Tiroid Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid şekil olarak kelebeği andıran bir salgı bezidir. Bu salgı bezi gırtlağımızın ve köprücük kemiğimizin arasında soluk borumuza sarılmış bir şekilde durur. Vücudumuzdaki görevleri ise metabolizmamızı ve beden sıcaklığımızı düzenler.

Bunun dışında vücudumuzdaki enerji kaynaklarının kontrol işlemlerinde yardımcı olur ve vücudumuzdaki diğer sistemler ile beraber çalışır. Aynı zamanda tiroid bağırsaklarımızın hareketliliğini devam ettirmede çok önemlidir, beyin etkinliğini sürekli kılar, adet dönemindeki düzenin bozulmamasını sağlar, saç ve tırnak sağlığının bozulmamasını sağlar.

Tiroidin Nedenleri

En fazla karşımıza çıkan tiroid nedeni kalıtsallıktan gelmektedir ama gebelikten sonra bazen kalıcı olarak bazen de geçici olarak tiroid hormonunun çalışma düzensizliğinden dolayı da tiroid ortaya çıkabilir.

Tiroid Hastalıkları

Guatr: Tiroid bezinde büyüme olur.

Nodül: Tiroid bezi içerisinde normal dokunun dışında farklı bir dokunun meydana gelmesidir.

Tiroidit: Tiroid bezi iltihaplanmasıdır ve ağrılıdır.

Hipotiroidzm: Hormonların yeteri kadar salgılanamamasıdır.

Hipertirodizm: Hormonların gereğinden çok çalışası. Bir başka değişle zehirli guatrdır.

Tiroidin belirtileri

 • Çok çabuk yorulmak ve sürekli halsizlik
 • Hafızada zayıflık, konsantre problemi ve düşünme güçlüğü
 • Sabahları uyanma problemi yaşamak ve gün içinde sürekli uyumak istemek
 • Üşümek ve hiç ısınamamak
 • Terlemede görülen azalma
 • Derinin kuruması, soğuması ve kaşınması
 • Saç ve kaşların dökülerek azalması
 • Cilt renginin sarıya dönmesi
 • Tırnaklardaki güçsüzlük ve basitçe kırılabilir hale gelmesi
 • İştahsızlık
 • Kilo problemi yaşamak
 • Horlamak
 • Eklemlerin ağrıması ve kaslarda meydana gele kramplar
 • Kabızlık
 • Gözaltlarının şişmesi
 • El ve ayaklardaki eklem şişlikleri karpal tünel sendromu
 • Adet döneminde değişikliklerin meydana gelmesi
 • Kısırlık
 • Libido ve empotans
 • Reflekslerde yavaşlama
 • Kekelemenin başlaması
 • Guatr oluşması
 • İşitme problemi yaşamak

Tiroid Hastalıklarında Tedavi

Tiroid hastalıkları farklı şekillerde tedavi edilebilmektedir. 3 farklı yöntemle yapılan tedaviler şöyledir:

1) İlaç ile gerekenden fazla salgılanan tiroid hormonlarının etkilerinin ortadan kaldırılır.

2) Radyoaktif iyot yani atom tedavisiyle gereğinden çok çalışan tiroid dokusu harap edilir ve salgılanan hormanda azalma sağlanır.

3) Cerrahi bir müdahale ile tiroid bezi komple çıkarılır ya da büyük bir kısmı çıkartılır.

Galata Tıp Merkezimize gelen hastalarımız için uygun olan tedavi yöntemine yapılan incelemeler sonucu karar verilerek gereken tedavi uygulanmaktadır.


Sizi Arayalım


İdrar yollarında yanma genellikle idrar yolu enfeksiyonuna bağlıdır. Bu enfeksiyon idrar yollarından mesaneye kadar giden bakterilerden kaynaklanmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonuna yada idrar yanmasına sistit de denilmektedir.
Genel olarak kansızlık insan vücudundaki kan miktarının az olmasını değil kanın içindeki bileşenlerin olması gereken değerlerden düşük oranda bulunması durumunu ifade eder.
Mide yanması genellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkmaktadır. Halk arasında mide kaynaması olarak dile getirilen mide yanması, tüketilen besinler açısından kişiye göre değişiklik gösterebilir.
Kabızlık anlık olarak yaşanabildiği gibi birçok sebebe bağlı ciddi problemlerin habercisi de olabilir. Dışkılama ihtiyacını ertelemek anlık kabızlığa sebep olabilir, ancak bunun yanı sıra genetik yatkınlık, yeterli su içmeme, beslenme düzensizliği, uyku düzensizliği,
Vücutta bulunan kan, kırmızı rengini hemoglobin adlı proteinden almaktadır. Yani kana al-kırmızı rengini bu protein vermektedir. Hemoglobinin en önemli ve etken maddesi demirdir.
Belirtileri Ve Tedavisi Ülser, sindirim sıvıları ve mide asitlerinin mide, yemek borusu ya da onikiparmak bağırsağını tahrip etmesi sonucunda söz konusu organda meydana getirdiği doku kaybına verilen addır.
Bu yazımızda zatürree hastalığını tanıyıp ve bu hastalıkla ilgili önemli bilgilere sahip olacağız. Tıp dilinde Pnömoni adıyla bilinen zatürree bir ya da birden fazla akciğer lobu iltihaplanması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır.
Zatürree genellikle mikrobik bir rahatsızlık olduğundan mikropların üreyebildiği ve en fazla olduğu zamanlarda öksürükle, tıksırıkla veya konuşma esnasında ağızdan çıkan tükürük ya da benzeri şeylerle başka birine bulaşabilir.
Hastanın tansiyonu 180-110 mmHg derecede yükselmediyse normal şartlarda bir belirti görülmez. Yüksek tansiyonda en fazla görülen belirtiler ise: başın dönmesi, baş ve kalp ağrısı, ulakta çınlama, nefes alıp vermede yaşanan sıkıntıdır.
Üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan şey virüs ve bakterilerdir. Üst solunum dediğimiz yer ise nefes alıp verirken havanın temasta bulunduğu ilk yerdir diyebiliriz. Yani etrafımızdaki virüs ve bakteriler öncelikle bu bölgede etkili olur.
Şeker hastalığı deyip geçmemek gerekir. Çünkü şeker hastalığı bir diğer adıyla diyabet hastalığı pek çok sendroma neden olmaktadır. Sizler için bu yazımızda yardımcı olmak adına şeker hastalığının belirtilerini bir liste halinde sıraladık.
Yüksek kolesterol asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü yüksek kolesterolün vücudumuzda birçok olumsuz etkisi vardır ve bu etkiler oldukça ciddi boyuttadır. Örneğin felç, kalp krizi, bilinç kaybı gibi ciddi problemlere neden olabilir.
Kandaki total kolesterolün seviyesinin normal olup olmadığına karar verilirken göz önünde bulundurulması gereken şeyler vardır. Bunlar LDL kolesterol, HDL kolesterol, Trigliserid Kolesterol ve hastada irsi bir yatkınlığın olup olmadığıdır.
Akciğerlerimize hava bronş tüpleri ile ulaşır. Eğer bu bronş tüplerinin iç yüzeyinin zarı iltihaplanırsa bronşit hastalığı meydana gelir. Bronşit iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Birincisi akut bronşit ve ikincisi ise kronik bronşittir.
Eğer bebeğiniz ilk üçüncü ayında ise bebeğinizi soğuk algınlığından korumak için yapacağınız en iyi şey onu bu hastalığa yakalanmış kişiden uzak tutmaktır. Kışın bu yöntem önemlidir çünkü kışın soğuk algınlığı virüsü çok fazla sirkülâsyonda bulunur.
Parazit bir canlı olan ve beyaz renkteki bağırsak kurtları genelde ince ve kalın bağırsağımızda bulunur ama bağırsak kurdu oluşumu çok fazla ise kalın bağırsaktan mesaneye doğru hareket ederler. Bu tür canlıların üremesi yumurtlama yoluyla gerçekleşmektedir.
Reflü, yemeğin ardından yaşanan hazımsızlık, yanma ve ekşime gibi şikayetlere neden olan mide asidinden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Reflü bazen kısa sürede geçebilir ama bazen de çok rahatsız edici bir rahatsızlık haline gelebilir.
Kan şekeri, insan vücudunda hassasiyet gösterilen düzenlemelerden bir tanesidir. Belirli hastalıkların takibinde son derece önemli bir kriteridir. Kan şekerinin Düşük olması da yüksek olması da sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .