Bize Ulaşın
Pazartesi-Cuma: 09:00 - 18:00 Cumartesi: 09:00 - 13:00
Randevu Alabilirsiniz

Topuk Kırıkları Ve Tedavisi

Topuk Kırıkları Ve Tedavisi

Topuk kırıkları çok fazla rastlanan tarsal kemik kırılmalarıdır. Hatta tarsal kırılmanın aşağı yukarı % 60’ı topuk kırılmasıdır. Topuk kırıkları ciddiye alınması gereken kırılmalar arasındadır çünkü bu tür kırılmalar eklem üzerinde etkilidir. Ayak bileğini oluşturan kalkaneus kemiği vücudumuzun yükünü en fazla taşıyan bölge olduğu için çok yukardan düşmelerde en çok hasar gören bölgedir. Topuk kırılmasını işaret eden belirtiler arasında aşırı derecede hissedilen ağrı, morluk, şişlik, ayakta kalamama, yürümede yaşanan zorluk gibi durumları sayabiliriz. Eğer kırılma bir açık kırılma ise kanama ya da yara gibi belirtilerde görülebilir.

Topuk Kırıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk kırılmalarında başvuracağımız kişi ortopedi uzmanı ve travmatoloji uzmanı olmalıdır. Bu tür bir şikâyetle gelen hastaya ilk yapılacak müdahale ayakta oluşan şişliği olabildiğince gidermek ve ayak, basınçlı ayak pompasına konularak bacağın yükseltilmesidir. Topuk kırıklarını tedavi etmeye başlamadan önce doğru teşhisi koymak çok önemlidir. Doğru bir teşhis koyabilmek için de bacağın röntgeni ile tomografisi çekilmelidir. Teşhis sonucunda kırığın çok fazla ayrılmadığı anlaşılırsa ya da yer değiştirmeyen bir kırık olduğuna karar verilirse topuk alçıya alınır. Ama genelde topuk kırılmaları çok yüksekten düşüldüğü zaman oluştuğundan topuk kemiğinde çok fazla ezilme meydana gelir. Eğer durum bu derece ciddi boyutta ise topuğu alçıya almak uygun bir tedavi yöntemi olmayacaktır. Bu tür durumlarda yapılması gereken tedavi altın standart ameliyatı şeklinde olacaktır.

Topuk Kırığında İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Ortopedi uzmanlarının en fazla zorlandıkları kırılma topuk kırılmalarıdır. Öncelerden topuk kırılması gibi durumlarda ameliyat ile tedavi yöntemine çok sıcak bakılmazdı ama günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler sayesinde bu tür vakalarda ameliyat tedavisi uygulanmaktadır. Genelde kırılan bir kemik ortalama 6 hafta içerisinde kaynar. Topuk kemiği kırılmasında ise 6 hafta ile 12 hafta arasında bir iyileşme süreci gerekmektedir.  Eğer kırıkta çok aşırı bir ayrılma yok ise kırığın kaynaması ortalama 5-6 hafta süsecektir ama kırılma çok ciddi boyutlarda ise yanı çok aşırı bir ayrılma gerçekleşmiş ise topuk kırığının iyileşme süreci 3 ay kadar bir zaman dilimi isteyecektir.

Canlı Destek / Live Support