Şeker Hastalığı Ameliyatına Hasta Hazırlama Süreci

Şeker Hastalığı Ameliyatına Hasta Hazırlama Süreci

Cerrahi tedavi, operasyonun planlanmasından başlayıp ameliyat sonrasına kadar devam eden ve uzun süre takip gerektiren bir süreçtir. Şeker ameliyatına karar verilen hastalar ameliyat öncesi dönemde amaca yönelik olarak geniş laboratuvar ve radyoloji tetkiklerinden geçirilir. Ayrıca tedavi ekibimiz ve ilgili branşlar tarafından muayene edilir. Bazen bu süreçte ameliyata engel bir durum (Örneğin önemli derecede kalp damar tıkanıklığı, koroner stent ya da koroner bypas gibi.) ortaya çıkabilir. Bu durumda öncelikle o sorun giderilmeli ve ameliyat daha sonra planlanmalıdır.

Tedavi ekibinin verdiği operasyon kararı sonrasında hastayla konuşularak cerrahi tedavinin etkileri hakkında geniş çaplı bilgi verilir. Bu görüşmede ameliyattan sonraki kazanımlar, yaşam kalitesindeki düzelmeler, yemek tarzında oluşacak değişiklikler üzerinde durulur. Hastamız ayrıca yapılacak metabolik cerrahi (Tip 2 şeker ameliyatı.) sonrası hastanede kalma süresi hakkında bilgilendirilir. Ameliyatla oluşacak yeni duruma alışma sürecinde de kişiye eşlik edilir. Ameliyat sonrasında hastanın takibi ekibimiz tarafından sürekli bir iletişimle devam ettirilir. Bu paylaşım ameliyat sonrası dönemde hasta ve tedavi açısından oldukça önemlidir. Tüm bunlar neticesinde kişi yeni, rahat bir yaşama basamak basamak tırmanır.

 

 

   


Sizi Arayalım


Tanı için idrar ve kanda çeşitli kimyasal testler yapılır.İdrarda şeker bulunması: Sağlıklı bir kişide idrarla şeker kaybı farkedilemeyecek düzeyde iken şeker hastalarında bu miktar fazladır ve hastalığın şiddetine göre değişir.
Çok su içme buna rağmen ağız kuruması Gittikçe artan yorgunluk durumu Yemekten sonra uyku durumu Çok yemek yemesine rağmen kilo kaybı Görmenin bulanıklaşması Yaraların iyileşmemesi İdrara çıkma alışkanlığının değişmesi
Tip 2 diyabet, normalden yüksek seyreden kan şekeri seviyesiyle karakterize, tüm vücudu stres altında tutan bir durumdur. Yüksek kan şekeri seviyesi diyabette görülen ve diyabete eşlik eden ek hastalıkların oluşumunu körüklemektedir.
Diyabet eski çağlardan beri bilinen bir hastalıktır. Buna rağmen bu hastalığın tedavi olanağı insülinin keşfinden daha sonra başlamıştır. İlerleyen zamanda da tedavi olanakları ağızdan kullanılan ilaçların bulunması ile genişlemiştir.
Bu yazımızda şeker hastalığı ameliyatının işlemleri hakkında bilgi vereceğiz. İlk önce mide hacmi tüp mide haline getirilerek kısıtlanır. İnce bağırsağın son kısmından bir bölüm, ince bağırsağın ilk kısmının yakınına getirilerek araya yerleştirilir.
Tip 2 diyabet hastalığında diyet
Bu ameliyatla yeni bir sindirim sistemi oluşturulur. Böylece alınan besin maddeleri mideden hemen sonra ince bağırsağın son kısmıyla buluşur. Bu erken buluşma GLP-1 seviyesinde artış sağlar. Bu da erken dönem insülün salınımını düzenler.
Bir kişinin şeker hastalığı ameliyatından fayda görebilmesi için öncelikle kişilerin tip 2 diyabetli oldukları belirlenmiş olmalıdır. Bu yöntem ayrıca obez olan ya da obez olmayan hastalarda da başarılı sonuçlar sağlayabilmektedir.
Her hastanın şeker ameliyatında gördüğü fayda oranı değişkenlik gösterebilmektedir. Bu her hastanın farklı özelliklere sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Aslında bu farklılık bütün tedaviler için geçerli bir durumdur da diyebiliriz.
Her ameliyat öncesinde olduğu gibi şeker hastalığı ameliyatı öncesinde de hastanın ameliyata uygunluğu kontrol edilir. Peki, bu kontrol süreci nasıldır? Ameliyat öncesinde kişi bazı testlerden geçirilir ve geniş bir ekip tarafından değerlendirilir.
İleal interpozisyon, tip 2 diyabetin etki ve işleyiş mekanizmaları araştırılıp incelenirken bu işleyiş mekanizmaları temel alınarak hastalığa özgü geliştirilen cerrahi yöntemdir. Peki, bu cerrahi yöntemde hastaya nasıl bir tedavi yöntemi uygulanır?
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .