Reflü Belirtileri ve Tedavisi

Reflü Belirtileri ve Tedavisi

Reflü belirtilerine geçmeden önce reflünün ne olduğunu bilmemiz gerekir. Reflü, yemeğin ardından yaşanan hazımsızlık, yanma ve ekşime gibi şikayetlere neden olan mide asidinden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Reflü bazen kısa sürede geçebilir ama bazen de çok rahatsız edici bir şekilde ve oldukça uzun süreli bir rahatsızlık haline gelebilir. Kadınlarda reflü görülme ihtimali daha fazladır ama buna rağmen erkeklerde yemek borusu şikayetleri daha ciddi boyutlardadır.

Reflüde en riskli yaş gurubu ise çocuklar ve yaşlılardır. Reflüye kısaca bir değindikten sonra isterseniz reflünün belirtileri nelerdir gelin birlikte bakalım.

Hastaya reflü tanısı koyarken en çok rastlanan belirti göğüs yanmasıdır bir diğer adıyla heartburn’dur diyebiliriz. göğüste hissedilen bu yanma hissini ayriyeten midemizde, boğazımızda ve hatta boynumuzda da hissettiğimiz zamanlar olabilir. Bu yanmayı tetikleyen bazı gıdaların tüketiminde şiddetli yanma hisleri oluşur. Örneğin bol baharatlı bir yemek, çikolatalı tatlılar, ekşi ve acı yiyecekler tüketildiğinde reflü şikayeti olan kişilerde aşırı yanmalar hissedilir.

Reflü Ne Gibi Sağlık Problemlerini Ortaya Çıkarır?

Çocukların gelişiminde gerilemeye neden olma

Akciğere kaçan mide sıvısından kaynaklı zaatüre hastalığı

Solunum yolu rahatsızlıkları

Yemek borusu iltihaplanması

Peptik daralması

Sindirim yolu kanaması ve anemiye

Kanser hastalığı

Barret hastalığı

Reflünün Tedavisi Nasıldır Ve Ne Kadar Sürede Tedavi Edilebilir?

Reflü günlük yaşantıyı etkileyen sorunlara sebep olduğu için öncelikle bu sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik bir tedavi uygulanır. Tıbbi tedavilere ilaveten ilaçsız tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. Örneğin reflü rahatsızlığı olan kişiye yüksek yastık kullanması hatta gerekirse çift yastık kullanması önerilebilir bu midedeki asitin özofagusa kaçmasını engelleme açısından önemlidir.

Fazla kilolu hastalara olması gereken kiloya ulaşması için uyması gereken bir diyet listesi hazırlanır çünkü verilen kilolar reflü yanmasında ciddi azalmalar sağlar. Sigara kullanımının bıraktırılması, yağsız bir diyet alışkanlığı, kahve ile çay tüketiminin en aza indirilmesi, gazlı içeceklerin tüketilmemesi gibi reflü yanmalarını azaltarak kişinin daha rahat yaşamasını sağlayacaktır. Hemen yemekten sonra yatılırsa bu reflü yanmasına neden olacağı için yemekten sonra en az 2 saat beklemelisiniz. Eğer bu gibi tedavilere düzenli bir şekilde uyarsanız reflü rahatsızlığını en hafif şekilde atlatabilirsiniz.


Sizi Arayalım


İdrar yollarında yanma genellikle idrar yolu enfeksiyonuna bağlıdır. Bu enfeksiyon idrar yollarından mesaneye kadar giden bakterilerden kaynaklanmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonuna yada idrar yanmasına sistit de denilmektedir.
Genel olarak kansızlık insan vücudundaki kan miktarının az olmasını değil kanın içindeki bileşenlerin olması gereken değerlerden düşük oranda bulunması durumunu ifade eder.
Mide yanması genellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkmaktadır. Halk arasında mide kaynaması olarak dile getirilen mide yanması, tüketilen besinler açısından kişiye göre değişiklik gösterebilir.
Kabızlık anlık olarak yaşanabildiği gibi birçok sebebe bağlı ciddi problemlerin habercisi de olabilir. Dışkılama ihtiyacını ertelemek anlık kabızlığa sebep olabilir, ancak bunun yanı sıra genetik yatkınlık, yeterli su içmeme, beslenme düzensizliği, uyku düzensizliği,
Vücutta bulunan kan, kırmızı rengini hemoglobin adlı proteinden almaktadır. Yani kana al-kırmızı rengini bu protein vermektedir. Hemoglobinin en önemli ve etken maddesi demirdir.
Belirtileri Ve Tedavisi Ülser, sindirim sıvıları ve mide asitlerinin mide, yemek borusu ya da onikiparmak bağırsağını tahrip etmesi sonucunda söz konusu organda meydana getirdiği doku kaybına verilen addır.
Bu yazımızda zatürree hastalığını tanıyıp ve bu hastalıkla ilgili önemli bilgilere sahip olacağız. Tıp dilinde Pnömoni adıyla bilinen zatürree bir ya da birden fazla akciğer lobu iltihaplanması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır.
Zatürree genellikle mikrobik bir rahatsızlık olduğundan mikropların üreyebildiği ve en fazla olduğu zamanlarda öksürükle, tıksırıkla veya konuşma esnasında ağızdan çıkan tükürük ya da benzeri şeylerle başka birine bulaşabilir.
Hastanın tansiyonu 180-110 mmHg derecede yükselmediyse normal şartlarda bir belirti görülmez. Yüksek tansiyonda en fazla görülen belirtiler ise: başın dönmesi, baş ve kalp ağrısı, ulakta çınlama, nefes alıp vermede yaşanan sıkıntıdır.
Üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan şey virüs ve bakterilerdir. Üst solunum dediğimiz yer ise nefes alıp verirken havanın temasta bulunduğu ilk yerdir diyebiliriz. Yani etrafımızdaki virüs ve bakteriler öncelikle bu bölgede etkili olur.
Tiroid şekil olarak kelebeği andıran bir salgı bezidir. Bu salgı bezi gırtlağımızın ve köprücük kemiğimizin arasında soluk borumuza sarılmış bir şekilde durur. Vücudumuzdaki görevleri ise metabolizmamızı ve beden sıcaklığımızı düzenler.
Şeker hastalığı deyip geçmemek gerekir. Çünkü şeker hastalığı bir diğer adıyla diyabet hastalığı pek çok sendroma neden olmaktadır. Sizler için bu yazımızda yardımcı olmak adına şeker hastalığının belirtilerini bir liste halinde sıraladık.
Yüksek kolesterol asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü yüksek kolesterolün vücudumuzda birçok olumsuz etkisi vardır ve bu etkiler oldukça ciddi boyuttadır. Örneğin felç, kalp krizi, bilinç kaybı gibi ciddi problemlere neden olabilir.
Kandaki total kolesterolün seviyesinin normal olup olmadığına karar verilirken göz önünde bulundurulması gereken şeyler vardır. Bunlar LDL kolesterol, HDL kolesterol, Trigliserid Kolesterol ve hastada irsi bir yatkınlığın olup olmadığıdır.
Akciğerlerimize hava bronş tüpleri ile ulaşır. Eğer bu bronş tüplerinin iç yüzeyinin zarı iltihaplanırsa bronşit hastalığı meydana gelir. Bronşit iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Birincisi akut bronşit ve ikincisi ise kronik bronşittir.
Eğer bebeğiniz ilk üçüncü ayında ise bebeğinizi soğuk algınlığından korumak için yapacağınız en iyi şey onu bu hastalığa yakalanmış kişiden uzak tutmaktır. Kışın bu yöntem önemlidir çünkü kışın soğuk algınlığı virüsü çok fazla sirkülâsyonda bulunur.
Parazit bir canlı olan ve beyaz renkteki bağırsak kurtları genelde ince ve kalın bağırsağımızda bulunur ama bağırsak kurdu oluşumu çok fazla ise kalın bağırsaktan mesaneye doğru hareket ederler. Bu tür canlıların üremesi yumurtlama yoluyla gerçekleşmektedir.
Kan şekeri, insan vücudunda hassasiyet gösterilen düzenlemelerden bir tanesidir. Belirli hastalıkların takibinde son derece önemli bir kriteridir. Kan şekerinin Düşük olması da yüksek olması da sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .