Ramazanda Beslenme

Ramazanda Beslenme

Ramazan ayında dini bir vecibeyi yerine getirmek için oruç tutulmakta ve bununla birlikte bireylerin günlük beslenme durumlarında değişiklikler olmaktadır. 11 aydır durmadan yediğimiz ve çok yorduğumuz vücudumuzu dinlendirmek için ramazan büyük bir avantajdır. Tabiî ki sağlıklı beslenme ile bunu avantaja çevirmek bizim elimizde!

Ramazan ayı beslenmesinde olan en önemli değişiklik öğün sayısının azalması ve öğün saatlerinin değişmesidir. 17-18 saat süren uzun açlık evresinden sonra yemek tercihleri karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral açısından kişinin ihtiyacı kadar ve dengeli bir şekilde olmalıdır. Açlık süresinin uzun olması ve iftar saatinin geç olması dolayısıyla sindirim sorunları yaşamamak için; kızartma kavurmalar, yağ içeriği yüksek yiyecekler, hamur işleri, karbonhidrat ağırlıklı besinler ve şerbetli tatlılardan uzak durulmalıdır.

Yeterli ve dengeli beslenmenin Ramazan ayında da sürdürülmesi için en az 3 öğün yapmak gerekir. İftar ve sahur olarak 2 ana öğün, iftardan sonra en az 1 ara öğün yapılarak besin ihtiyaçları dengeli olarak vücuda alınmalıdır. Açlık kan şekerinin dengesini sağlamak için muhakkak sahura kalkılmalı ve süt, yoğurt yumurta, peynir, ekmek gibi kahvaltılıklardan oluşan bir öğün yapılmalıdır.

İftarda yemek kültür olarak zengin sofralar hazırlanmaktadır. Çeşit çok ve porsiyonlar büyüktür. Düşük olan kan şekeri sebebiyle çok kısa sürede yiyecekleri yeme isteği olmaktadır. Maalesef en büyük hata hızlı şekilde ve fazla miktarda besin tüketmektir. Bu hem hazmı zorlaştırır, sindirim sorunlarına neden olur hem de kişinin kilo almasına sebep olmaktadır. Bu nedenle çorbadan sonra 15 dakika ara vererek ana yemeğe geçilmeli ve yiyecekler yavaş yavaş yenmelidir.

Ramazan’da en önemli besin ögesi; sudur. Gün içinde içilememesi nedeniyle vücudun su ihtiyacının karşılanması iftar-sahur arası çok kısa zamanda bir zamanda olmaktadır. En az 2-2.5 litre su, 30 dk-1 saat aralıklarla içilmeli ve ihtiyaç karşılanmalıdır. Taze sıkılmış meyve suyu, süt, ayran, soda yine su ihtiyacı için tüketilebilecek faydalı besinlerdendir.

Ve spor! Açlık nedeniyle gündüz yapılamayan yürüyüş, spor, egzersiz gibi aktiviteler iftardan 1 saat sonra yapılmalıdır. Böylece yemekten sonra kişi, hareket ederek sindirimi kolaylaştırmış olacaktır.


Sizi Arayalım


Yılbaşı gecesinde abartılı yiyecek ve içecek tüketiminde bulunduysak neler yapabiliriz?
Kilo artışı ve aniden soğuyan havaları beraberinde getiren kış mevsiminde nasıl besleneceğinizi biliyor musunuz ?
Galata Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet uzmanı Hatice Marangoz Ramazan ayının ardından karşılayacağımız bayramı sağlıklı tercihler yaparak geçirmenizin sağlığınız üzerindeki önemini vurguladı
Diyetisyenimiz Hatice Marangoz'dan yaza nasıl hazırlanmamız gerektiği ile ilgili bir birinden önemli 7 bilgi
Sağlığa olan pek çok faydası nedeniyle su içmenin önemli olduğu her zaman söylenir, ancak bunu ne zaman ve nasıl yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?
Yaz ayları yaklaşırken ilk akla gelen şeylerden biri fazla kilolardan kurtulmak oluyor. Ancak kilo verme telaşıyla yapılan yanlış diyetler hem kalıcı bir çözüm vermez hem de ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.
Kefir, kökeni Kafkaslara dayanan ve ilk kez Türkler tarafından yapılan bir süt grubu içeceği olarak biliniyor. Sütte laktik asit ve etil alkol fermantasyonu gerçekleşmesiyle oluşan kefir, zengin içeriğinden ve bağışıklıktan, hücre yenilenmesine,
Sabah uyandığınızda su içmenin 90 dakika içinde metabolizmayı %24 hızlandırdığı yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır. Güne su ile başlayarak metabolizma hızlanmasına yardımcı olurken aynı zamanda sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasına destek olacaktır.
Bağışıklık sisteminizi beslenmenizde yapacağınız değişikliklerle güçlendirin. Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan, patojen (bakteri, virüs vb.) ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin tümüdür.
Okul çağı çocukları denilen dönem 6–10 yaş arasıdır. Bu yaş grubu çocuklarda da sağlıklı beslenme ilkeleri esas alınır. Yetişkinler sağlıklı besinleri diyetlerine daha kolay eklerken bu dönemdeki çocuklara sağlıklı besinleri kabul ettirmek zordur.
Gemi adamları oruç tutarken meyve tüketimini kesinlikle atlamamaları gerekmektedir. Yeterli ve dengeli beslenmenin Ramazan Ayında da sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az üç öğün tamamlanmalı ve sahur öğünü atlanmamalı.
Galata Tıp Merkezi olarak beslenmenin anne karnından başlayarak yaşam boyu devam ettiğini biliyoruz. Bu yüzden yaşam kalitenizin devamlılığına katkı sağlamak başlıca hedefimizdir. Bu yönde uzman kadromuz çalışmalarıyla size yardımcı olmaya hazırdır.
Hamilelik sonrasında anneler, sağlıklı kilo vermek için yeterli sıvı tüketimine ve yeterli uykuya dikkat edilmesinin yanı sıra düzenli aralıklarla fiziksel aktivitelerini aksatmamaları gerekmektedir. Ayrıca stresten de uzak durmaları önerilmektedir.
Yeterli ve dengeli beslenmenin Ramazan Ayında da sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az üç öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerekir. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise sıvı tüketimidir.
Galata Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Kliniği olarak yaz aylarına yaklaşırken bu aylarda ‘Beslenmemizde nelere dikkat etmeliyiz? Hangi besinlerden uzak durmalıyız? Öğünlerimizi nasıl planlamalıyız?’ gibi merak edilen soruları sizler için yanıtladık.
Galata Tıp Merkezi olarak danışanlarımızın gebelik sürecini en iyi şekilde geçirmelerini ve hem gebelikte hem de gebelik sonrasında yeterli ve dengeli beslenmelerini sağlayıp, beslenmeyle ilgili her hangi bir sağlık sorunun oluşmamasına yardımcı oluyoruz.
İnsanın, sağlıklı büyüme ve gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak hayat kalitesini artırması için besin öğelerinin her birinden günlük ne kadar alınması gerektiği belirlenmiştir.Bu öğelerin birinin eksikliği veya fazlalığı durumunda büyüme engellenir.
Mevsim geçiş dönemlerinde değişen hava şartları insan sağlığını ve hayat temposunu etkilemektedir. Bahar yorgunluğu; kış aylarında yavaşlamış olan metabolizmanın baharın gelmesiyle birlikte bu değişime ayak uyduramamasından kaynaklanır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .