Tiroid Hastalıkları

Tiroid Hastalıkları

 Tiroid Hastalıkları Kliniğimiz, konusunda uzman hekimlerimizce yürütülmektedir.
Kliniğimizde Yapılan İşlemler:

Sizi Arayalım


Tiroid bezinin nodüllü guatr adı verilen hastalığında tiroid bezi içinde nodül adı verilen yumrular oluşmuştur. Bu nodülleri oluşturan hücreler de tiroid hücreleridir ve ultrason esnasında elips ya da yuvarlak şekilde görünmektedirler.
Tiroid bezi hastalıkları halk arasında Guatr Hastalıkları olarak bilinir. Halk arasında tiroid hastalıkları tiplerinden en yaygın şekilde bilinenleri ise şöyle sıralayabiliriz: İç Guatr, Dış Guatr, Zehirli Guatr ve Tiroid Kanseridir.
Bu tetkikler; öncelikle Tiroid Ultrasonu, Boyun Ultrasonu, Tiroid Sintigrafisi ve gerekli durumlarda bilgisayarlı tomografi istenebilir. Özellikle kanser hastalıklarında İyot-131-Tüm vücut sintigrafisi ve PET-CT gibi tetkikler de istenebilir.
Tiroid bezi aşağı yukarı 18-25 mg ağırlığındadır ve tiroid hücreleri tarafından oluşturulan homojen yapıya sahip bir organdır diyebiliriz. Tiroid bezleri, beyinden hipofiz bezinden salgılanan TSH yardımı ile iki adet hormon üretmektedir.
Tiroid ultrasonu ile tiroid bezinin yapısı incelenir. Ağrısız ve radyasyon içermeyen bir işlemdir. Ses dalgası ile çalışan bir alettir, hamilelerde güvenle kullanılabilmektedir. Ultrason ile tiroid bezi içindeki hastalıklar tanımlanır.
İlk önce yapılan işlem el ile tiroid bezinin büyüklüğü, kıvamı, hareketli olup-olmadığı ve içinde nodül bulunup bulunmadığı tespit etmektir. Sonra tiroid ultrasonu ile bezin yapısı (nodül, tiroidit varlığı, boyutları) hakkında bilgi alınır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .