Ses Bozuklukları (Disfonia)

Ses Bozuklukları (Disfonia)

Disfonia,ses organlarının patolojisi sonucu ortaya çıkan,fonasyon bozukluğudur. Disfonik ses boğuk, kısık ve  pürüzlü formdadır. Afonia dediğimiz, bazen sesin tamamen kısıldığı durumlara da rastlanır.

Disfonia, vokal organın patolojisine göre organik ve fonksiyonel olarak değerlendirilir.

Organik disfonia ;

Laringitis (akut viral veya bakteriyel), sigara içenlerde, gastroözofajial reflü hastalığında,
Tümörler ( iyi huylu ve kötü huylu),
Travma (genel anestezi sırasında, intübasyon tüpünü yerleştirirken), Kaza ile künt, delici ve yanık gibi yaralanmalarda,
Endokrinel hastalıklarda (hipotroidizm ve hipogonadizm),
Hematolojik hastalıklarda (amiloidoziz),

Fonksiyonel disfonia ;

 • Psikojenik,
 • Vokal kordların (ses bantları) yanlış kullanılması,özellikle öğretmenler ve şarkıcılarda,
 • İdiopatik,

Ana sınıflandırmanın dışında, ses bozukluklarına neden olan hastalılıklar genel olarak;

 • Laringitis,
 • Korditis (ses bantlarının kıkırdak doku ve eklem tutulumu),
 • Ses bantlarının nodülleri,
 • Laringeal kistler,
 • Reinke’s ödemi (aşırı sigara içenlerde),
 • Larinks papillomları,
 • Gastroözofajial reflü hastalığı,
 • Larinks kanserleri,
 • Myastenia gravis-kas hastalıkları,
 • Hipotroidizm ve Hipertoidizm,
 • Sinüzitis,
 • Akciğer kanserleri,
 • Parkinson hastalığı,
 • Botulinismus-toksine bağlı,
 • Juvenil dermatomiyozitis tir.

Kliniksel ölçüm değerlendirmesi; Disfonia, klinikte Laringeal videostroboskopi ile değerlendirilir.Konuşma ve ses çıkarma sırasında ses dalgalarının kayıt (akustik muayene) edilme esasına dayanır.

Ses bozukluğuna neden olan patolojilerin kendine özgü tedavi yöntemleri vardır. Hasta, dört hafta ses bozukluğundan yakınıyorsa, kesin olarak doktora görünmelidir.

Tedavinin prensipleri;

 • Konservatif; Ses bozukluğuna neden olan, stres, alkol, sigara gibi faktörlerden uzaklaşmak, boğaz kuruluğunu önlemek için bol sıvı almak, 2 ila 3 gün kadar ses istirahatini sağlamak, (olabilirse konuşmamak veya fısıltı ile konuşmak, yazarak iletişim kurmak gibi).
 • Konuşma terapisi; Konuşma terapistleri yardımı ile ses bozukluğunun terapisi, özellikle Reinke’s ödemi, ses bantları nodülleri ve sesini zorlayan, kötü kullananlar için oldukça yararlıdır.Diyafram kullanma eğitimi de, bu terapi için geçerlidir(şarkı söyleyenler, öğretmenler ve işinden dolayı çok konuşması gerekenlerde). Terapi üç hafta veya 1 ila 2 ay süre bilir.
 • Medikal terapi; Viral laringitis e bağlı enfeksiyon hastalığında,yatak istirahati, düzenli parasetomol ile, tuzlu su ile veya efervesan aspirin ile gargara önerilir. Bakteriyel laringitis de antibiyotik, Rinit ve Sinüzit sorumlu ise burun arkasından gelen akıntıyı önlemek ve azaltmak için nazal kortizonlu burun spreyi ilave edilir. Reflü nedense, reflüyü azaltacak medikal tedavi yapılmalıdır.
 •  Operatif terapi; Kanserden kuşkulanılıyorsa biopsi yapılır.Genel anestezi altında suspansiyon laringoskopi veya fiber optik endokopi ile mikroskopta kullanarak, mikrolaringoskopik olarak endolaringeal mikro cerrahi gerçekleştirilir. Lazer yardımı ile nodül ve papillomlar alınır.

Sizi Arayalım


Burun eti olan hastalarda burun tıkanıklığı oluşur. Burunlarından rahat nefes alamazlar, ağızlarından nefes alırlar ve horlama şikayetine sebep olur. Burun etleri büyük olduğu için burun içerisinde alerji ve sinüzit gibi bir takım hastalıklar ortaya çıkar.
Deviasyon genellikle doğumsaldır. Eğer hasta burnunu bir yere vurup kırmadıysa ya da burnuna sert bir darbe almadıysa deviasyonların hepsi doğumsaldır. Yani uzmanlar genellikle bu durumu anatomik ve genetik bir durum olarak belirlemektedir.
Burun estetiği ameliyatları anatomik deformasyon veya travmalar sonucunda oluşan burun eğriliklerinin düzeltilmesi için yapılan operasyonlardır. Hem sağlık hem de görünüm açısından burun estetiği ameliyatları ülkemizde oldukça fazla talep görmektedir.
Horlama ve uyku-apne sendromu, sıkça karşılaşılan ciddi bir sağlık sorunudur. Horlama, solunum yollarındaki hava geçiş alanının yeterli açıklıkta olmadığını gösteren bir durumdur. Yetişkinlerin yaklaşık %10 ila %30'unda horlama görülür.
Baş dönmesi olarak tanımlanan Vertigo, aslında sadece sıradan baş dönmesi olarak algılanmamalıdır. Vertigo, kişinin yaşam kalitesini düşürecek ve özellikle hareket etmesi ile birlikte etrafında olan her şeyin dönmesine neden olacaktır.
Tinnitusun kendine özgü kısa bir tarifi yoktur. Bir semptomdur. Tinnituslu hastalar bu sesi kulakta zil çalması, fısıltı, cırcır böceği sesi, fabrika gürültüsü, elektrik süpürgesinin sesi ve bunun gibi çok değişik sesler tarzında tanımlarlar.
Uyku Apnesi, genellikle solunum yolunu açık tutan kasların uykuda gevşemesi ile birlikte üst solunum yolunda çıkan daralma nedeniyle gerçekleşmektedir. Kişiye oldukça rahatsızlık veren bir durumdur ve uykusuzluğa bağlı rahatsızlıklara yol açmaktadır.
Çok küçük mikroplarla oluşan ve en sık görülen kış hastalığıdır.Yaklaşık 200çeşit virüs,bu hastalığa neden olur. Nezle diye adlandırılan hastalık da bu gruptadır.Mikrop, vücudunuza girdikten birkaç gün sonra hastalık belirtileri başlar
Sinüzit oldukça sık görülen, hayat kalitesini önemli derecede etkileyen ve birçok ülkede büyük ekonomik yüke neden olan bir hastalıktır. Sinüsler burun çevresinde oldukları için paranazal sinüsler diye adlandırılır.
Migren çoğunlukla ataklar halinde gelen bir baş ağrısı tipidir. Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. (Kadın/erkek oranı 3/2 veya 3/1) Her yaşta başlayabilir. 15-55 yaşları arasında görülür.ilk atak genellikle ergenlik çağlarında olur.
Vertigo, Latince kökenli bir kelime olup dönmek manasına gelmektedir. Kısaca vücudun denge sistemlerinden yanlış uyaranlar gelmesi, veya doğru uyaranların yanlış algılanmasıyla ortaya çıkan dengesizlik halidir.
Gürültüyü kısaca tanımlamak istersek hoşa gitmeyen, istenmeyen, kişiyi rahatsız eden seslere verilen bir isimdir diyebiliriz. Ses ölçülebilir bir kavramdır ve kişiden kişiye değişim göstermez gürültü ise kişiden kişiye değişebilir.
Burun; üst solunum yolunun başlangıç noktasıdır. Koku almak ve fonasyon fonksiyonunun olmasının yanı sıra, havanın nemlendirilmesi, vücut ısısına getirilmesi ve filtre edilmesi gibi pek çok hayati önem taşıyan fizyolojik işlevleri de vardır.
Son zamanlarda grip salgınlarının başladığına dair yazılar okumaktayız. Bilhassa Avrupa'da bir kaç ülkede görülmüş ve ülkeler arası dolaşımının son derece yüksek olması nedeniyle de grip salgını ülkemizin kapılarına da dayanmıştır.
Bu günlerde ülkemizin birçok yerinde domuz gribi vakaları görülmeye başladı. Gün olmuyor ki, falanca hastanede grip vakası görüldü, domuz gribinden ölenler var, bu nedenle hastanede karantina uygulanmaya başladı haberleri almayalım.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .