Bize Ulaşın
Pazartesi-Cuma: 09:00 - 18:00 Cumartesi: 09:00 - 13:00
Randevu Alabilirsiniz

Mide Yanması ve Tedavisi

Mide Yanması ve Tedavisi

Mide yanması genellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkmaktadır. Halk arasında mide kaynaması olarak dile getirilen mide yanması, tüketilen besinler açısından kişiye göre değişiklik gösterebilir. Midenin hassasiyet gösterdiği yiyecekleri tükettikten sonra yemek borusundan ağıza kadar yükselen bir yanma hissi oluşur. Genellikle baharatlı ve asitleri gıdalar mide yanmasına sebep olur. Tüketilen gıdalarla ortaya çıkan mide yanmasını önlemek için bu gıdaları tüketmekten kaçınılmalıdır. Mide yanmaları özellikle yatar pozisyondayken daha şiddetli olmaktadır, bu da yanma hissinin yemek borusunda kolay hareket etmesine bağlıdır. Mide hassasiyetiniz varsa ve mide yanması şikayetleriniz buna bağlıysa doğru besinler tüketerek bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Mide yanması tüketilen besinlerin dışında gıdalara duyulan alerji, bakteriler, ülser, özellikle stres ve safra kesesine bağlı rahatsızlıklarla da ortaya çıkabilmektedir. Mide yanmasının en temel sebebi aşırı asit üretimidir, bu asit yediğiniz gıdaları sindirmek için daha fazla salgılanır ve hassas olan mide ve yemek borusunda yanmalara sebep olur. Yediğiniz yiyeceklerle bağlantılı olmayan mide yanması durumunda uzman bir doktora başvurmalısınız.

Mide Yanması Tedavisi

Mide yanmasını kontrol altında tutmak için ilaçlar önerilmektedir. Çiğneme tabletleri, şurup gibi birçok alternatif ilaç bulunmaktadır. Uygun tedavi yöntemi için öncelikle mide yanmasının sebebi bulunmalı ve doğru teşhisle tedavi uygulanmalıdır. Mide yanmasının temel sebebinin ne olduğunu bilinmesi tedavide yol göstericidir. Mide de yara varsa, ülser varsa çiğneme tabletleriyle çözüm bulmak mümkün değildir. Zaman zaman safra kesesi rahatsızlıklarında da ortaya çıkan mide yanmaları farklı bir hastalığın habercisi olabilir. Safra kesesi taşları da mide yanması, gaz gibi problemleri ortaya çıkarabilmektedir. Bu durumda tedavi edilmesi gereken safra kesesindeki taştır. Bu sebeple erken ve doğru teşhis için uzman doktor tedavisi ile yol izlemek en doğru adımdır.

Mide Yanmasını Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru ve düzenli beslenmek sağlıklı yaşamın koşuludur. Mide yanmasını engellemek kısacası mideyi korumak için yediğimiz içtiğimiz tüm gıdalara dikkat etmemiz gerekmektedir. Yağlı ve ağır yiyeceklerden kaçınarak fast food gıdalardan uzak durmalıyız.

Canlı Destek / Live Support