Soğuk Algınlığı (Akut Nazofarenjit)

Soğuk Algınlığı (Akut Nazofarenjit)

Çok küçük mikroplarla oluşan ve en sık görülen kış hastalığıdır.Yaklaşık 200çeşit virüs,bu hastalığa neden olur. Nezle diye adlandırılan hastalık da bu gruptadır.Mikrop, vücudunuza girdikten birkaç gün sonra hastalık belirtileri başlar.Burun akıntısı ,boğaz ağrısı ,koku ve tat duyumunun azalması ,hafif ateş en sık görülen belirtileridir.

Hastalık solunum yoluyla bulaşır fakat gözden kaçan önemli bir bulaşma yolu da kirli ellerdir.Ağız ve burun salgılarının bulaştığı ellerle başka kişilere veya eşyalara temas sonucu mikrop kolayca bulaşır.Diğer insanlar kirlenmiş ellerini, ağız veya burunlarına götürerek hastalığı alırlar.

Hastalıktan korunmak için el temizliğine dikkat etmeli,hastalıklı kişilerin olduğu kapalı ortamlardan ve yakın temastan kaçınmalı ve soğuğa karşı kişisel önlemler almalısınız. Tedavide antibiyotiğin yeri yoktur çünkü antibiyotikler virüsleri öldürmez. Ağrı kesiciler, vitamin desteği, bazı soğuk algınlığı ilaçları ile ortalama bir hafta içerisinde iyileşebilirsiniz.

Grip(lfluenza)

İnfluenza virüslerle oluşur. Soğuk algınlığı ile karıştırılır. Aslında çoğunlukla daha ağır ve ciddi bir tablodur. Ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, titreme, yaygın vücut ağrıları olur.Çocuklarda ve yaşlı kişilerde ağır seyreder. Genel koruma önlemleri dışında en iyi korunma yolu, her yıl grip aşısı olmaktır.

Hastalı tedavisinde özel virüs ilaçları ve belirtilere yönelik destekleyici tedaviler uygulanır.Tedavi daha ciddi ele alınmalı ve doktor kontrolünde uygulanmalıdır.

Farenjit ve Tonsillit

Farenjit boğaz, tonsillit ise bademcik iltihabıdır.Birçok mikrop etken olabilir. En sık görülen etken;’’AGrubu Beta Hemolitik Streptokok’’ türü bakterilerdir ve tedavi edilmeyen bazı hastalılara ‘’Akut Romaztizmal Ateş’’denilen hastalığa yol açabilirler.Ateş ,boğaz ağrısı,yutma güçlüğü,boğazda gıcıklanma hissi ve vücut ağrıları olabilir.Tedavide çoğunlukla antibiyotik, ağrı kesici ve diğer destekleyici tedaviler uygulanır.

Diğer Solunum yolu Hastalıkları

Akut sinüzit,kafatasında bulunan sinüs adı verilen kemik boşluklarının iltihabıdır.Burun tıkanıklığı,baş ağrısı,ateş ,geniz akıntısı gibi belirtiler verir.Süregelen hale gelme olasılığı(kronikleşme)vardır.

Otisis Media,orta kulak iltihabıdır.Çoğunlukla şiddetli boğaz iltihaplarından sonra gelişir.Kulak ağrısı ,ateş ve genel durum bozukluğu seyredilebilir.

Akut larenjit,ses tellerinin olduğu gırtlak kısmının iltihaplanmasıdır.Boğaz ağrısı ,ateş gibi belirtilerin yanında ses kısıklığı ile seyreder.

Akut Bronşit ise akciğerlerdeki bronşların iltihaplanmasıdır.Öksürük ,balgam,ateş,nefes darlığı gibi belirtilerle seyreder.Bu tür hastalıklar biraz daha ciddi enfeksiyonlardır. Tedavileri dikkatle ve uzun yapılmalıdır.Ciddi doktor takibine ihtiyaç duyulur.

Zatürre(pnömoni), kış aylarında sık görülen akciğer iltihabı türüdür.Yüksek ateş, nefes darlığı, şiddetli öksürük, göğüs ağrısı ve genel durum bozukluğu yapar. Çocuk ve yaşlılarda ağır seyreder. Kuvvetli antibiyotik ve hastanede yatarak tedavi gerekebilir.

Kış aylarında sıklığı artan diğer hastalıklar

Astım,Kronik bronşit gibi süre gelen akciğer hastalıları basit solunum yolu iltihapları ile de artabilir.

Hipertansiyon, Kalp hastalıları, şeker hastalığı gibi diğer kronik hastalıklarda kış aylarında kontrolden çıkmaya eğilimlidir.

Nasıl korunuruz?

Kış aylarına girerken mutlaka genel kontrollerinizi yaptırmalısınız.

Öneriler doğrultusunda aşı yaptırabilirsiniz.

Yaşanan ortam ısısı iyi ayarlanmalı ve havanın aşırı kuru olması engellenmemelidir.

Egzersiz programlarınızı kış aylarında uygun saatlere çekmeli ve hava kirliliğinin en az olduğu dönemde yapmalısınız.

Beslenme programını gözden geçirmeli,doğal yoldan veya ilaç şeklinde vitamin takviyeleri yapmalısınız.

Kirli,kapalı ve soğuk ortamlarda uzun süreli kalmamalı, enfeksiyonu olan kişilerle yakın temastan kaçınmalısınız.

Hava sıcaklığına uygun kıyafetler giyinmelisiniz.


Sizi Arayalım


Burun eti olan hastalarda burun tıkanıklığı oluşur. Burunlarından rahat nefes alamazlar, ağızlarından nefes alırlar ve horlama şikayetine sebep olur. Burun etleri büyük olduğu için burun içerisinde alerji ve sinüzit gibi bir takım hastalıklar ortaya çıkar.
Deviasyon genellikle doğumsaldır. Eğer hasta burnunu bir yere vurup kırmadıysa ya da burnuna sert bir darbe almadıysa deviasyonların hepsi doğumsaldır. Yani uzmanlar genellikle bu durumu anatomik ve genetik bir durum olarak belirlemektedir.
Burun estetiği ameliyatları anatomik deformasyon veya travmalar sonucunda oluşan burun eğriliklerinin düzeltilmesi için yapılan operasyonlardır. Hem sağlık hem de görünüm açısından burun estetiği ameliyatları ülkemizde oldukça fazla talep görmektedir.
Horlama ve uyku-apne sendromu, sıkça karşılaşılan ciddi bir sağlık sorunudur. Horlama, solunum yollarındaki hava geçiş alanının yeterli açıklıkta olmadığını gösteren bir durumdur. Yetişkinlerin yaklaşık %10 ila %30'unda horlama görülür.
Baş dönmesi olarak tanımlanan Vertigo, aslında sadece sıradan baş dönmesi olarak algılanmamalıdır. Vertigo, kişinin yaşam kalitesini düşürecek ve özellikle hareket etmesi ile birlikte etrafında olan her şeyin dönmesine neden olacaktır.
Tinnitusun kendine özgü kısa bir tarifi yoktur. Bir semptomdur. Tinnituslu hastalar bu sesi kulakta zil çalması, fısıltı, cırcır böceği sesi, fabrika gürültüsü, elektrik süpürgesinin sesi ve bunun gibi çok değişik sesler tarzında tanımlarlar.
Uyku Apnesi, genellikle solunum yolunu açık tutan kasların uykuda gevşemesi ile birlikte üst solunum yolunda çıkan daralma nedeniyle gerçekleşmektedir. Kişiye oldukça rahatsızlık veren bir durumdur ve uykusuzluğa bağlı rahatsızlıklara yol açmaktadır.
Sinüzit oldukça sık görülen, hayat kalitesini önemli derecede etkileyen ve birçok ülkede büyük ekonomik yüke neden olan bir hastalıktır. Sinüsler burun çevresinde oldukları için paranazal sinüsler diye adlandırılır.
Disfonia, ses organlarının patolojisi sonucu ortaya çıkan fonasyon bozukluğudur. Afonia dediğimiz, bazen sesin tamamen kısıldığı durumlara da rastlanır. Disfonia, vokal organın patolojisine göre organik ve fonksiyonel olarak değerlendirilir.
Migren çoğunlukla ataklar halinde gelen bir baş ağrısı tipidir. Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. (Kadın/erkek oranı 3/2 veya 3/1) Her yaşta başlayabilir. 15-55 yaşları arasında görülür.ilk atak genellikle ergenlik çağlarında olur.
Vertigo, Latince kökenli bir kelime olup dönmek manasına gelmektedir. Kısaca vücudun denge sistemlerinden yanlış uyaranlar gelmesi, veya doğru uyaranların yanlış algılanmasıyla ortaya çıkan dengesizlik halidir.
Gürültüyü kısaca tanımlamak istersek hoşa gitmeyen, istenmeyen, kişiyi rahatsız eden seslere verilen bir isimdir diyebiliriz. Ses ölçülebilir bir kavramdır ve kişiden kişiye değişim göstermez gürültü ise kişiden kişiye değişebilir.
Burun; üst solunum yolunun başlangıç noktasıdır. Koku almak ve fonasyon fonksiyonunun olmasının yanı sıra, havanın nemlendirilmesi, vücut ısısına getirilmesi ve filtre edilmesi gibi pek çok hayati önem taşıyan fizyolojik işlevleri de vardır.
Son zamanlarda grip salgınlarının başladığına dair yazılar okumaktayız. Bilhassa Avrupa'da bir kaç ülkede görülmüş ve ülkeler arası dolaşımının son derece yüksek olması nedeniyle de grip salgını ülkemizin kapılarına da dayanmıştır.
Bu günlerde ülkemizin birçok yerinde domuz gribi vakaları görülmeye başladı. Gün olmuyor ki, falanca hastanede grip vakası görüldü, domuz gribinden ölenler var, bu nedenle hastanede karantina uygulanmaya başladı haberleri almayalım.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .