Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu

Kadınlık hormonlarında düzensizlik sonucu ortaya çıkan Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınların yumurtlamasını engelleyerek, kısırlığa hatta rahim kanserine yol açabiliyor. Polikistik over adet gecikmeleri, aşırı tüylenme, aşırı kilo veya obezite gibi özelliklerin eşlik etmesi nedeniyle özellikle genç kızların yaşamını kabusa çevirse de, uzmanlar, hastalığın teşhisinin ve tedavisinin kolay olduğuna işaret ediyorlar.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sedat Karaosmanoğlu, polikistik overin üreme çağındaki kadınlarda görülme sıklığının, ülkelere ve bölgelere göre yüzde 6 ile 10 arasında değiştiğini belirterek, ancak hekime başvurmayan kişi sayısının yüksek olduğunu düşündüğünü ifade etti. Hastalığın kadınlık hormonunu düzenleyen hormonların dengesizliği sonucu düzenli yumurtlamanın zarara uğraması, bazen de hiç olmaması olduğunu anımsatan Karaosmanoğlu, hastalık nedeniyle yumurtalarda çok sayıda küçük küçük kistler olduğunu, bu nedenle çok sayıda kist anlamına gelen Polikistik over adını aldığını söyledi. Karaosmanoğlu, “Hastalar ya 16-20 arası yaşlarda adet gecikmesi, adet görmeme, tüylenme, kilo alma gibi şikayetlerle ya da evlenip çocuk yapma aşamasında problem çıktığında başvuruyorlar. Adet gecikmeleri ya da hiç olmaması, adetlerin az gelmesi, tüylenmede artış, kilo artışı gibi belirgin şikayetler ortaya çıktığı için kişinin jinekoloğa ulaşabilir olduğu koşullarda olguların tamamına yakın kısmına teşhis koyabiliyoruz” dedi.

Erken teşhisin önemine işaret eden Dr. Karaosmanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başlanacak basit ve ucuz bir doğum kontrol hapı tedavisi ile hem belirtiler ortadan kalkacak hem de hormon dengesizliği sonucu uzun vadede oluşacak rahim kanseri riskinde artış engellenecektir.Teşhis zor değildir, pahalı değildir. Jinekoloğun iyi bir vajinal ultrasonla bakıp yumurtalıklarda kistlerin pcoya (? Türkçesi nedir) özgü tipik yerleşimini görmesi ve kanda LH, FSH, E2 hormonlarına bakması ile kesinleşir. Tedavi menopozdaki gibi, bir eksiği yerine koyma tedavisidir. Düşük doz doğum kontrol hapı verilir. Çocuk isteme aşamasına gelindiğinde problem sürüyorsa yine çok basit ve ucuz bir hap ile yüksek başarı elde edilir.”

Pco kadınlık hormonlarında dengesizlik sebebi ile düzenli yumurtlamanın olmaması sonucu ortaya çıkan hormonal jinekolojik bir bozukluktur.

Adet gecikmeleri olan,tüylenme sorununun eşlik ettiği,kilolu veya obez olan gençkız ve kadınlarda görülür.

Görülme sıklığı üreme çağındaki kadında %6 ile 10 arasındadır.

Genetik geçiş yoktur.Endokrin yani hormonal bir durumdur,Hipofiz bezinden salgılanan ve yumurtalıklarda kadınlık hormonu yapımını düzenleyen LH ve FSH hormonlarının dengesizliği sonucu düzenli yumurtlamanın zarara uğraması;bazen ara ara olması bazen de hiç olmaması,yumurtalıklarda çok sayıda kistlerin ortaya çıkması durumudur. Adet gecikmeleri ya da hiç olmaması, adetlerin az gelmesi,tüylenmede artış,kilo artışı gibi belirgin şikayetler ortaya çıktığı için kişinin jinekoloğa ulaşabilir olduğu koşullarda olguların tamamına yakın kısmına teşhis koyabiliyoruz.Hekime başvurmayan kadın sayısının yüksek olduğunu düşünmüyorum.

Hastalar ya 16-20 arası yaşlarda adet gecikmesi, adet görmeme, tüylenme, kilo alma gibi şikayetlerle ya da evlenip çocuk yapma aşamasında problem çıktığında başvuruyorlar.

En çok gördüğümüz şikayetler adette gecikme,az adet görme,adet görememe,tüylenme,kilo artışı ve kısırlıktır.

Erken teşhis önemli zira başlanacak basit ve ucuz bir oral kontraseptiv tedavisi ile hem semptomlar ortadan kalkacak hem de hormon dengesizliği sonucu uzun vadede oluşacak rahim kanseri riskinde artış engellenecektir.Teşhis zor değildir,pahalı değildir,jinekoloğun iyi bir vajinal ultrasonla bakıp yumurtalıktlarda kistlerin pcoya özgü tipik yerleşimini görmesi ve kanda LH, FSH, E2 hormonlarına bakması ile kesinleşir.

Tedavi menopozdaki gibi,bir eksiği yerine koyma tedavisidir.(Substitution)

Düşük doz oral kontraseptiv verilir.Çocuk isteme aşamasına gelinipte problem varsa yine çok basit ve ucuz bir hap olan Klomifen sitratla yüksek başarı elde edilir.


Sizi Arayalım


Çikolata kisti genellikle yumurtalıklarda görülen bir rahatsızlıktır. Rahim içinde bulunan doku adet öncesinde kalınlaşarak adet kanamasının olmasını sağlar.
Triple test denilen üçlü tarama testinde, gebelik aşamasında bebekte oluşabilecek hastalıkların tespiti yapılmaktadır. Bu hastalıklar, kromozomal anomaliler, nöral tüp defekti adı verilen anomalilerdir, üçlü test bu anomalileri araştırmak için yapılmaktadır.
Yeterli ve dengeli beslenmenin her yaş ve her birey için gerekli ancak gebelikte bu önem kat kat artmaktadır. Çoğu kadın gebelikte yeterli ve dengeli beslenemediğini düşünür ve nasıl beslenmesi gerektiğini ne yemesi gerektiğini sorgular.
İkiz gebeliklerin 2/3 çift yumurta, 1/3’ü ise tek yumurta ikizidir. Tek yumurta ikizlerinde riskler çok daha yüksektir. Bu sebeple erken gebelikte ayırımın yapılması gerekmektedir. Gebeliğin 6. haftasında ultrasonla tek veya çift yumurta ikizi olduğu belirlenir.
Meme kanseri kadınlarda görülen habis hastalıklar arasında ilk sırada yer almaktadır. Dünyada her 14 kadından biri yaşamı boyunca 1 kez meme kanserine yakalanmakta, bunların 3′te 1′i ise ölümle sonuçlanmaktadır.
İdrar kesesinden istek dışı idrar kaçışına İdrar inkontinansı yani idrar kaçırma denir. Kadında hem sosyal hemde hijyenik bir sorun oluşturmaktadır. Ülkemizde yaklaşık yılda 100 bin kadın hasta, idrar kaçırma şikayetleri nedeniyle doktora başvurmaktadır.
Anne adaylarının ortak sıkıntısı uykusuz geçen geceler. İlk üç ayda hormonlar sebebiyle ortaya çıkan uykusuzluk, son aylarda da bebeğin büyümesinin verdiği baskıyla sıkıntı verici bir hal alıyor. Bunu dışında doğumla ilgili korkularda uykusuzluğa sebep oluyor.
Hamilelikte cinsel yaşam en çok akla takılan, bazen gündeme getirilemeyen, bir türlü konuşulmayan konudur. Gebelikle beraber yaşam da devam etmektedir. İnsan,çok yönlü bir organizmadır,her durumda bütün dişlilerin dönüyor olması lazımdır.
Check up, sağlıklı bireylerin sağlık durumlarının genel değerlendirilmesi ve olası bir hastalığın tarama ile erken tanısıdır. Bayan 40 Yaş Altı Check-Up hizmetlerimiz arasında; Muayene, Radyoloji Hizmetleri, Laboratuar Tetkikleri bulunmaktadır.
Check up, sağlıklı bireylerin sağlık durumlarının genel değerlendirilmesi ve olası bir hastalığın tarama ile erken tanısıdır. Bu nedenle Bayan 40 Yaş Üstü Check-Up taramaları sonucunda bu tür hastalıkların erken teşhisi, tedavi başarısını da artırmaktadır.
Tıbbın her alanında ve her hastalığında erken farkındalık ve erken tedavi, kişinin yaşam konforunu artırarak, yaşam süresini de uzatacaktır. Dolayısıyla Kadın Doğum 40 Yaş Altı Check-Up yaptırmak sağlıklı bir hayat açısından önem taşımaktadır.
Check up yaptırmak kişinin kendine ve sağlığına özen göstermesidir. Bazı hastalıkların erken teşhisinde son derece önemlidir. Tıbbın her alanında erken farkındalık ve erken tedavi, kişinin yaşam konforunu artırarak, yaşam süresini de uzatacaktır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .