Bize Ulaşın
Pazartesi-Cuma: 09:00 - 18:00 Cumartesi: 09:00 - 13:00
Randevu Alabilirsiniz

Porselen Diş Uygulaması

Porselen Diş Uygulaması

Oldukça fazla estetik güzellik sunan porselen diş, aynı zamanda sunduğu estetik ile birlikte sağlık bakımından iyi olan bir maddedir.

Porselen diş nedir?

Porselen diş çeşitli nedenlerle; dişlerdeki çeşitli abrazyonlar,  diş eksikliği nedeniyle köprü yapmak, estetik yapmak veya dişlerin konumlandırmasını değiştirmek amaçlı yapılan diş uygulamalarıdır.  Dişlerin yüzeylerinin 1 ila 2 mm veya daha fazla alınarak yerlerine seramik restorasyonların kullanılması işlemidir. Kanal tedavili dişlerde ise dişi korumak amaçlı da bu işlemler yapılmaktadır.

Porselen diş hangi durumlarda uygulanır?

Porselen diş uygulaması çok boyutlu bir uygulamadır. Bu uygulamada çeşitli materyaller kullanılmaktadır. Klasik olarak kron kobaltlar üzerine porselen fırınlanması şeklinde kullanılanları olduğu gibi zirkonyum kronlar, diğer çeşitli kronlar veya ful porselen kaplamalar gibi estetikten sağlamlığa kadar birçok ürün kullanılmaktadır. Bu ürünlerin kendi içlerinde ışığı yansıtma durumlarına göre estetik konumlandırmaları yapılabildiği gibi bazen de sağlamlık adına konumlandırmalar yapılabilmektedir. Günümüzde birçok teknoloji ile seramik kronlar yapılırken bunların da çeşitli fiyatsal mali uygulamaları vardır. Dolayısıyla hastanın isteklerine ve ekonomik durumuna göre birçok seçenek mevcuttur. Bunlar içerisinden hasta ile anlaşılarak bu işlemlerden uygun olan seçilebilmektedir.

Porselen diş uygulamasında yaş sınırı var mıdır?

Herhangi bir yaş sınırı yoktur. Ancak kök gelişimi tamamlanmadan porselen restorasyonun yapılmaması gerekmektedir. Genellikle 12- 15 yaş üzerindeki vakalarda uygulanmaktadır.

Porselen diş tedavisi sonrasında bakım prosedürü nasıldır?

Porselen diş tedavi sürecinden sonraki bakım prosedürü çok önemlidirÇünkü normal dişlerinizde zaman zaman bakımsızlığa bir flexibilite mevcut iken, porselen dişlerde ise bakımsızlığa karşı inanılmaz diş eti cevapları alınmaktadır. Yaygın olarak hatalı porselen kronlarda veya fırçalamanın, diş ipinin, ara yüz fırçalarının uygulanmadığı restorasyonlarda porselen dişlerde diş eti çekilmeleri, altındaki dişin çürümesi, soğuk-sıcak sızlamaları gibi birçok bulgu ile karşılaşılmaktadır. Dolayısıyla porselen dişlerin bakımları ciddi hassasiyetle yapılmalıdır.

Porselen dişlerin ömrü ne kadardır?

Diş hekimleri tarafından, kron kobalt dişlerin 5 ila 7 senede bir değiştirilmesi önerilmektedir. Alt kısmın zaman içerisinde oksitlenerek diş etinde kızarıklıklara veya çekilmelere diş eti rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Diğer ürünlerin çok belirgin bir ömürleri yoktur. Bunlar periyodik kontrollerle hekim tarafından değerlendirilip, yeniden yapılması gerektiğinde hastaya bunun bildirilmesi uygun olmaktadır.

Canlı Destek / Live Support