Meme Kanseri Riskini Artıran Faktörler

Meme Kanseri Riskini Artıran Faktörler

Meme kanseri kadınlarda görülen habis hastalıklar arasında ilk sırada yer almaktadır. Dünyada her 14 kadından biri yaşamı boyunca 1 kez meme kanserine yakalanmakta, bunların 3′te 1′i ise ölümle sonuçlanmaktadır.

Meme Kanseri Riskiniz Ne Kadar Yüksek?

Kalıtım: Meme kanseri riskini artıran faktörler arasında kalıtım ilk sırayı almaktadır. Ailesinde meme kanseri olan kişilerde kansere yakalanma riski belirgin derecede artmaktadır. Örneğin annesinde meme kanseri olan kadınlarda bu oran 2-3 kat artmaktadır.

Obezite ve fiziksel aktivite yetersizliği: Özellikle meme, kolon ve yemek borusu kanserlerine yakalanma riskini arttırmaktadır.

Yaş: Meme kanserine yakalanma olasılığı yaş ilerledikçe artmaktadır. 50 yaş ve üzerindeki kadınlarda her şartta yıllık kontrol önerilmektedir.

Medeni Durum: Hiç evlenmemiş kadınlarda meme kanseri görülme sıklığı, evlenmiş olanlara göre daha yüksektir.

Sosyo Ekonomik Durum: Yüksek gelir düzeyindeki kadınlar daha fazla meme kanseri riski taşımaktadır. Bunun nedeni; genelde daha geç evlenmeleri ve daha geç çocuk doğurmalarıdır.

Daha önce bir memesinde kanser görülen kadınların diğer memelerinde de kanser görülebilme olasılığı artmaktadır.

Menopoz nedeni ile uzun süre hormon kullanımı risk faktörleri arasında önemli bir yer tutar.

Alkol ve sigara kullanımında meme kanseri oluşma riski yüksektir.

Meme Kanserinde Erken Tanı Hayat Kurtarır

Mamografi meme kanserinde kullanılan geleneksel tanı yöntemleri arasında ilk sırayı alır.

Mamografi yalnızca ele bir yumru geldiğinde ya da meme ucunda çekinti oluştuğunda değil, memede şekil bozukluğu, deride kalınlaşma ve kızarıklık, koltuk altında ele yumru gelmesi gibi kuşkulu durumlarda da uygulanmaktadır.

Mamografinin en tartışılır yönü bir çok kez ışın almanın zararlı olabileceği ve kötü huylu tümör gelişimine neden olabileceği endişesidir. Ancak bu etki uygun filtrelerin ve koruyucu süzgeçlerin kullanılması ile büyük ölçüde azalmıştır. Bazı araştırmalara göre kötü huylu tümör tehlikesi ancak yaşamları boyunca 200-300 kez mamografi çektiren kadınlara ortaya çıkmaktadır.

Mamografi Hangi Sıklıkla Uygulanmalıdır?

Günümüzde mamografi düzenli sağlık incelemelerinin bir parçasıdır. Genel olarak 30-40 yaşları arasında 2 yılda 1, daha sonra da her yıl mamografi çekilmesi önerilmektedir.

Meme kanseri tanısında ultrasonografi, manyetik rezonans ve termografi gibi yöntemlerin uygulanması da gerekebilir.


Sizi Arayalım


Çikolata kisti genellikle yumurtalıklarda görülen bir rahatsızlıktır. Rahim içinde bulunan doku adet öncesinde kalınlaşarak adet kanamasının olmasını sağlar.
Triple test denilen üçlü tarama testinde, gebelik aşamasında bebekte oluşabilecek hastalıkların tespiti yapılmaktadır. Bu hastalıklar, kromozomal anomaliler, nöral tüp defekti adı verilen anomalilerdir, üçlü test bu anomalileri araştırmak için yapılmaktadır.
Yeterli ve dengeli beslenmenin her yaş ve her birey için gerekli ancak gebelikte bu önem kat kat artmaktadır. Çoğu kadın gebelikte yeterli ve dengeli beslenemediğini düşünür ve nasıl beslenmesi gerektiğini ne yemesi gerektiğini sorgular.
İkiz gebeliklerin 2/3 çift yumurta, 1/3’ü ise tek yumurta ikizidir. Tek yumurta ikizlerinde riskler çok daha yüksektir. Bu sebeple erken gebelikte ayırımın yapılması gerekmektedir. Gebeliğin 6. haftasında ultrasonla tek veya çift yumurta ikizi olduğu belirlenir.
Kadınlık hormonlarında düzensizlik sonucu ortaya çıkan Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınların yumurtlamasını engelleyerek, kısırlığa hatta rahim kanserine yol açabiliyor. Uzmanlar, hastalığın teşhisinin ve tedavisinin kolay olduğuna işaret ediyorlar.
İdrar kesesinden istek dışı idrar kaçışına İdrar inkontinansı yani idrar kaçırma denir. Kadında hem sosyal hemde hijyenik bir sorun oluşturmaktadır. Ülkemizde yaklaşık yılda 100 bin kadın hasta, idrar kaçırma şikayetleri nedeniyle doktora başvurmaktadır.
Anne adaylarının ortak sıkıntısı uykusuz geçen geceler. İlk üç ayda hormonlar sebebiyle ortaya çıkan uykusuzluk, son aylarda da bebeğin büyümesinin verdiği baskıyla sıkıntı verici bir hal alıyor. Bunu dışında doğumla ilgili korkularda uykusuzluğa sebep oluyor.
Hamilelikte cinsel yaşam en çok akla takılan, bazen gündeme getirilemeyen, bir türlü konuşulmayan konudur. Gebelikle beraber yaşam da devam etmektedir. İnsan,çok yönlü bir organizmadır,her durumda bütün dişlilerin dönüyor olması lazımdır.
Check up, sağlıklı bireylerin sağlık durumlarının genel değerlendirilmesi ve olası bir hastalığın tarama ile erken tanısıdır. Bayan 40 Yaş Altı Check-Up hizmetlerimiz arasında; Muayene, Radyoloji Hizmetleri, Laboratuar Tetkikleri bulunmaktadır.
Check up, sağlıklı bireylerin sağlık durumlarının genel değerlendirilmesi ve olası bir hastalığın tarama ile erken tanısıdır. Bu nedenle Bayan 40 Yaş Üstü Check-Up taramaları sonucunda bu tür hastalıkların erken teşhisi, tedavi başarısını da artırmaktadır.
Tıbbın her alanında ve her hastalığında erken farkındalık ve erken tedavi, kişinin yaşam konforunu artırarak, yaşam süresini de uzatacaktır. Dolayısıyla Kadın Doğum 40 Yaş Altı Check-Up yaptırmak sağlıklı bir hayat açısından önem taşımaktadır.
Check up yaptırmak kişinin kendine ve sağlığına özen göstermesidir. Bazı hastalıkların erken teşhisinde son derece önemlidir. Tıbbın her alanında erken farkındalık ve erken tedavi, kişinin yaşam konforunu artırarak, yaşam süresini de uzatacaktır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .