Safra Yolları İltihabı

Safra Yolları İltihabı

Safra kesesi fosseptiği tıkandığında safra kesesinde iltihaplanma meydana gelir. Tıp dilinde bu duruma kolesistit de denilmektedir. Ve iki şekilde kendini gösteren bir rahatsızlık olan safra kesesi iltihaplanmasında tedavi ihmal edilip hastalığın ilerlemesine neden olunursa safra kesesinde büzüşme olarak fonksiyonlarını yerine getiremez hale gelir.

Bununla beraber iltihaplanma ile devamlı safra salgısı, kesenin genişlemesi ve güçsüzlük gibi durumlarda meydana gelmektedir. Genellikle safra kesesinde iltihap oluşan bir hastada her yemek sonrasında aşırı derecede hazımsızlık hissi yaşanmaktadır.

Safra yolları iltihaplanmasının ilerlemiş boyutlarında kesede çürüme ya da delinme meydana gelebilir. Tıkanma sonunda kesede birikme yapan çamur ve taş hastanın sağlığında büyük problemlere yol açmaktadır. Çünkü bu durumlar kesede boşaltımın olmasını engelleyen durumlardır.

Bu tür bir hastalıkta hissedilen ağrı genelde sağ kürekten göğse doğru şeklinde olmaktadır. Ama bu ağrılar çoğunlukla hastalığı kronikleşmiş kolestit hale gelen kişilerde hissedilir. 40 yaş üstü ve aşırı kilolu ve obez kişiler safra yollarlı iltihaplanması riskini en çok taşıyan kişilerdir.

Safra Kesesinde İltihaplanma Olduğunu Nasıl Anlarız?

En belirgin işareti karında hissedilen ağrılardır. Genellikle sağ tarafta oluşan bu ağrı yüksek ateşe de neden olabilir. Sırtınızda ve göğsünüzde bir ağrı hissediyorsanız ve bu ağrı gittikçe başka yerlerde de hissediliyorsa safra kesesi iltihaplanmasının belirtisi olabilir. İltihaplanmadan kaynaklanan mide bulantıları genelde her yemekten sonra yaşanan şikâyettir. Safra yolları iltihaplanmasında yaşanan ağrılar genelde uzun sürelidir ve bu ağrılar hissedilirken renkte sararma ya da cilt kabuklanmaları yaşanabilir.

Safra Yolları İltihaplanmasında Tedavi Yöntemi

Safra yolları iltihaplanmasında ilk önce muayene edilmesi gereken şey tıkanmaya sebep olan taştır. Röntgen ile taşın durumuna bakıldıktan sonra eğer ameliyata karar verildiyse laparoskopi ile gereken ameliyat yapılır. Bu ameliyatın avantajı laparoskopi ile yapılabiliyor olmasıdır. Çünkü bu teknolojik tıbbi cihaz sayesinde hastada geniş kesikler açmaya gerek kalmadan küçük bir delikle ameliyatı gerçekleştirilebilmektedir. Cihazın ucundaki kamera ile safra yollarında oluşan iltihaplanma ekrana yansıtılır ve doktorun istediği boyuta büyütülür böylece bölgeyi her açıdan görebilme şansı yakalayan doktor ameliyatı en iyi şekilde yapabilme şansı yakalar. Galata Tıp Merkezi’nde mevcut olan gelişmiş teknolojik cihazlar sayesinde hastalarımıza en zahmetsiz yollarla tedavi imkânı sunulmaktadır. Alanında uzman doktorlarımız ve sürekli yenilenen teknolojik tıbbi cihazlarımızla bütün hastalarımıza en iyi sağlık hizmetleri sunmaya devam etmekteyiz.


Sizi Arayalım


Mamografi meme kanseri şüphesi olan hastalarda tarama yapmak için kullanılan teknolojik bir röntgen yöntemidir. Bu teknik sayesinde hastada meme kanseri olup olmadığı tespit edilerek erken müdahale imkanı ile tedavide başarı oranı arttırılmaktadır.
Karaciğer yetmezliği birçok hastalıktan dolayı kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden öncelikle karaciğer yetmezliğine neden olan problemin ne olduğunu anlamak için gerekli tetkiklerin yapılması ve bu problemi ortadan kaldırılması gerekli.
Karaciğer yağlanması kendini hemen belli eden bir rahatsızlık olmadığı için uzun yıllarca bu hastalığınızın farkında olmayabilirsiniz. Belirtilerin en başında halsizlik, zayıflamak, karın ağrısı ya da hafıza problemleri gelmektedir.
Kadınlara göre erkeklerde görülme yüzdesi daha fazla olan karaciğer kanserinin belirtileri tümörün boyutu ile yaygınlığına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Elle hissedilir derecede bir büyüklüğe geldiğinde zaten hastalık ilk evrelerini geçirmiş olur.
İnsan vücudundaki en büyük iç organlardan bir tanesi karaciğerdir. Karaciğer aynı zamanda vücudumuzun hayati önem taşıyan işlevlerini yerine getirmektedir. Karaciğer büyümesi bazı kişilerde uzun yıllar boyunca fark edilemeyebilir.
Bağırsak kanserinde en çok başvurulan tedavi yöntemleri radyasyon, kemoterapi ve cerrahi müdahalelerdir. Tedavi yöntemine, tümörün durumuna göre karar verilmektedir. Yani tümörün hangi evre ve nerede oluştuğu göz önünde bulundurulmaktadır.
Çoğunlukla basit gıda zehirlenmelerine bağlı olarak meydana gelen bağırsak iltihabının farklı nedenleri de olabilir. Eğer sebepsiz yere karnınızda aşırı ağrılı sancılar hissediyorsanız ya da bağırsak düğümlenmesi gibi bir durumda hastaneye gitmeniz gerekmektedir
Damar sertliğinin hızlanması Kalp Damar Hastalıklarına neden olmaktadır. Kalp krizi ve inme gibi olayların önlenebilmesi damar sertliğinin (aterosklerozun) erken dönemde belirlenmesi ve risklerin azaltılması ile mümkün olabilmektedir.
Fıtık, karın duvarındaki yırtıktan çıkan iç organların cilt altında bir şişlik oluşturmasıdır. Şişlik zaman zaman oluşur ve kaybolur. Ayağa kalkınca, öksürünce şişlik ortaya çıkar, sırt üstü uzanınca kaybolur. Yatınca şişlik fıtık kesesi içindeki organların karın içine geri döner.
Tiroid hastalıkları ile kilo veya metabolizma arasında uzun zamandan beri bir ilişki olduğu bilinmektedir. Halkın birçoğunun birisi zayıfladığı zaman “herhalde zehirli guatrı vardır” veya şişmanladığı zaman “guatrı çalışmıyor” dediğini biliyoruz.
Hassas bir bölge olması nedeniyle makat ve çevresindeki şikâyetler ciddi sıkıntılar yaratabilir. Hastalar bu sorunlarını pek konuşmak istemedikleri için sıklıkla doktora geç müracaat ederler. Birçok rahatsızlık dışkılama sırasında kanama ile ortaya çıkabilir.
Uzun ve bükülebilir tübüler bir aletle kalın bağırsağın içini örten tabakanın tamamının görsel yolla güvenli ve etkili olarak incelenmesidir. Kalın bağırsak hastalıklarının tanısında, biopsi almada ve poliplerin çıkarılmasında kullanılır.
Pek çok ben zararsızdır ama bazılarında melanom gelişme ihtimali daha yüksektir. Bunlar daha büyük, daha koyu renkli benlerdir. Bende büyüme, renginde koyulaşma, benin yanında küçük satellit bencikler ve kanama varsa bu endişe vericidir.
Seboreik keratozlar sıklıkla siğillerle karıştırılmalarına rağmen siğillerden oldukça farklıdırlar. Seboreik keratoz derinin üst kısmının kanser dışı büyümesidir. Bir tane olabildiği gibi gruplar halinde de bulunabilir. Kahve, açık kahve renkten siyaha kadar değişebilirler.
Düzenli aralıklarla tıbbi takip ve yönetim alamayacak hastalar. Alkol ve madde bağımlısı olan kişiler. Hayatı tehdit eden hastalık varlığı (kanser gibi). Kendi kendine ve yakınları tarafından yeterli bakım sağlayamayacak hastalar.
Özellikle morbid obez hastalar, eğer tedavi edilmezlerse yaşıtlarına göre kalp ve damar hastalıklarına, diyabete, hipertansiyona daha erken yaşlarda yakalanırlar. Hatta bu hastalıkların riskleri nedeniyle daha erken yaşamlarını yitirebilirler.
Mide balonu gıda tüketimini azaltmak, yeni diyet ve davranış usullerini öğrenmeyi kolaylaştırmak amacıyla midede mekanik olarak bir dolgunluk hissi ve hacim oluşturmak için endoskopi yardımıyla mide içerisinde şişirilerek yerleştirilir.
Laparoskopik sleeve gastrektomi ameliyatıyla hastanın vücut kitle indeksine göre (her bireye göre değişmekte) midenin bir kısmı rehber tüp eşliğinde laparoskopik yöntemle (yani kapalı ameliyatla) ve özel dikiş materyalleri ile güvenli olarak çıkartılır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .