Bize Ulaşın
Pazartesi-Cuma: 09:00 - 18:00 Cumartesi: 09:00 - 13:00
Randevu Alabilirsiniz

Panik Atak Nedir?

Panik Atak Nedir?

Panik atak, kişinin yaşadığı bir durumken, panik bozukluk, tekrarlatıcı panik atakların olduğu, insanı yeri geldiğinde günlük yaşamından uzaklaştırabilen ciddi bir rahatsızlıktır.

Günümüzde insanlar kontrol etmekte zorlandıkları her durumu panik atak olarak tanımlasalar da “paniklemek” ile  “panik atak” birbirinden farklı şeylerdir. Her “panik atak” da “panik bozukluk” olarak sonuçlanmayabilir.

Panik Atak ve Panik Bozukluk Nasıl Ortaya Çıkar?

Panik atak, bazen tetikleyen bir nesne veya durumla başlayan bazen de hiçbir şeye gerek duymadan ortaya çıkabilen, aşırı kaygılı, korku dolu, insanın aklını yitireceğini, kontrolünü kaybedebileceğini zannettiği ve mantıklı bir yaklaşımla herhangi bir terapi sürecinden geçmeden kendi kendini sakinleştiremediği sıkıntılı bir zaman dilimidir. Genellikle 10-30 dakika sürer. Nadiren bir saate kadar uzar ve bazen de geçtikten sonra ertesi güne kadar süren bir bitkinlik hali bırakır. Bu dakikalar ağırlaştığında,  insana,  yaşamayanın anlayamayacağı çok sıkıntılı zamanlar yaşatır.

Panak Atak ve Panik Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Fiziksel ve ruhsal belirtileri sıralarsak:  Göğüs ağrısı, göğüste sıkışma hissi, nefes alıp vermede zorluk, boğulma hissi çarpıntı, kalp krizi geçiriyormuş hissi, terleme, üşüme, titreme, bulantı, kusma, kontrolü kaybetme endişesi, kendinin yada çevresindekilerin değiştiğini hissetme ve ölüm korkusundan bahsedilebilir. Bunlardan en az dördünün olması, organik başka bir sorunun da bulunamadığı durumlarda, panik atak tanısı koyulması için yeterlidir.

Fiziksel belirtiler atak sırasında fazlasıyla ağır bastığından hastalarımız bir psikiyatrla karşılaşmadan önce uzun zaman diğer hekimlik branşlarına başvururlar. Uzun zaman, acil servislerde durumu açıklayıcı herhangi bir sebep bulunmadan sakinleştirici bir tedavi sonrası hastanın evine gönderilmesi ya da bir psikiyatrın görmesi tavsiye edilmesine rağmen hastanın bu muayeneye yaklaşmaması ile geçer. Böylece,  bir psikiyatrın bir ay önce başlamış bir panik bozukluk görme olasılığı ne yazık ki çok tüksek değildir.

Çoğu zaman tetikleyici bir sebeple de başlayabilir ya da uzun süreden beri devam eden hafif ansiyeteli bir yaşamın sonucunda da gelişebilir. Hayatında kontrol hevesli bir yaklaşımı olan kişilerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksek olabilir. Hastalar tedavi süreçlerini de kendileri kontrol etmeye çalıştıklarından rahatsızlık dirençli hal alabilir. Ya da iyileşme hissi yakalandığı gibi tedavi hekime danışılmadan kesildiği zaman tekrarlama olasılığı yüksektir.

Rahatsızlık hastanın ihtiyaç duyabileceği yardımı alamayacağını düşündüğü yerlerde daha kolay tetiklenir. Bu durumda panik ataklar agorafobik özellik kazanmıştır. Hasta örnekler verirsek, evinde yalnız başına kalamaz, kalabalığa mesela bir pazar yerine gidemez, asansöre binemez, yolculuk yapamaz.

Panak Atak ve Panik Bozukluk Tedavisi Nasıldır?

Tedavide daha çok bilişsel ve davranışçı terapi ile desteklenen ilaç tedavisi geçerlidir. Bilinmelidir ki uzman hekimin tedavi girişimi tam anlamıyla uygulandığında Panik Bozukluk rahatlıkla tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır ve yukarıda saydığımız fiziksel belirtilerden dolayı ölen hasta olmamıştır. 

Canlı Destek / Live Support