Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı nedir:Vücudumuzda midenin arka kısmında pankreas adında bir bez bulunur.Bu bez kan şekerimizi düzenleyen İNSÜLİN adlı bir hormon salgılar.İnsülinsalgılanmaması yada etkisiz kalması sonucu hücrelerimizin enerjisini karşılamak gibi bir görevi olanşeker(glikoz)hücre içine giremez.Hücre içine giremeyen şeker kanda biriki.Kandaki bulunması gereken seviyenin üzerine çıkar.Bu durumda bütün hücrelere zarar verir.Çünkü fazla şeker vücutta zehir gibidir.Şeker hastalığı aileden gelen(kalıtsal)ve çevresel faktörlere bağlıdır.Büyük oranda kalıtsaldır.

ŞEKER Hastalığının belirtileri nelerdir:Sürekli halsizlik ve yorgunluk,çabuk yorulma, kilo kaybı,ağız kuruluğu,ayak tabanı ve avuçiçinde yanma,cilt kuruluğu, yaraları geç iyileşmesi, bazen bulanık görme, çok su içme, iştahlı olmak ve çok yemek yeme,sık idrara çıkma. Bu belirtiler yavaş yavaş yada birdenbire ortaya çıkabilir.

ŞEKER Hastalığı vücuda ne gibi rahatsızlıklar verir: Normal değerlerin üzerindeki şeker kanda ve dolaşımda uzun süre kaldığında,damarlarımıza zarar verir.Başta kalp,böbrek,beyin,gibi hayati işlevleri olan organlarımızın damar yapısını bozarak o organlarla ilgili problemlere yol açar.Ayaklarda kapanmayan yaralar ve gangrenlere neden olu hatta ayak kesilmelerine bile neden olabilir.Gözlerimizde görme bozukluklarına bulanık görmeye,katarakt hastalığına neden olur.Böbrek yetmezliği,üremi gibi kronik böbrek yetmezliğine neden olur.Beyin kanamaları görülebilir,nefrojen orijinli hiperteansiyona neden olabilir.Kalp damarlarındaki hasar sonucu yeteli miktarda kan dokulara gidemezse kalp krizine neden olur.Şeker kullanılamadığı için vücut yağları ve proteinleri yakmaya başlar.Bu yüzden hem kilo kaybı hemde adale erimelerine neden olur.

ŞEKER Hastalığının çeşitleri nelerdir:Genel olarak iki tip şeker hastalığı vardır.Bu sınıflama nedenlerine ve başlangıç yaşına göe yapılır.

Tip I Şeker hastalığı:Pankreasta insülinin mutlak yokluğu ile karekterli şeker hastalığıdır.Hastalık çocuklarda ani başlar.Hasta aniden kilo kaybetmeye başlar,aşırı su içmeye,sık idrara çıkmaya ve çok yemeye başlar.

Tip II Şeker hastalığı:Bu tip şeker hastalığında sorun,insülin eksikliğinden ziyade insülinin periferde etki gösterememesidir.Bu tip şeker hastalığı Tip I e göre daha ileri yaşlardagörülür ve daha yavaş seyreder.Göülme sıklığı daha fazladır.Tip II diyabet 40 yaş üstünde grülür bu nedenle erişkin şeker hastaığı denilir.Genellikle hastaların çoğu şişmandır ve kötü beslenen hareketsiz kişilerdir.Ayrıca bazı hamilelliklede hamilelik diyabeti ortaya çıkar.Hamilelik sona erince kan şekerş normal düzeyine iner,ancak ileriki 10-20 yıl içinde Tip II diyabet görülebilir.

Kimlerde şeker hastalığı daha sık görülür:Şeker hastalarının çoğunluğunu Tip II(erişkin tip diyabet) oluşturur.Bu nedenle biz burada bu tip şeker hastalığını konu edecez.Ailesinde şeker hastalığı olanlar,özellikle anne ve babada diyabet varsa çocuklarda görülme oranı ytüksektir.Fazla kilolu ve hareketsiz insanlarda,hipertansiyonu olanlarda,kan yağları yüksek olanlarda,gebelik şekeri yüksek olanlarda ve ileri yaşlarda hastalık riski artar.

ŞEKER hastalığı Tanısı nasıl konulur:Tanı için kan ve idrarda çeşitli kimyasal testler yapılır.Açlık kan şekeri düzeyi(10-12 saatlik) 126 mg/dlt. Yi geçerse şeker hastalığı tanısı konulur.Bunun dışında günün herhangi bir anında alınan kan şekeri 180 mg/dlt. Yi geçmemelidir.Glikoz tolerans testi;Bu test gizli şeker hastalığı tanısı konmadaçok önemlidir.Bunun için kişiye 50mg yada 75mg şekerlisu içirilir,2 saat sonraki değerlere bakılır 180mg/dlt üzeri patolojiktir.İdrarda şeker bulunması;sağlıklı bi kişinin idrarında şeker bulunmaz.Ancak kan şeker düzeyi 180mg/dlt.ninüzerinde olduğunda idrarda şeker tespit edilir.Bu da kişinin şeker hastası olduğu konusunda hekimi uyarır.  


Sizi Arayalım


İdrar yollarında yanma genellikle idrar yolu enfeksiyonuna bağlıdır. Bu enfeksiyon idrar yollarından mesaneye kadar giden bakterilerden kaynaklanmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonuna yada idrar yanmasına sistit de denilmektedir.
Genel olarak kansızlık insan vücudundaki kan miktarının az olmasını değil kanın içindeki bileşenlerin olması gereken değerlerden düşük oranda bulunması durumunu ifade eder.
Mide yanması genellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkmaktadır. Halk arasında mide kaynaması olarak dile getirilen mide yanması, tüketilen besinler açısından kişiye göre değişiklik gösterebilir.
Kabızlık anlık olarak yaşanabildiği gibi birçok sebebe bağlı ciddi problemlerin habercisi de olabilir. Dışkılama ihtiyacını ertelemek anlık kabızlığa sebep olabilir, ancak bunun yanı sıra genetik yatkınlık, yeterli su içmeme, beslenme düzensizliği, uyku düzensizliği,
Vücutta bulunan kan, kırmızı rengini hemoglobin adlı proteinden almaktadır. Yani kana al-kırmızı rengini bu protein vermektedir. Hemoglobinin en önemli ve etken maddesi demirdir.
Belirtileri Ve Tedavisi Ülser, sindirim sıvıları ve mide asitlerinin mide, yemek borusu ya da onikiparmak bağırsağını tahrip etmesi sonucunda söz konusu organda meydana getirdiği doku kaybına verilen addır.
Bu yazımızda zatürree hastalığını tanıyıp ve bu hastalıkla ilgili önemli bilgilere sahip olacağız. Tıp dilinde Pnömoni adıyla bilinen zatürree bir ya da birden fazla akciğer lobu iltihaplanması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır.
Zatürree genellikle mikrobik bir rahatsızlık olduğundan mikropların üreyebildiği ve en fazla olduğu zamanlarda öksürükle, tıksırıkla veya konuşma esnasında ağızdan çıkan tükürük ya da benzeri şeylerle başka birine bulaşabilir.
Hastanın tansiyonu 180-110 mmHg derecede yükselmediyse normal şartlarda bir belirti görülmez. Yüksek tansiyonda en fazla görülen belirtiler ise: başın dönmesi, baş ve kalp ağrısı, ulakta çınlama, nefes alıp vermede yaşanan sıkıntıdır.
Üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan şey virüs ve bakterilerdir. Üst solunum dediğimiz yer ise nefes alıp verirken havanın temasta bulunduğu ilk yerdir diyebiliriz. Yani etrafımızdaki virüs ve bakteriler öncelikle bu bölgede etkili olur.
Tiroid şekil olarak kelebeği andıran bir salgı bezidir. Bu salgı bezi gırtlağımızın ve köprücük kemiğimizin arasında soluk borumuza sarılmış bir şekilde durur. Vücudumuzdaki görevleri ise metabolizmamızı ve beden sıcaklığımızı düzenler.
Şeker hastalığı deyip geçmemek gerekir. Çünkü şeker hastalığı bir diğer adıyla diyabet hastalığı pek çok sendroma neden olmaktadır. Sizler için bu yazımızda yardımcı olmak adına şeker hastalığının belirtilerini bir liste halinde sıraladık.
Yüksek kolesterol asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü yüksek kolesterolün vücudumuzda birçok olumsuz etkisi vardır ve bu etkiler oldukça ciddi boyuttadır. Örneğin felç, kalp krizi, bilinç kaybı gibi ciddi problemlere neden olabilir.
Kandaki total kolesterolün seviyesinin normal olup olmadığına karar verilirken göz önünde bulundurulması gereken şeyler vardır. Bunlar LDL kolesterol, HDL kolesterol, Trigliserid Kolesterol ve hastada irsi bir yatkınlığın olup olmadığıdır.
Akciğerlerimize hava bronş tüpleri ile ulaşır. Eğer bu bronş tüplerinin iç yüzeyinin zarı iltihaplanırsa bronşit hastalığı meydana gelir. Bronşit iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Birincisi akut bronşit ve ikincisi ise kronik bronşittir.
Eğer bebeğiniz ilk üçüncü ayında ise bebeğinizi soğuk algınlığından korumak için yapacağınız en iyi şey onu bu hastalığa yakalanmış kişiden uzak tutmaktır. Kışın bu yöntem önemlidir çünkü kışın soğuk algınlığı virüsü çok fazla sirkülâsyonda bulunur.
Parazit bir canlı olan ve beyaz renkteki bağırsak kurtları genelde ince ve kalın bağırsağımızda bulunur ama bağırsak kurdu oluşumu çok fazla ise kalın bağırsaktan mesaneye doğru hareket ederler. Bu tür canlıların üremesi yumurtlama yoluyla gerçekleşmektedir.
Reflü, yemeğin ardından yaşanan hazımsızlık, yanma ve ekşime gibi şikayetlere neden olan mide asidinden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Reflü bazen kısa sürede geçebilir ama bazen de çok rahatsız edici bir rahatsızlık haline gelebilir.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .