Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi ve Travmatoloji

Eklem ve travmalar sonucu meydana gelen kırık, çıkık, kas, tendon, spor yaralanmaları ve gerektiğinde yapılacak tüm operasyonlar Ortopedi Spor hekimimiz tarafından kişiye özel tedavi hizmetleri yapılarak kişinin yaşamış olduğu sorunlarının ardından uygulanan tedaviler ile yaşam kalitesi artırılmaktadır.

Diz Hastalıkları Kliniğimizde;

 • Diz Sorunları, Cerrahisi ve Spor Yaralanmaları Spor Travmatolojisi (Tendonlar, Bağ ve Kıkırdak Problemleri, Dizde Cerrahi Dışı Tedaviler)
 • Diz Çevresi Spor Yaralanmaları
 • Diz Bağ Cerrahileri
 • Diz Kıkırdak Ameliyatları
 • Menisküs Cerrahisi, Tamirleri, İmplantları ve Transplantasyonları
 • Diz Çevresi Kırıkları
 • Diz Protezleri, Kısmi Protezler ve Total Protezler

Ayak ve Ayak Bileği Hastalıkları Kilinğimizde;

 • Düz Tabanlık
 • Başparmak ve Parmak Problemleri
 • Ayak Bileği Cerrahisi
 • Artroskopik ve Endoskopik Cerrahi (Ön ve Arka Ayak Bileği)
 • Travmatoloji (Yeni ve Eski Topuk Kırıkları, Ayak Kırıkları, Ayak Bileği Kırıkları)
 • Kırık ve Çıkıklar
 • Kas ve Tendon Kopmaları

El, El Bileği, Omuz ve Dirsek Hastalıkları Kliniğimizde;

 • Kas ve Tendon Kopmaları
 • Cilt Kesileri
 • Geçirilmiş Travma Sonrası El ve El Bileğinde Oluşan Sekeller
 • Kırık ve Çıkıkların Düzeltilmesi
 • Omuz Çıkığı
 • Üst Kol (Proksimal Humerus) Kırıkları

Sizi Arayalım


Karpal tünel sendromu bir tür sinir sıkışmasıdır diyebiliriz ve özellikle kadınlarda erkeklere kıyasla çok fazla rastlanan bir sendromdur. Karpal tünel boşluğunda yer alan median sinir ve dokuz tane tendon parmak hareketlerinde etkilidir.
Diz çapraz bağ yaralanması ile hastanemize gelen hastaların büyük bir çoğunluğunda muayene sonrasında yaralanmanın temassız travmalarla olduğu tespit edilmiştir. Birçok hasta için bu durum şaşırtıcı gelse de tespitler bu yönde olmuştur.
Topuk kırıkları çok fazla rastlanan tarsal kemik kırılmalarıdır. Hatta tarsal kırılmanın aşağı yukarı % 60’ı topuk kırılmasıdır. Topuk kırıkları ciddiye alınması gereken kırılmalar arasındadır çünkü bu tür kırılmalar eklem üzerinde etkilidir.
Omuz çıkıklığı üst koldaki kemiğin omuzla buluştuğu yerde olan eklemin çıkmasıdır. Vücudumuzda en fazla hareket halinde olan eklem omuz eklemleridir. Buna bağlı olarak ta çıkmaların yaşandığı en yaygın bölge omuz eklemidir.
Meydana gelen kırığı kolumuzdaoluşan şiddetli ağrı ve kolun görüntüsünde fark edilir derecede gerçekleşen şekil bozukluğundan anlayabiliriz. Kolumuzda meydana gelen kemik kırılmaları bir süre sonra birbirine kaynayarak iyileşecektir.
Bu uygulamada özel malzemeler ile yapay bir eklem oluşturulur. Bu sayede diz ve eklem sorunu yaşayan kişiler acısız ve kısıtlamasız bir şekilde hareket edebilir. Diz ağrısı şikâyetleri daha çok ileri yaş gurubu hastalarda görülmektedir.
Bazı hareketlerde kişiye kısıtlamalar getiren diz kıkırdak zedelenmesi özellikle çömeldiğinizde, dizi üstü oturduğunuzda, yokuş çıkarken ve basamak inerken hem ağrı hissettirir hem de hareketlerimizin kısıtlanmasına neden olur.
Dizimizdeki destek bağları kemiklerimizin birleşmesinde çok etkili olan doku bantlarıdır. Diz bağı yaralanması ciddi boyutta bir yırtılma olabileceği için dikkate alnmaldır. Bu tür durumlarla genellikle diz bükülmelerinde maruz kalındığında karşılaşılır.
Çıkık tıp diliyle ifade edilecek olursa, eklemlerin ayrılması durumudur diyebiliriz. Bu tür durumlarda eklem hareket edemez ve aşırı ağrılar hissedilir. En fazla çıkığın olduğu eklem bölgeleri omuz, parmak, dirsek, diz kalçadır diyebiliriz.
Başparmak çıkıntısı ayak başparmağında meydana gelen şekil bozukluğudur. En fazla kadınlarda rastlanan başparmak çıkıntısı genellikle kişinin düztaban olmasından kaynaklanırken bu durum farklı birçok nedenden de kaynaklanıyor olabilir.
Ayak parmağınızın eğri olup olmadığını ayak parmaklarınızdan birinin yukarıya doğru bakmasından anlayabilirsiniz. Bunun en belirgin nedeni parmak kasının güçsüz olması ile parmak tendonları ve eklemine aşırı yapılan baskıdır.
Ayak bileği şişmesi bazen korkulması gereken bir durum olabileceği gibi geçici bir şişme de olabilir. Örneğin çok uzun süre ayakta kaldıysanız yada spor yapmaya yeni başladıysanız bu sebeplere bağlı olarak ayak bileği şişmesi olması muhtemeldir.
Ayak bileği kırıkları son derece dikkate alınması gereken bir sorundur ve bu problemle karşılaşan kişiler ayak bileği kırığı ameliyatından sonra bile ayağına uzun süre basamamaktadır. Bazı günlük işlerini yaparken sıkıntılar yaşar.
Ayak bileğimizde oluşan bazı durumlar burkulmanın olduğunu göstermektedir. Ağrı, şişlik morluk, harekette kısıtlılık, ayağa yüklenememe gibi durumlar ayak bileğimizde burkulma olduğuna işaret eden durumlardır. Bu gibi durumlar ciddiye alınmalıdır.
Tendon, kasların kemiklerimize bağlanmasını sağlayan lifli ve çok kuvvetli bir yapıya sahiptir. Uzmanlara göre tendon kopmasının yaşandığı en başlıca bölgeler arasında omuz manşetleri, pazılar, aşil tendonu gibi bölgeler yer almaktadır.
Düztabanlık bireyler için önemli sağlık problemlerinden biridir. Düztaban olan bir kişi uzun süre ayakta kalamaz, yürüyemez, koşamaz. Yani sosyal hayatta ve gündelik hayatta kişinin pek çok sıkıntı yaşamasına neden olabilmektedir.
Kırılan kemiklerin kaynama süreleri, yaşa, beslenme alışkanlığına, tedavi yöntemine, hastalık geçmişine ve kırığın vücudun hangi bölgesinde olduğuna göre değişkenlik göstermektedir. Yani herkesin kırık kemiği aynı sürede kaynamaz.
Spor yaralanmaları, insanların günlük yaşantılarında yaptıkları işler dışında, daha çok yarışma, hedef amaçlı ya da yaşamda daha sağlıklı olabilmek adına yapılan fiziki zorlamalar veya performanslardır ve bu sırada çeşitli yaralanmalar yaşanabilir.
Menüsküsler diz ekleminin ortasında yer alan C şeklinde kıkırdak benzeri yapılardır. Bu yapı sert, düz ve lastiksi bir dokudur. Eklem yüzeyini kaplar ve onu yastık gibi destekler. Dizde iç kısımda ve dış kısımda olmak üzere iki adet menüsküs bulunur.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .