Şeker Hastalığı Ameliyatı ile Vücutta Oluşan Olumlu Değişiklikler Nelerdir?

Şeker Hastalığı Ameliyatı ile Vücutta Oluşan Olumlu Değişiklikler Nelerdir?

1- Bu ameliyatla yeni bir sindirim sistemi oluşturulur. Böylece alınan besin maddeleri mideden hemen sonra ince bağırsağın son kısmıyla buluşur. Bu erken buluşma GLP-1 seviyesinde artış sağlar. Bu da erken dönem insülün salınımını düzenler.
2- Bu ameliyatla onikiparmak bağırsağının aşırı şekilde uyarılması durdurulur. Böylece glukoza tepki olarak tip 2 diyabette bozulmuş olan geç dönem insülin artışının GIP (glucose-dependent insulinotropic peptide) tarafından düzelmesi sağlanır.
3- Hepatik (karaciğer) ve diğer vücut dokularındaki insülin direnci azalır.
4- Bu cerrahi işlemle kalori kısıtlanması ayarlanabilir ve uzun süreli, doğru kilo kaybı sağlanır.
5- Yine bu cerrahi işlem sayesinde midenin boşalması hızlanır ve ghrelinin(Mideden salgılanan ve beyinde iştah-doygunluk merkezi üzerine etkili olan hormon.) azalması sağlanır.
6- Tip 2 diyabetli kişilerde glukagonun(Kan şekerini arttırıcı ve insülin karşıtı hormon.) gecikmiş ve yetersiz baskılanmasındaki bozukluk düzelmeye başlar.
7- Tip 2 diyabetli hastalarda artmış hepatik(karaciğerin) glukoz üretiminin azalması sağlanır.
8- Tip 2 diyabetle ilişkili eşlik eden hastalık ve bozuklukların kontrolü ya da düzelmesi sağlanır.

   


Sizi Arayalım


Tanı için idrar ve kanda çeşitli kimyasal testler yapılır.İdrarda şeker bulunması: Sağlıklı bir kişide idrarla şeker kaybı farkedilemeyecek düzeyde iken şeker hastalarında bu miktar fazladır ve hastalığın şiddetine göre değişir.
Çok su içme buna rağmen ağız kuruması Gittikçe artan yorgunluk durumu Yemekten sonra uyku durumu Çok yemek yemesine rağmen kilo kaybı Görmenin bulanıklaşması Yaraların iyileşmemesi İdrara çıkma alışkanlığının değişmesi
Tip 2 diyabet, normalden yüksek seyreden kan şekeri seviyesiyle karakterize, tüm vücudu stres altında tutan bir durumdur. Yüksek kan şekeri seviyesi diyabette görülen ve diyabete eşlik eden ek hastalıkların oluşumunu körüklemektedir.
Diyabet eski çağlardan beri bilinen bir hastalıktır. Buna rağmen bu hastalığın tedavi olanağı insülinin keşfinden daha sonra başlamıştır. İlerleyen zamanda da tedavi olanakları ağızdan kullanılan ilaçların bulunması ile genişlemiştir.
Bu yazımızda şeker hastalığı ameliyatının işlemleri hakkında bilgi vereceğiz. İlk önce mide hacmi tüp mide haline getirilerek kısıtlanır. İnce bağırsağın son kısmından bir bölüm, ince bağırsağın ilk kısmının yakınına getirilerek araya yerleştirilir.
Tip 2 diyabet hastalığında diyet
Bir kişinin şeker hastalığı ameliyatından fayda görebilmesi için öncelikle kişilerin tip 2 diyabetli oldukları belirlenmiş olmalıdır. Bu yöntem ayrıca obez olan ya da obez olmayan hastalarda da başarılı sonuçlar sağlayabilmektedir.
Her hastanın şeker ameliyatında gördüğü fayda oranı değişkenlik gösterebilmektedir. Bu her hastanın farklı özelliklere sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Aslında bu farklılık bütün tedaviler için geçerli bir durumdur da diyebiliriz.
Cerrahi tedavi, operasyonun planlanmasından ameliyat sonrasına kadar devam eden ve uzun süre takip gerektiren bir süreçtir. Şeker ameliyatına karar verilen hasta ameliyat öncesinde amaca uygun geniş laboratuar ve radyoloji tetkiklerinden geçer.
Her ameliyat öncesinde olduğu gibi şeker hastalığı ameliyatı öncesinde de hastanın ameliyata uygunluğu kontrol edilir. Peki, bu kontrol süreci nasıldır? Ameliyat öncesinde kişi bazı testlerden geçirilir ve geniş bir ekip tarafından değerlendirilir.
İleal interpozisyon, tip 2 diyabetin etki ve işleyiş mekanizmaları araştırılıp incelenirken bu işleyiş mekanizmaları temel alınarak hastalığa özgü geliştirilen cerrahi yöntemdir. Peki, bu cerrahi yöntemde hastaya nasıl bir tedavi yöntemi uygulanır?
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .