Mide Yanması ve Tedavisi

Mide Yanması ve Tedavisi

Mide Yanması ve Tedavisi

Mide yanması genellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkmaktadır. Halk arasında mide kaynaması olarak dile getirilen mide yanması, tüketilen besinler açısından kişiye göre değişiklik gösterebilir. Midenin hassasiyet gösterdiği yiyecekleri tükettikten sonra yemek borusundan ağıza kadar yükselen bir yanma hissi oluşur. Genellikle baharatlı ve asitleri gıdalar mide yanmasına sebep olur. Tüketilen gıdalarla ortaya çıkan mide yanmasını önlemek için bu gıdaları tüketmekten kaçınılmalıdır. Mide yanmaları özellikle yatar pozisyondayken daha şiddetli olmaktadır, bu da yanma hissinin yemek borusunda kolay hareket etmesine bağlıdır. Mide hassasiyetiniz varsa ve mide yanması şikayetleriniz buna bağlıysa doğru besinler tüketerek bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Mide yanması tüketilen besinlerin dışında gıdalara duyulan alerji, bakteriler, ülser, özellikle stres ve safra kesesine bağlı rahatsızlıklarla da ortaya çıkabilmektedir. Mide yanmasının en temel sebebi aşırı asit üretimidir, bu asit yediğiniz gıdaları sindirmek için daha fazla salgılanır ve hassas olan mide ve yemek borusunda yanmalara sebep olur. Yediğiniz yiyeceklerle bağlantılı olmayan mide yanması durumunda uzman bir doktora başvurmalısınız.

Mide Yanması Tedavisi

Mide yanmasını kontrol altında tutmak için ilaçlar önerilmektedir. Çiğneme tabletleri, şurup gibi birçok alternatif ilaç bulunmaktadır. Uygun tedavi yöntemi için öncelikle mide yanmasının sebebi bulunmalı ve doğru teşhisle tedavi uygulanmalıdır. Mide yanmasının temel sebebinin ne olduğunu bilinmesi tedavide yol göstericidir. Mide de yara varsa, ülser varsa çiğneme tabletleriyle çözüm bulmak mümkün değildir. Zaman zaman safra kesesi rahatsızlıklarında da ortaya çıkan mide yanmaları farklı bir hastalığın habercisi olabilir. Safra kesesi taşları da mide yanması, gaz gibi problemleri ortaya çıkarabilmektedir. Bu durumda tedavi edilmesi gereken safra kesesindeki taştır. Bu sebeple erken ve doğru teşhis için uzman doktor tedavisi ile yol izlemek en doğru adımdır.

Mide Yanmasını Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru ve düzenli beslenmek sağlıklı yaşamın koşuludur. Mide yanmasını engellemek kısacası mideyi korumak için yediğimiz içtiğimiz tüm gıdalara dikkat etmemiz gerekmektedir. Yağlı ve ağır yiyeceklerden kaçınarak fast food gıdalardan uzak durmalıyız.


Sizi Arayalım


İdrar yollarında yanma genellikle idrar yolu enfeksiyonuna bağlıdır. Bu enfeksiyon idrar yollarından mesaneye kadar giden bakterilerden kaynaklanmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonuna yada idrar yanmasına sistit de denilmektedir.
Genel olarak kansızlık insan vücudundaki kan miktarının az olmasını değil kanın içindeki bileşenlerin olması gereken değerlerden düşük oranda bulunması durumunu ifade eder.
Kabızlık anlık olarak yaşanabildiği gibi birçok sebebe bağlı ciddi problemlerin habercisi de olabilir. Dışkılama ihtiyacını ertelemek anlık kabızlığa sebep olabilir, ancak bunun yanı sıra genetik yatkınlık, yeterli su içmeme, beslenme düzensizliği, uyku düzensizliği,
Vücutta bulunan kan, kırmızı rengini hemoglobin adlı proteinden almaktadır. Yani kana al-kırmızı rengini bu protein vermektedir. Hemoglobinin en önemli ve etken maddesi demirdir.
Belirtileri Ve Tedavisi Ülser, sindirim sıvıları ve mide asitlerinin mide, yemek borusu ya da onikiparmak bağırsağını tahrip etmesi sonucunda söz konusu organda meydana getirdiği doku kaybına verilen addır.
Bu yazımızda zatürree hastalığını tanıyıp ve bu hastalıkla ilgili önemli bilgilere sahip olacağız. Tıp dilinde Pnömoni adıyla bilinen zatürree bir ya da birden fazla akciğer lobu iltihaplanması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır.
Zatürree genellikle mikrobik bir rahatsızlık olduğundan mikropların üreyebildiği ve en fazla olduğu zamanlarda öksürükle, tıksırıkla veya konuşma esnasında ağızdan çıkan tükürük ya da benzeri şeylerle başka birine bulaşabilir.
Hastanın tansiyonu 180-110 mmHg derecede yükselmediyse normal şartlarda bir belirti görülmez. Yüksek tansiyonda en fazla görülen belirtiler ise: başın dönmesi, baş ve kalp ağrısı, ulakta çınlama, nefes alıp vermede yaşanan sıkıntıdır.
Üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan şey virüs ve bakterilerdir. Üst solunum dediğimiz yer ise nefes alıp verirken havanın temasta bulunduğu ilk yerdir diyebiliriz. Yani etrafımızdaki virüs ve bakteriler öncelikle bu bölgede etkili olur.
Tiroid şekil olarak kelebeği andıran bir salgı bezidir. Bu salgı bezi gırtlağımızın ve köprücük kemiğimizin arasında soluk borumuza sarılmış bir şekilde durur. Vücudumuzdaki görevleri ise metabolizmamızı ve beden sıcaklığımızı düzenler.
Şeker hastalığı deyip geçmemek gerekir. Çünkü şeker hastalığı bir diğer adıyla diyabet hastalığı pek çok sendroma neden olmaktadır. Sizler için bu yazımızda yardımcı olmak adına şeker hastalığının belirtilerini bir liste halinde sıraladık.
Yüksek kolesterol asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü yüksek kolesterolün vücudumuzda birçok olumsuz etkisi vardır ve bu etkiler oldukça ciddi boyuttadır. Örneğin felç, kalp krizi, bilinç kaybı gibi ciddi problemlere neden olabilir.
Kandaki total kolesterolün seviyesinin normal olup olmadığına karar verilirken göz önünde bulundurulması gereken şeyler vardır. Bunlar LDL kolesterol, HDL kolesterol, Trigliserid Kolesterol ve hastada irsi bir yatkınlığın olup olmadığıdır.
Akciğerlerimize hava bronş tüpleri ile ulaşır. Eğer bu bronş tüplerinin iç yüzeyinin zarı iltihaplanırsa bronşit hastalığı meydana gelir. Bronşit iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Birincisi akut bronşit ve ikincisi ise kronik bronşittir.
Eğer bebeğiniz ilk üçüncü ayında ise bebeğinizi soğuk algınlığından korumak için yapacağınız en iyi şey onu bu hastalığa yakalanmış kişiden uzak tutmaktır. Kışın bu yöntem önemlidir çünkü kışın soğuk algınlığı virüsü çok fazla sirkülâsyonda bulunur.
Parazit bir canlı olan ve beyaz renkteki bağırsak kurtları genelde ince ve kalın bağırsağımızda bulunur ama bağırsak kurdu oluşumu çok fazla ise kalın bağırsaktan mesaneye doğru hareket ederler. Bu tür canlıların üremesi yumurtlama yoluyla gerçekleşmektedir.
Reflü, yemeğin ardından yaşanan hazımsızlık, yanma ve ekşime gibi şikayetlere neden olan mide asidinden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Reflü bazen kısa sürede geçebilir ama bazen de çok rahatsız edici bir rahatsızlık haline gelebilir.
Kan şekeri, insan vücudunda hassasiyet gösterilen düzenlemelerden bir tanesidir. Belirli hastalıkların takibinde son derece önemli bir kriteridir. Kan şekerinin Düşük olması da yüksek olması da sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .