Tüm Yönleriyle, Doğru Bilinen Yanlışlarıyla Diş Beyazlatma!

Tüm Yönleriyle, Doğru Bilinen Yanlışlarıyla Diş Beyazlatma!

Diş hekimliğinde en merak edilen konulardan biri diş beyazlatma, diş ağartma yöntemidir. Diş beyazlatma sağlıklı dişlerle güzel bir gülümsemeye sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği kozmetik bir tedavi yöntemidir. Estetik diş hekimliği konseptinde günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir.

Diş beyazlatma yaklaşık 100 yıldan fazla süredir uygulanan ancak hala geliştirilmeye devam eden bir yöntemdir. Diş beyazlatma tekniğinde kullanılan kimyasal maddelerle dişin renginde rol oynayan mine tabakaları ve dentin, sağlıklı ve güvenli bir şekilde beyazlatma amaçlanmıştır.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nasıl Yapılmaktadır?

Diş beyazlatma işlemi yapılmadan önce hastanın beklentisi nedir, ne kadar beyazlama istediği, kişiyi rahatsız eden diş rengi mi, diş yapısı mı gibi detaylarla öncelikle hastanın istekleri değerlendirilir. Hastanın günlük alışkanlıkları diş beyazlatma ve sonrası için önemlidir. Bu sebeple sigara, alkol, çay, kahve gibi alışkanlıklar değerlendirilir. Aşırı kahve tüketimi dişlerde sararma yaptığından beyazlatma sonrasında bu alışkanlığın devam etmesi halinde tekrar sararma meydana gelebildiğinden bu konuda hastalar bilgilendirilmektedir. Diş beyazlatma işleminde hastaların diş eti sağlığı oldukça önemlidir, diş eti sağlıklı olmayan hastalarda öncelikle diş eti tedavisi yapılmaktadır. Diş eti sağlıklı hale getirildikten sonra diş beyazlatma işlemi yapılmaktadır.

Diş Beyazlatma Aşamaları Nelerdir?

Detaylı muayene yapıldıktan sonra, acı ve ağrı hissedilmediği için anestezi uygulanmadan beyazlatma aşamalarına geçilir. Bu aşamalar şu şekildedir;

  • Özel macun kıvamında maddeler dişe sürülerek, fırça yardımıyla diş yüzeyindeki yemek artıkları ve lekelerin temizlenmesi sağlanır, bu işleme polisaj
  • Beyazlatmaya başlamadan dişin başlangıç rengi kaydedilir ve aradaki fark bu şekilde beyazlatma sonrasında ölçülür.
  • Beyazlatma maddeleri diş eti, yanak, dil ve dudaklara temas etmemelidir. Yumuşak dokularda hasar verebilen bu maddelerin temasının engellenmesi için apareyler uygulanır. Beyazlatıcı maddelerin diş etine sızmaması içinde ışıkta sertleşen sıvı bir bariyer uygulanır böylelikle diş eti beyazlatmadan korunur.
  • Yapılan tüm hazırlıklardan sonra beyazlatma işlemine geçilir. Beyazlatıcı madde dişlere sürülerek beklenir, bekleme süresi genellikle 20 dakikadır. Bu süre boyunca hekim hastanın yanından ayrılmaz ve dişleri kontrol eder. Beyazlatma ajanının daha hızlı etki etmesi için bir ısı kaynağı gerekir, bu ısı da mavi ışıkla sağlanır. Toplumda mavi ışığın lazer ışığı olduğu sanılmaktadır, ancak dalga boyu ayarlanmış mavi olan normal bir ışıktır, lazer değildir.
  • Seans süresi bittikten sonra temizleme ve kontrol aşamasına geçilir. Dişler duru su ile yıkanır ve renk kontrolü yapılır. Gerekli görülmesi durumunda hemen ya da 1-2 gün sonra seans tekrarlanır. Diş yapısı ve beyazlık derecesine göre 2-6 seans arasında uygulama yapılmaktadır.

 

Diş Beyazlatma neden yapılmaktadır?

Diş beyazlatmanın temel amacı görselliği sağlamaktır. Dişlerin zaman zaman renk değişikliğine uğramasını engelleyip, kişilerin sosyalize edilmesini ya da güzel görünmesini sağlamak için yapılmaktadır. Görsellikle ilgili iş yapan hastaların buna uygun görünmesini sağlamak için diş beyazlatma uygulanmaktadır.

Diş Beyazlatma İşleminin Yan Etkileri Var Mıdır?

Diş beyazlatma işlemi uygulanırken kullanılan jeller diş hassasiyeti oluşturabilir. Soğuk ve sıcak içecekler ve havaya karşı oluşan bir hassasiyettir. Normal ve beklenen bir etkidir ve 24-48 saat içinde geçmektedir. Uygulama sonrası yan etkilerin ve hassasiyetin oluşmaması için diş hekimimiz hastalarımızı kullanılması gereken ürünler ve diş bakımı için bilgilendirip, yönlendirmektedir.

Galata Tıp Merkezinde Ağız ve Diş Sağlığı alanında hangi hizmetler verilmektedir?

Genel olarak ağız ve diş sağlığında diş beyazlatma tedavisinden, çene cerrahisi işlemlerine kadar kapsamlı tedaviler bulunmaktadır. Çene kemiklerinin üzerinde bulunan dişlerin doğru konumlanmaması, çene yapısı gereği sıralı olmaması gibi işlemleri içeren ortodonti tedavileri de uzman kadromuzla hizmet vermektedir. Estetik tedaviler arasında da laminat venerler ile dişlerin rengi, yapısı, ölçüsü gibi değişiklikler yapılabilmektedir.


Sizi Arayalım


Kompozit dolgu arka ve ön dişlerde kullanılabilen, görüntü açısından oldukça estetik bir görünüme sahip olan bir dolgu çeşididir. Bu özelliklerinden dolayı günümüzde diş hekimlerinin en fazla kullandığı dolgu maddesi haline gelmiştir.
Kaplama diş uygulaması çoğunlukla diş tam olarak çürüdüğü zaman tercih edilen bir işlemdir. Yani diş kaplaması yapılacak olan diş artık tedavi edilemez. Bu tür durumlarda kanal tedavisi yapılarak kaplama diş uygulamasına başlanır.
Dişeti manikürü yani Gingivoplasti dişlerin seviyesindeki orantısızlıkları ortadan kaldırma amaçlı uygulanan ve çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde dişler biçimlendirilerek daha estetik bir görünüme kavuşturulur.
Ağız temizliğinizi ne kadar düzenli yaparsanız yapın bu ağzınızda bakteri bulunmayacağı anlamına gelmez. Herkesin ağzında mutlaka bakteri vardır ama ağız temizliğine dikkat edenlerin dikkat etmeyenlere göre daha az olmaktadır.
Dişeti şişmesine pek çok şey neden olabilir. Bu durum daha çok sağlıklı olmayan diş ve diş eti için geçerlidir. Ağız sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece diş eti şişmesi gibi bir problemle karşılaşma riskiniz çok daha az olacaktır.
Tıp dilinde periodontal hastalıklar olarak geçen dişeti hastalıkları dişeti ve dişleri koruyan dokuların iltihaplanması olarak meydana gelen durumlardır. Yetişkinlerin diş kaybı yaşamasındaki en etkili neden dişeti hastalıklarıdır.
Diş estetiği çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Dişinizle, dişetinizle, dudaklarınızla ilgili hoşa gitmeyen görüntülerin daha estetik bir hale getirilmesi için diş estetiği en çok tercih edilen bir uygulamadır. Diş estetiğinin bazı aşamaları vardır.
Günümüzde Amalgam dolgudan daha yoğun bir şekilde tercih edilir hale gelen beyaz dolgu, genellikle çürüyen dişlerin tedavisinde, kırılan dişlerin ya da zedelenmiş dişlerin tedavisinde kullanılan ve tercih edilen bir dolgu maddesidir.
Öncelikle amalgam dolgunun ne olduğunu öğrenelim. Amalgam dolgu gümüş, kalay ve bakırın cıvayla karışımından meydana getirilen bir dolgu türüdür. Bu karışımda cıvanın oluşturduğu oran yaklaşık % 45 ile %50 arsındadır.
Birçok hastalığın bedenimize giriş yolu ağızdan olmaktadır. Ağız kuruluğunun bu hastalıkların bedenimize girmesi açısından etkisi çok büyüktür. Çünkü ağız kuruluğu yaşayan kişilerde tükürük çok az olduğu için bu hastalıklardan korunmak daha zor olacaktır.
Gülüş tasarımı sayesinde hastanın daha güzel ve estetiksel bir gülüşe kavuşması sağlanır. Bu problemleri çözmek için uygulanan yöntemlere zirkon kaplaması, bonding, beyazlatma, diş ve diş eti tedavileri gibi örnekler verebiliriz.
Eğer dişlerinizle ilgili renk, şekil, ebat ve duruş gibi sorunlar yaşıyorsanız bu sorunların hepsine bonding uygulaması ile bir çözüm bulabilirsiniz. Bonding uygulamasında hasta herhangi bir rahatsızlık duymadığı için anestezi kullanılmaz.
Klasik olarak kron kobaltlar üzerine porselen fırınlanması şeklinde kullanılanları olduğu gibi zirkonyum kronlar, diğer çeşitli kronlar veya ful porselen kaplamalar gibi estetikten sağlamlığa kadar birçok ürün kullanılmaktadır.
Kanal Tedavisinde çürük dokusunun temizlenip kökteki sinirin alınıp daha sonra da sinirin yerine geçecek bir takım materyaller konularak, son olarak da üzerine dolgusu yapılarak sona eren bir tedavidir. Sonuç olarak sağlıklı dişler elde edilir.
Diş beyazlatma işlemi, bir takım ajanlar kullanılarak dişin var olan renginden daha açık renk tonuna çevrilmesi işlemidir.Çok çeşitli şekilde çay, kahve tüketen ve sigara içen insanlarda diş beyazlatma işlemi önerilmemektedir.
Ağız ve Diş Sağlığı konusunda sıklıkla yaşanan diş eti kanamalarının başlıca nedeni, ağızda diş taşı oluşumu ve yeterli ağız hijyeninin sağlanmamasıdır. Birçok etkenin neden olabildiği diş eti kanamalarında ilk adım doğru bir tedavi yönteminin uygulanmasıdır.
Dişlerin yapısındaki renklenmelerin veya koyu renkli dişlerin daha estetik bir görüntü vermek amacıyla beyazlatılması işlemidir. Diş hekimi kontrolü altında uygulama ve beyazlatma işleminin dişler ve diş etleri üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur.
Doğal dişlerinizin bu ihtiyacı karşılayamadığı durumlarda, sağlıklı gülüşlere sahip olmak için estetik diş hekimliği uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalarda amaç dişlerin sorunsuz bir şekilde fonksiyon görmesini sağlamaktır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .