Porselen Diş Uygulamaları

Porselen Diş Uygulamaları

Oldukça fazla estetik güzellik sunan porselen diş, aynı zamanda sunduğu estetik ile birlikte sağlık bakımından iyi olan bir maddedir.

Porselen diş nedir?

Porselen diş çeşitli nedenlerle; dişlerdeki çeşitli abrazyonlar,  diş eksikliği nedeniyle köprü yapmak, estetik yapmak veya dişlerin konumlandırmasını değiştirmek amaçlı yapılan diş uygulamalarıdır.  Dişlerin yüzeylerinin 1 ila 2 mm veya daha fazla alınarak yerlerine seramik restorasyonların kullanılması işlemidir. Kanal tedavili dişlerde ise dişi korumak amaçlı da bu işlemler yapılmaktadır.

Porselen diş hangi durumlarda uygulanır?

Porselen diş uygulaması çok boyutlu bir uygulamadır. Bu uygulamada çeşitli materyaller kullanılmaktadır. Klasik olarak kron kobaltlar üzerine porselen fırınlanması şeklinde kullanılanları olduğu gibi zirkonyum kronlar, diğer çeşitli kronlar veya ful porselen kaplamalar gibi estetikten sağlamlığa kadar birçok ürün kullanılmaktadır. Bu ürünlerin kendi içlerinde ışığı yansıtma durumlarına göre estetik konumlandırmaları yapılabildiği gibi bazen de sağlamlık adına konumlandırmalar yapılabilmektedir. Günümüzde birçok teknoloji ile seramik kronlar yapılırken bunların da çeşitli fiyatsal mali uygulamaları vardır. Dolayısıyla hastanın isteklerine ve ekonomik durumuna göre birçok seçenek mevcuttur. Bunlar içerisinden hasta ile anlaşılarak bu işlemlerden uygun olan seçilebilmektedir.

Porselen diş uygulamasında yaş sınırı var mıdır?

Herhangi bir yaş sınırı yoktur. Ancak kök gelişimi tamamlanmadan porselen restorasyonun yapılmaması gerekmektedir. Genellikle 12- 15 yaş üzerindeki vakalarda uygulanmaktadır.

Porselen diş tedavisi sonrasında bakım prosedürü nasıldır?

Porselen diş tedavi sürecinden sonraki bakım prosedürü çok önemlidirÇünkü normal dişlerinizde zaman zaman bakımsızlığa bir flexibilite mevcut iken, porselen dişlerde ise bakımsızlığa karşı inanılmaz diş eti cevapları alınmaktadır. Yaygın olarak hatalı porselen kronlarda veya fırçalamanın, diş ipinin, ara yüz fırçalarının uygulanmadığı restorasyonlarda porselen dişlerde diş eti çekilmeleri, altındaki dişin çürümesi, soğuk-sıcak sızlamaları gibi birçok bulgu ile karşılaşılmaktadır. Dolayısıyla porselen dişlerin bakımları ciddi hassasiyetle yapılmalıdır.

Porselen dişlerin ömrü ne kadardır?

Diş hekimleri tarafından, kron kobalt dişlerin 5 ila 7 senede bir değiştirilmesi önerilmektedir. Alt kısmın zaman içerisinde oksitlenerek diş etinde kızarıklıklara veya çekilmelere diş eti rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Diğer ürünlerin çok belirgin bir ömürleri yoktur. Bunlar periyodik kontrollerle hekim tarafından değerlendirilip, yeniden yapılması gerektiğinde hastaya bunun bildirilmesi uygun olmaktadır.


Sizi Arayalım


Diş hekimliğinde en merak edilen konulardan biri diş beyazlatma, diş ağartma yöntemidir. Diş beyazlatma sağlıklı dişlerle güzel bir gülümsemeye sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği kozmetik bir tedavi yöntemidir.
Kompozit dolgu arka ve ön dişlerde kullanılabilen, görüntü açısından oldukça estetik bir görünüme sahip olan bir dolgu çeşididir. Bu özelliklerinden dolayı günümüzde diş hekimlerinin en fazla kullandığı dolgu maddesi haline gelmiştir.
Kaplama diş uygulaması çoğunlukla diş tam olarak çürüdüğü zaman tercih edilen bir işlemdir. Yani diş kaplaması yapılacak olan diş artık tedavi edilemez. Bu tür durumlarda kanal tedavisi yapılarak kaplama diş uygulamasına başlanır.
Dişeti manikürü yani Gingivoplasti dişlerin seviyesindeki orantısızlıkları ortadan kaldırma amaçlı uygulanan ve çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde dişler biçimlendirilerek daha estetik bir görünüme kavuşturulur.
Ağız temizliğinizi ne kadar düzenli yaparsanız yapın bu ağzınızda bakteri bulunmayacağı anlamına gelmez. Herkesin ağzında mutlaka bakteri vardır ama ağız temizliğine dikkat edenlerin dikkat etmeyenlere göre daha az olmaktadır.
Dişeti şişmesine pek çok şey neden olabilir. Bu durum daha çok sağlıklı olmayan diş ve diş eti için geçerlidir. Ağız sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece diş eti şişmesi gibi bir problemle karşılaşma riskiniz çok daha az olacaktır.
Tıp dilinde periodontal hastalıklar olarak geçen dişeti hastalıkları dişeti ve dişleri koruyan dokuların iltihaplanması olarak meydana gelen durumlardır. Yetişkinlerin diş kaybı yaşamasındaki en etkili neden dişeti hastalıklarıdır.
Diş estetiği çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Dişinizle, dişetinizle, dudaklarınızla ilgili hoşa gitmeyen görüntülerin daha estetik bir hale getirilmesi için diş estetiği en çok tercih edilen bir uygulamadır. Diş estetiğinin bazı aşamaları vardır.
Günümüzde Amalgam dolgudan daha yoğun bir şekilde tercih edilir hale gelen beyaz dolgu, genellikle çürüyen dişlerin tedavisinde, kırılan dişlerin ya da zedelenmiş dişlerin tedavisinde kullanılan ve tercih edilen bir dolgu maddesidir.
Öncelikle amalgam dolgunun ne olduğunu öğrenelim. Amalgam dolgu gümüş, kalay ve bakırın cıvayla karışımından meydana getirilen bir dolgu türüdür. Bu karışımda cıvanın oluşturduğu oran yaklaşık % 45 ile %50 arsındadır.
Birçok hastalığın bedenimize giriş yolu ağızdan olmaktadır. Ağız kuruluğunun bu hastalıkların bedenimize girmesi açısından etkisi çok büyüktür. Çünkü ağız kuruluğu yaşayan kişilerde tükürük çok az olduğu için bu hastalıklardan korunmak daha zor olacaktır.
Gülüş tasarımı sayesinde hastanın daha güzel ve estetiksel bir gülüşe kavuşması sağlanır. Bu problemleri çözmek için uygulanan yöntemlere zirkon kaplaması, bonding, beyazlatma, diş ve diş eti tedavileri gibi örnekler verebiliriz.
Eğer dişlerinizle ilgili renk, şekil, ebat ve duruş gibi sorunlar yaşıyorsanız bu sorunların hepsine bonding uygulaması ile bir çözüm bulabilirsiniz. Bonding uygulamasında hasta herhangi bir rahatsızlık duymadığı için anestezi kullanılmaz.
Kanal Tedavisinde çürük dokusunun temizlenip kökteki sinirin alınıp daha sonra da sinirin yerine geçecek bir takım materyaller konularak, son olarak da üzerine dolgusu yapılarak sona eren bir tedavidir. Sonuç olarak sağlıklı dişler elde edilir.
Diş beyazlatma işlemi, bir takım ajanlar kullanılarak dişin var olan renginden daha açık renk tonuna çevrilmesi işlemidir.Çok çeşitli şekilde çay, kahve tüketen ve sigara içen insanlarda diş beyazlatma işlemi önerilmemektedir.
Ağız ve Diş Sağlığı konusunda sıklıkla yaşanan diş eti kanamalarının başlıca nedeni, ağızda diş taşı oluşumu ve yeterli ağız hijyeninin sağlanmamasıdır. Birçok etkenin neden olabildiği diş eti kanamalarında ilk adım doğru bir tedavi yönteminin uygulanmasıdır.
Dişlerin yapısındaki renklenmelerin veya koyu renkli dişlerin daha estetik bir görüntü vermek amacıyla beyazlatılması işlemidir. Diş hekimi kontrolü altında uygulama ve beyazlatma işleminin dişler ve diş etleri üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur.
Doğal dişlerinizin bu ihtiyacı karşılayamadığı durumlarda, sağlıklı gülüşlere sahip olmak için estetik diş hekimliği uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalarda amaç dişlerin sorunsuz bir şekilde fonksiyon görmesini sağlamaktır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .