Bize Ulaşın
Pazartesi-Cuma: 09:00 - 18:00 Cumartesi: 09:00 - 13:00
Randevu Alabilirsiniz

Reflü Belirtileri

Reflü Belirtileri

Reflü belirtilerine geçmeden önce reflünün ne olduğunu bilmemiz gerekir. Reflü, yemeğin ardından yaşanan hazımsızlık, yanma ve ekşime gibi şikayetlere neden olan mide asidinden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Reflü bazen kısa sürede geçebilir ama bazen de çok rahatsız edici bir şekilde ve oldukça uzun süreli bir rahatsızlık haline gelebilir. Kadınlarda reflü görülme ihtimali daha fazladır ama buna rağmen erkeklerde yemek borusu şikayetleri daha ciddi boyutlardadır.

Reflüde en riskli yaş gurubu ise çocuklar ve yaşlılardır. Reflüye kısaca bir değindikten sonra isterseniz reflünün belirtileri nelerdir gelin birlikte bakalım.

Hastaya reflü tanısı koyarken en çok rastlanan belirti göğüs yanmasıdır bir diğer adıyla heartburn’dur diyebiliriz. göğüste hissedilen bu yanma hissini ayriyeten midemizde, boğazımızda ve hatta boynumuzda da hissettiğimiz zamanlar olabilir. Bu yanmayı tetikleyen bazı gıdaların tüketiminde şiddetli yanma hisleri oluşur. Örneğin bol baharatlı bir yemek, çikolatalı tatlılar, ekşi ve acı yiyecekler tüketildiğinde reflü şikayeti olan kişilerde aşırı yanmalar hissedilir.

Reflü Ne Gibi Sağlık Problemlerini Ortaya Çıkarır?

Çocukların gelişiminde gerilemeye neden olma

Akciğere kaçan mide sıvısından kaynaklı zaatüre hastalığı

Solunum yolu rahatsızlıkları

Yemek borusu iltihaplanması

Peptik daralması

Sindirim yolu kanaması ve anemiye

Kanser hastalığı

Barret hastalığı

Reflünün Tedavisi Nasıldır Ve Ne Kadar Sürede Tedavi Edilebilir?

Reflü günlük yaşantıyı etkileyen sorunlara sebep olduğu için öncelikle bu sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik bir tedavi uygulanır. Tıbbi tedavilere ilaveten ilaçsız tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. Örneğin reflü rahatsızlığı olan kişiye yüksek yastık kullanması hatta gerekirse çift yastık kullanması önerilebilir bu midedeki asitin özofagusa kaçmasını engelleme açısından önemlidir.

Fazla kilolu hastalara olması gereken kiloya ulaşması için uyması gereken bir diyet listesi hazırlanır çünkü verilen kilolar reflü yanmasında ciddi azalmalar sağlar. Sigara kullanımının bıraktırılması, yağsız bir diyet alışkanlığı, kahve ile çay tüketiminin en aza indirilmesi, gazlı içeceklerin tüketilmemesi gibi reflü yanmalarını azaltarak kişinin daha rahat yaşamasını sağlayacaktır. Hemen yemekten sonra yatılırsa bu reflü yanmasına neden olacağı için yemekten sonra en az 2 saat beklemelisiniz. Eğer bu gibi tedavilere düzenli bir şekilde uyarsanız reflü rahatsızlığını en hafif şekilde atlatabilirsiniz.

Canlı Destek / Live Support