ne yemesi gerektiğini sorgular.
İkiz gebeliklerin 2/3 çift yumurta, 1/3’ü ise tek yumurta ikizidir. Tek yumurta ikizlerinde riskler çok daha yüksektir. Bu sebeple erken gebelikte ayırımın yapılması gerekmektedir. Gebeliğin 6. haftasında ultrasonla tek veya çift yumurta ikizi olduğu belirlenir.
Kadınlık hormonlarında düzensizlik sonucu ortaya çıkan Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınların yumurtlamasını engelleyerek, kısırlığa hatta rahim kanserine yol açabiliyor. Uzmanlar, hastalığın teşhisinin ve tedavisinin kolay olduğuna işaret ediyorlar.
Meme kanseri kadınlarda görülen habis hastalıklar arasında ilk sırada yer almaktadır. Dünyada her 14 kadından biri yaşamı boyunca 1 kez meme kanserine yakalanmakta, bunların 3′te 1′i ise ölümle sonuçlanmaktadır.
İdrar kesesinden istek dışı idrar kaçışına İdrar inkontinansı yani idrar kaçırma denir. Kadında hem sosyal hemde hijyenik bir sorun oluşturmaktadır. Ülkemizde yaklaşık yılda 100 bin kadın hasta, idrar kaçırma şikayetleri nedeniyle doktora başvurmaktadır.
Anne adaylarının ortak sıkıntısı uykusuz geçen geceler. İlk üç ayda hormonlar sebebiyle ortaya çıkan uykusuzluk, son aylarda da bebeğin büyümesinin verdiği baskıyla sıkıntı verici bir hal alıyor. Bunu dışında doğumla ilgili korkularda uykusuzluğa sebep oluyor.
Hamilelikte cinsel yaşam en çok akla takılan, bazen gündeme getirilemeyen, bir türlü konuşulmayan konudur. Gebelikle beraber yaşam da devam etmektedir. İnsan,çok yönlü bir organizmadır,her durumda bütün dişlilerin dönüyor olması lazımdır.
Check up, sağlıklı bireylerin sağlık durumlarının genel değerlendirilmesi ve olası bir hastalığın tarama ile erken tanısıdır. Bayan 40 Yaş Altı Check-Up hizmetlerimiz arasında; Muayene, Radyoloji Hizmetleri, Laboratuar Tetkikleri bulunmaktadır.
Check up, sağlıklı bireylerin sağlık durumlarının genel değerlendirilmesi ve olası bir hastalığın tarama ile erken tanısıdır. Bu nedenle Bayan 40 Yaş Üstü Check-Up taramaları sonucunda bu tür hastalıkların erken teşhisi, tedavi başarısını da artırmaktadır.
Tıbbın her alanında ve her hastalığında erken farkındalık ve erken tedavi, kişinin yaşam konforunu artırarak, yaşam süresini de uzatacaktır. Dolayısıyla Kadın Doğum 40 Yaş Altı Check-Up yaptırmak sağlıklı bir hayat açısından önem taşımaktadır.
Check up yaptırmak kişinin kendine ve sağlığına özen göstermesidir. Bazı hastalıkların erken teşhisinde son derece önemlidir. Tıbbın her alanında erken farkındalık ve erken tedavi, kişinin yaşam konforunu artırarak, yaşam süresini de uzatacaktır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .