PRP Nedir? PRP Kullanım Alanları ve tedavisi

PRP Nedir? PRP Kullanım Alanları ve tedavisi

PRP kandaki hücrelerden elde edilen bir tedavi yöntemidir, yani kişilerin kendi kanlarından alınan hücreleriyle oluştulan bir tedavidir. Bu anlamda PRP kişisel bir tedavidir, PRP ile tedavi için kişilerden yakşalık 8-10 cc ile ölçülen tüplerle kan alınmaktadır. Alınan kan örneğinden PRP için beyaz ve kırmızı hücreler ayrılarak özel olarak tasarlanmış kitlerde işlem görülmektedir. Kanda bulunan trombositler bu yöntemle çoğaltılarak tedavi için temel maddeyi oluşturmaktadır.

PRP Kullanım Alanları

PRP uygulaması en çok saç tedavisinde ve estetik alanında kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra ortopedi, yara tedavisi, cilt yenileme ve leke tedavilerinde de kullanılmaktadır. PRP hücrelerden oluştuğu için yeni hücreler tedavi için kullanılan bölgede yenilenme, canlanma sağlamaktadır. Bu sebeple kullanım alanı giderek artmaktadır. Saç tedavisinde kullanıldığında saç derisine enjekte edilerek deride canlanma sağlamaktadır, böylelikle dökülen saçlar yerine gelmekte ve ölü saç hücreleri canlanmaktadır. PRP Estetik amaçlı kullanıldığında ise özellikle ileri yaşlarda görülen cilt lekeri, cilt solgunluğu ve renk kaybı gibi cilt yenilenmesi içinde uygulanmaktadır. PRP sıvısı enjekte yöntemi ile uygulandığından ulaştığı tüm hücrelere canlılık vererek hücreleri yenilemektedir. Bu sebeple PRP kırışıklık giderme içinde uygulanan bir tedavidir. Kırışıklık giderme için uygulanan PRP sayesinde ciltte canlanma meydana gelir bu durumda da kırışıkların belli bir ölçüde azaldığı gözlemlenmektedir. PRP bir kök hücre tedavisi değildir, hücrelerden elde edilen bir uygulama olup, yenilenme ve canla sağlayan bir tedavidir.

PRP kalıcı bir tedavi yöntemi değildir. Yaklaşık 10-12 ay süreyle kalıcılık sağlamaktadır, ancak tamemen kalıcı bir yöntem değildir. Uygulama yapıldğı alandaki yenileme canlanma belli bir süre sonra eski haline dönebilmektedir. Bu sebeple belirli aralıklarla tekrarlanması gerekmektedir. Kalıcı olması yaklaşık olarak 10 seansta sağlanabilmektedir.

Saç ve cilt tedavinz için en mezoterapinin devamı niteliğinde olan PRP ugyulamasını tercih edebilirsiniz. Cildinizdeki yenilenme ve canlanma ile hem mutlu hem sağlıklı hissedebilirsiniz.


Sizi Arayalım


Dolgun ve güzel dudaklara sahip olmak için başvurulan yöntemler hakkında Dermatoloji Uzmanı Dr.Alaaddin Özer ile yaptığımız söyleşide merak edilen soruların yanıtlarını aldık. Kısa sürede dolgun dudaklara sahip olmak artık çok kolay…
Bazı estetik operasyonları tamamen sağlık amacıyla yapıldığı gibi bazıları da estetik amaçlı yapılmaktadır. Bu yazımızda hangi yaş gurubunda hangi tür estetik uygulamaları yapıldığına değinerek sizlere bu konuda yardımcı olacağız.
Cildimiz zamanla nem kaybı yaşar ve bunun sonucunda da elastikliğini kaybeder. Eskiye göre daha mat, sağlıksız ve cansız bir görünüme bürünür. Cildin kaybettiği gençliğini geri kazandırmanın en etkili yollarından biri vitamin enjeksiyonlarıdır.
Güzel ve bakımlı görünmek bir bütün halinde olmalıdır. Yani saç, cilt, vücut, el ve ayaklar komple bakımlı olmalıdır. Bunlar için ayrı ayrı bakım ve güzellik uygulamaları vardır. Bu uygulamalarla ilgili detaylı açıklamalardan sizler için aşağıda bahsettik.
Orta yaş erkeklerde daha çok rastlanan talep en fazla saç ekimi alanında olmaktadır. Bunun dışında artık erkeklerde en az kadınlar kadar burun estetiğine, yağ aldırmaya, yüz germeye ve meme küçültme operasyonlarına sıcak bakmaktadır.
Yaşımızı ortaya çıkaran başlıca bölgeler vardır. Bu bölgelerden bazılarını gizleyebilirken bazılarını gizlemek mümkün değildir. İşte ellerimiz sürekli göz önünde olan ve oluşan yaşlılık belirtilerini gizleyebilmenin yolu olmayan bölgedir.
El terlemesi eğer kişinin hayatında sorunlara neden olacak kadar yoğun bir şekilde yaşanıyorsa bu durum palmar hiperhidroz olarak adlandırılmaktadır. Çoğunlukla avuç içinde rastlanan aşırı terleme olayı bazen de ayaklarda görülmektedir.
Çeşitli bölgelerde oluşan cilt lekeleri ve çillerden kurtulmak için son zamanlarda başvurulan yöntemler arasında en çok karşımıza çıkan kimyasal peeling sayesinde cildimizdeki küçük çukurlar ve izler de giderilebilmektedir.
Birçok yöntemle artık hastalarımızın ciltlerinde ciddi iyileşmeler elde edilebildiği için yaşın ilerlemesi artık bir sorun olmaktan çıkmıştır. Uygulanan yöntemler arasında en fazla tercih edilenlerden bazılarını sizler için anlattık.
Sabah uyandığınız andan itibaren yüzünüzde canlı bir görüntü olmasını mutlaka siz de istersiniz ama bu her zaman mümkün olmayabilir. Bazen vakit bulamamaktan bazen de üşenmekten dolayı gün boyu soluk bir yüzle dolaşmak zorunda kalmayın.
Güzelliğine çok düşkün olan kişiler tarafından son zamanlarda oldukça rağbet gören kalıcı makyaj hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda detaylı bir şekilde ele alarak sizleri bu konuda aydınlatmaya çalışacağız.
Diode Lazer, ütüleme tekniği sayesinde ve doğru uygulama ile 4-6 seansta %90 kalıcı epilasyon sağlayarak rahatsız edeci tüylerden kurtulma imkanı bulabilirsiniz. İnce tüyleri görmesi, en koyu tende bile dört mevsim epilasyon imkanı sunar.
Yaşlanmanın etkisiyle birlikte cildimizde meydana gelen çizgiler, kırışıklıklar, sarkmalar ve çökmeler gibi kusurları yaşlılıktandır diye hafifletmeye çalışsak da günlük yaşantımızda ayna karşısında mutsuz olmamıza neden olmaktadır.
Hamile olan veya bebek emziren kadınlar enjeksiyonları yaptırmak için beklemelidirler. Nöromüsküler rahatsızlıkları veya kanama problemleri olanlar, tedavi yapılması istenilen bölgede deri hastalıkları olanlar uygun adaylar değildir.
İdeal sonuç için cildin yapısına bağlı olarak ilk 4-8 hafta içinde 3 ya da 4 uygulama tavsiye edilmektedir. Daha sonra 3-4 ayda bir yapılacak idame tedavisi sonucu etkinin sürmesi sağlanmaktadır. İkinci uygulama yöntemi ise her 2 ayda bir enjeksiyonun tekrarlanmasıdır.
Genelde uygulamayı kadınların yaptırdığı düşüncesi hakimdi. Erkeklerde de dudak dolgunlaştırma doğal görünümlü sonuçlar vermektedir. İyi tanımlanmış dolgun dudaklar cinsiyet ayırt etmeden genç ve dinamik bir görüntünün simgesi haline gelmiştir.
Terleme, sağlıklı her insanda olması gereken kişiden kişiye göre değişebilen fizyolojik bir olaydır. Tiroid bezinin aşırı çalışması, menopoz, hipoglisemi, şişmanlık, kullanılan hormonlar ilaçlar terlemenin nedenleri arasında yer alabilmektedir.
Her kişinin birbirinden farklı dudak şekilleri farklı dudak izleri vardır ve bu yüzden her dudak da farklı bir estetik uygulama gerektirmektedir. Dudak ölçeği dudakların büyüklüklerine göre dudak tipini belirleyen bir skaladır aslında.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .