Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker Hastalığı Belirtileri

Belirtiler

 • - Sık sık idrara çıkma
 • - Sürekli su içme ihtiyacı duymak
 • - Görme bulanıklığı yaşamak
 • - Yorgun ve halsiz olmak
 • - Kontrolsüz kilo kaybetmek
 • - Çok fazla açlık hissi duymak
 • - Midenin bulanması
 • - Kusmak
 • - Nefesinin kokması
 • - İdrar yollarının sürekli enfeksiyon kapması
 • - Regli döneminden çıkma
 • - Cilt kuruluğu ve kaşıntı
 • - Yaralanmalarda iyileşmenin çok geç olması

Şeker hastalığı deyip geçmemek gerekir. Çünkü şeker hastalığı bir diğer adıyla diyabet hastalığı pek çok sendroma neden olmaktadır. Sizler için bu yazımızda yardımcı olmak adına şeker hastalığının belirtilerini bir liste halinde sıraladık.

 Bu belirtileri taşıyan kişilerin şeker hastası olma ihtimali çok yüksektir ve mutlaka gerekli kontrollerden geçmesi gerekir.

Sık Sık İdrara Çıkma

İdrara çıkma sürekli yaşanmaktadır. Çünkü kan şekeri yükseldiği zaman böbrek emme fonksiyonunu yapamaz ve aşırı şekeri atmaya çalışırlar.

Genellikle kan glikozu 180 mg olduğu zaman idrar yoluyla glikoz atılımı başlar. Uzun zamandır şeker hastalarında bu miktar çok fazlalaşmadan idrarda glikoz çıkamayabilir. İdrarla beraber bedenden atılan şekerle beraber suda atılır. Bu da ağızda kuruluğa ve hastanın devamlı susamasına neden olur.

Görme Bulanıklığı Yaşamak

Bu durum susuzluk periodları esnasında gözdeki glikoz ve su miktarının değişikliğiyle alakalıdır. Halsizlik durumunun ortaya çıkmasındaki sebep ise hücrelerin yakıt ihtiyaçları olan glikozu gerektiği kadar almaya çalışmalarıdır. Kaybolan bu yakıtı telafi etmek için bedende biriken yağlar yakılır ve böylece zayıflama durumu başlar ve devamlı acıkma gerçekleşir.

Glikozun seviyesindeki yükseklik sinirler üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Örneğin uyurken ayaklarda şiddetli ağrı ve kramplar yaşanır.

Şeker Hastalığında Yapılabilecek Öneriler

Sebze ve meyve, hububatlar, mandıra ürünleri, et bu dört temel besinlerin her gün düzenli bir şekilde alınması hastalık üzerinde oldukça olumlu etkiler bırakacaktır. Galata Tıp Merkezinde şeker hastalığı tedavisi ve şeker hastalığından kaynaklanan sağlık problemlerinin tedavisinde sizlere yardımcı olacak uzman kadromuz mevcuttur. Bu konuda yapılması ve yapılmaması gerekenler sizlere detaylı bir şekilde açıklanarak hastalığı daha risksiz bir şekilde kontrol etmeniz sağlanmaktadır.

 


Sizi Arayalım


İdrar yollarında yanma genellikle idrar yolu enfeksiyonuna bağlıdır. Bu enfeksiyon idrar yollarından mesaneye kadar giden bakterilerden kaynaklanmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonuna yada idrar yanmasına sistit de denilmektedir.
Genel olarak kansızlık insan vücudundaki kan miktarının az olmasını değil kanın içindeki bileşenlerin olması gereken değerlerden düşük oranda bulunması durumunu ifade eder.
Mide yanması genellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkmaktadır. Halk arasında mide kaynaması olarak dile getirilen mide yanması, tüketilen besinler açısından kişiye göre değişiklik gösterebilir.
Kabızlık anlık olarak yaşanabildiği gibi birçok sebebe bağlı ciddi problemlerin habercisi de olabilir. Dışkılama ihtiyacını ertelemek anlık kabızlığa sebep olabilir, ancak bunun yanı sıra genetik yatkınlık, yeterli su içmeme, beslenme düzensizliği, uyku düzensizliği,
Vücutta bulunan kan, kırmızı rengini hemoglobin adlı proteinden almaktadır. Yani kana al-kırmızı rengini bu protein vermektedir. Hemoglobinin en önemli ve etken maddesi demirdir.
Belirtileri Ve Tedavisi Ülser, sindirim sıvıları ve mide asitlerinin mide, yemek borusu ya da onikiparmak bağırsağını tahrip etmesi sonucunda söz konusu organda meydana getirdiği doku kaybına verilen addır.
Bu yazımızda zatürree hastalığını tanıyıp ve bu hastalıkla ilgili önemli bilgilere sahip olacağız. Tıp dilinde Pnömoni adıyla bilinen zatürree bir ya da birden fazla akciğer lobu iltihaplanması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır.
Zatürree genellikle mikrobik bir rahatsızlık olduğundan mikropların üreyebildiği ve en fazla olduğu zamanlarda öksürükle, tıksırıkla veya konuşma esnasında ağızdan çıkan tükürük ya da benzeri şeylerle başka birine bulaşabilir.
Hastanın tansiyonu 180-110 mmHg derecede yükselmediyse normal şartlarda bir belirti görülmez. Yüksek tansiyonda en fazla görülen belirtiler ise: başın dönmesi, baş ve kalp ağrısı, ulakta çınlama, nefes alıp vermede yaşanan sıkıntıdır.
Üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan şey virüs ve bakterilerdir. Üst solunum dediğimiz yer ise nefes alıp verirken havanın temasta bulunduğu ilk yerdir diyebiliriz. Yani etrafımızdaki virüs ve bakteriler öncelikle bu bölgede etkili olur.
Tiroid şekil olarak kelebeği andıran bir salgı bezidir. Bu salgı bezi gırtlağımızın ve köprücük kemiğimizin arasında soluk borumuza sarılmış bir şekilde durur. Vücudumuzdaki görevleri ise metabolizmamızı ve beden sıcaklığımızı düzenler.
Yüksek kolesterol asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü yüksek kolesterolün vücudumuzda birçok olumsuz etkisi vardır ve bu etkiler oldukça ciddi boyuttadır. Örneğin felç, kalp krizi, bilinç kaybı gibi ciddi problemlere neden olabilir.
Kandaki total kolesterolün seviyesinin normal olup olmadığına karar verilirken göz önünde bulundurulması gereken şeyler vardır. Bunlar LDL kolesterol, HDL kolesterol, Trigliserid Kolesterol ve hastada irsi bir yatkınlığın olup olmadığıdır.
Akciğerlerimize hava bronş tüpleri ile ulaşır. Eğer bu bronş tüplerinin iç yüzeyinin zarı iltihaplanırsa bronşit hastalığı meydana gelir. Bronşit iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Birincisi akut bronşit ve ikincisi ise kronik bronşittir.
Eğer bebeğiniz ilk üçüncü ayında ise bebeğinizi soğuk algınlığından korumak için yapacağınız en iyi şey onu bu hastalığa yakalanmış kişiden uzak tutmaktır. Kışın bu yöntem önemlidir çünkü kışın soğuk algınlığı virüsü çok fazla sirkülâsyonda bulunur.
Parazit bir canlı olan ve beyaz renkteki bağırsak kurtları genelde ince ve kalın bağırsağımızda bulunur ama bağırsak kurdu oluşumu çok fazla ise kalın bağırsaktan mesaneye doğru hareket ederler. Bu tür canlıların üremesi yumurtlama yoluyla gerçekleşmektedir.
Reflü, yemeğin ardından yaşanan hazımsızlık, yanma ve ekşime gibi şikayetlere neden olan mide asidinden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Reflü bazen kısa sürede geçebilir ama bazen de çok rahatsız edici bir rahatsızlık haline gelebilir.
Kan şekeri, insan vücudunda hassasiyet gösterilen düzenlemelerden bir tanesidir. Belirli hastalıkların takibinde son derece önemli bir kriteridir. Kan şekerinin Düşük olması da yüksek olması da sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .