Ramazan Ayına Özel Sağlıklı Beslenme Önerisi

Ramazan Ayına Özel Sağlıklı Beslenme Önerisi

Yeterli ve dengeli beslenmenin Ramazan Ayında da sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az üç öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerekir. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise sıvı tüketimidir.

Ramazan Ayında oruç tutulurken nasıl bir beslenme programı izlenmelidir?

Öncelikle Ramazan Ayında öğünler; iftar, ara öğün ve sahur şeklinde planlanmalıdır. Sonrasında dikkat edilmesi gereken ilk şey ise sıvı tüketimi olmalıdır. Çünkü normal zamanlarda dahi 2 buçuk litre sıvı tüketimi olmadığı gibi Ramazan ayında bu durum daha da zorlaşmaktadır.  Ancak özellikle bu dönemde sıvı tüketimi 3 litreye çıkarılmalıdır. Tüketilen bitki çayları çok fazla su kaybına sebep olacağı için günde 2 fincandan fazla bitki çayı tüketilmemelidir. Çay ve kahve de içeriğindekilerden dolayı kalsiyum emilimini kısıtlar. Dolayısıyla Ramazan döneminde çay ve kahve tüketimine bir miktar kısıtlama getirilmelidir. Ramazan Ayında mutlaka sahur yapılması gerekmektedir.  Ve mümkün olduğunca sahurda kahvaltı şeklinde bir beslenme izlenmelidir. Yani; tahıl ekmeğinin, yumurtanın, beyaz peynirin, zeytinin ve söğüş salatanın olduğu bir beslenme önerilmektedir. Bilindiği gibi yumurta anne sütünden sonra gelen örnek proteindir.

İftarda yemekle beraber tatlı kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir.  Tatlı yerine daha çok meyve/meyveli gıdalar tüketilmelidir. Örneğin; iftardan sonraki ara öğün meyve olmalı veya meyveye ek olarak süt proteini içeren yoğurt olmalıdır. Ara öğünlerde meyveli yoğurt ve kuruyemişler tercih edebilmelidir. İftar, geç bir saatte yapıldığı için öğünler arasında bir buçuk saatlik bir zaman dilimi mutlaka bırakılmalıdır.

Ramazan Ayı süresince en fazla hangi besinlerin tüketimine dikkat edilmelidir?

Bu dönemde özellikle yoğurt tüketiminin atlanmaması gerekiyor. Tercihe göre yoğurt yerine ayran da tüketilebilmektedir. Sahurda yumurta tüketimi ihmal edilmemeli. İftarda ise hem sebzenin hem de mevsim salatalarının olduğu, yanında proteinin de tüketildiği bir öğün izlenmeli. Ara öğünde de meyve ve kuruyemiş tüketimine dikkat edilmelidir.

Oruç açmak için hurma ideal bir besin öğesidir. Hem potasyum içeriği zengin olduğu için hem de günün yorgunluğunu atmayı sağlayacağı için iftarda orucun hurma ile açılması önerilmektedir. Diğer yandan hurma, uzun süreli açlık sonrası kan şekerinin dengelenmesini sağlamaktadır. İftarda çorba içildikten sonra on dakika kadar mola vermek oruç tutan kişi için faydalıdır.

Ramazan Ayında oruç tutan ve denizde olan gemi adamları nasıl bir beslenme programı izlemelidir?

Gemi adamlarının sağlık durumlarına bakıldığı zaman kalp damar hastalıklarında risk taşıdıkları görülmektedir.  Total kolesterolleri ve kan yağları yüksek gözlenmektedir. Buna sebep ise her öğün aşırı proteinle beslenmeleri gösterilmektedir. Bu süreçte ise uzun süre yolculukta kalıp kalmadıkları önem taşımaktadır. Çünkü sebze depoları çabuk tükenmektedir. Ramazan ayında oruç tutan gemi adamları öğünlerinde mümkün mertebe sebze ağırlıklı ve yanında protein olacak şekilde bir beslenme programı izlemelidirler. Yine aynı şekilde meyve tüketimini de kesinlikle atlamamaları gerekmektedir.

Denizciler sağlıklı beslenme konusunda neye dikkat etmelidir?

Seferde olan gemi adamları daha çok kızartma çeşitlerini kullandıkları için pişirme yöntemlerine özellikle dikkat etmeliler. Sebze ve protein tüketimi de mutlaka bir arada alınması gerekmektedir.

Ramazan döneminde hem orucunu tutmak isteyen hem de formunu korumak isteyenler ne yapmalıdır?

Ramazan Ayında iftardan en az bir saat sonra spor yapılmalıdır. Amaç kilo vermek ise 30-45 dakika tempolu yürüyüşler yapılmalıdır. Spor sonrası kas kaybının yaşanmaması için bir miktar protein alınması gerekmektedir. Ara öğünde zengin bir besin içeriği olan tarçınlı meyveli yoğurt tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Böylelikle kas kaybı da engellenmektedir.

Belirli bir yaşın üzerinde olan kişiler oruç tutarken neye dikkat etmelidir?

Öncelikle belirli bir yaşın üzerinde olan kişilere doktoru oruç tutabiliyor diyorsa tutmalıdır. Biliyoruz ki ileri yaşlılıkta beslenmede sıvı ve gıda tüketimi unutulmaktadır. Bu noktada dikkat etmeleri gereken en önemli şey sıvı tüketimidir. Gıda tüketimi konusunda da dört besin grubu denilen; karbonhidrat, protein, vitamin ve minerallerin bir arada olduğu zengin bir öğün hazırlanmalıdır. 

Diyetisyen Tavsiyesi

RAMAZAN AYINDA SAĞLIKLI BESLENME LİSTESİ

Sahur

 • İki Dilim Tahıllı Ekmek (Kepek Olmayacak)
 • 1 Kibrit Büyüklüğünde Beyaz Peynir
 • 1 Adet Haşlanmış Yumurta
 • 5-6 Adet Zeytin
 • Söğüş Salata
 • 1 Su Bardağı Süt (Ilık)

İftar

 • 1-2 Adet Hurma
 • 1 Kepçe Çorba
 • Et-Balık –Tavuk (150-200 Gr )
 • Mevsim Salata
 • 4 Yemek Kaşığı Yoğurt
 • 1 Dilim Tahıllı Ekmek

Ara Öğün

 • Bitki Çayı (Beyaz Çay)
 • 2 Porsiyon Yaş Meyve + 15 Adet Fındık

Sizi Arayalım


Burun eti olan hastalarda burun tıkanıklığı oluşur. Burunlarından rahat nefes alamazlar, ağızlarından nefes alırlar ve horlama şikayetine sebep olur. Burun etleri büyük olduğu için burun içerisinde alerji ve sinüzit gibi bir takım hastalıklar ortaya çıkar.
Deviasyon genellikle doğumsaldır. Eğer hasta burnunu bir yere vurup kırmadıysa ya da burnuna sert bir darbe almadıysa deviasyonların hepsi doğumsaldır. Yani uzmanlar genellikle bu durumu anatomik ve genetik bir durum olarak belirlemektedir.
Düztabanlık bireyler için önemli sağlık problemlerinden biridir. Düztaban olan bir kişi uzun süre ayakta kalamaz, yürüyemez, koşamaz. Yani sosyal hayatta ve gündelik hayatta kişinin pek çok sıkıntı yaşamasına neden olabilmektedir.
Okul çağı çocukları denilen dönem 6–10 yaş arasıdır. Bu yaş grubu çocuklarda da sağlıklı beslenme ilkeleri esas alınır. Yetişkinler sağlıklı besinleri diyetlerine daha kolay eklerken bu dönemdeki çocuklara sağlıklı besinleri kabul ettirmek zordur.
Klasik olarak kron kobaltlar üzerine porselen fırınlanması şeklinde kullanılanları olduğu gibi zirkonyum kronlar, diğer çeşitli kronlar veya ful porselen kaplamalar gibi estetikten sağlamlığa kadar birçok ürün kullanılmaktadır.
Kanal Tedavisinde çürük dokusunun temizlenip kökteki sinirin alınıp daha sonra da sinirin yerine geçecek bir takım materyaller konularak, son olarak da üzerine dolgusu yapılarak sona eren bir tedavidir. Sonuç olarak sağlıklı dişler elde edilir.
Yeme Bozuklukları anoreksiya nervoza, bulimiya nervoza ve son yıllarda tanımlanan tıkınırcasına yeme bozukluğu gibi psikiyatrik hastalıklardan oluşur. Bu tür psikiyatrik hastalıklardan kaynaklanan yeme bozukluğu fiziksel rahatsızlıklara da yol açar.
Burun estetiği ameliyatları anatomik deformasyon veya travmalar sonucunda oluşan burun eğriliklerinin düzeltilmesi için yapılan operasyonlardır. Hem sağlık hem de görünüm açısından burun estetiği ameliyatları ülkemizde oldukça fazla talep görmektedir.
Kırılan kemiklerin kaynama süreleri, yaşa, beslenme alışkanlığına, tedavi yöntemine, hastalık geçmişine ve kırığın vücudun hangi bölgesinde olduğuna göre değişkenlik göstermektedir. Yani herkesin kırık kemiği aynı sürede kaynamaz.
Sınav kaygısı, özellikle çocuk yaştan itibaren, çocuğa hayatının gidişini kökten değiştirecekmiş gibi sunulan sınavlarla karşılaşmanın çok sık olduğu ülkemizde sıklıkla gördüğümüz bir durumdur ve birçok problemi de beraberinde getirir.
Toplumumuzda başkalarının kendi hakkında neler düşündüklerini önemsemeyen insan sayısı yok denecek kadar azdır. İnsanlar başkalarının gözünde nasıl göründüklerini, akıllarda nasıl kaldıklarını çok abartılı bir şekilde önemsemektedir.
Galata Tıp Merkezi, Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında hayata geçirdiği etkinliklerinden birini daha CVK Park Bosphorus Hotel çalışanları için planladı.
Panik atak ve panik bozukluk farklı şekilde tanımlanmaktadır. Panik atak, kişinin yaşadığı bir durumken, panik bozukluk, tekrarlatıcı panik atakların olduğu, insanı yeri geldiğinde günlük yaşamından uzaklaştırabilen ciddi bir rahatsızlıktır.
Obsesyonu “vesvesyon” olarak isimlendiren bir hastamın iç içe geçirerek yaptığı bu kelime üretimini her zaman gülümseyerek hatırlarım ki şu anda hastam iyi bir tedavi sürecinin ardından rahatlamış bir hayat sürmeyi başarabilmiştir.
Kaygı doğum anından beri hayatımızda neredeyse ilk karşılaştığımız duygu olsa gerektir. Ve yaşamda çoğu zaman işlevsel, gerekli bir duygudur. Tamamen kaygısızlık çeşitli filmler, romanlarda yüceltilebilmesine rağmen bir hayalden öte geçmez.
Depresyon özellikle son elli yılda, canımızın sıkkın ya da üzüntülü olduğu herhangi bir zamanda ağzımızdan çok kolaylıkla çıkan bir terim oluverdi. Oysa gerçek depresyon, belirli kriterleri olan ve bu kriterlerle tanı konulan bir rahatsızlıktır.
Diş beyazlatma işlemi, bir takım ajanlar kullanılarak dişin var olan renginden daha açık renk tonuna çevrilmesi işlemidir.Çok çeşitli şekilde çay, kahve tüketen ve sigara içen insanlarda diş beyazlatma işlemi önerilmemektedir.
Spor yaralanmaları, insanların günlük yaşantılarında yaptıkları işler dışında, daha çok yarışma, hedef amaçlı ya da yaşamda daha sağlıklı olabilmek adına yapılan fiziki zorlamalar veya performanslardır ve bu sırada çeşitli yaralanmalar yaşanabilir.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .