Megakentte Grip

Megakentte Grip

İstanbul gibi mega kentte yaşıyoruz.Toplu olarak bir arada bulunma zorunluluğun fazla olması nedeniyle (toplu ulaşım araçları,cafe,restoran,sinema vb.)özellikle kış aylarındasık rastlanılan hastalıklarla sıklıkla karşılaşabiliyoruz.Kış mevsiminde en sık rastladığımız bulaşıcı hastalıkların başında GRİP gelmektedir.

Grip,virüs kaynaklı bir solunum yolu hastalığıdır.Hastalık çok bulaşıcıdır ve genellikle hasta kişilerin öksürmesi,hapşurması,el sıkışması öpüşme ve benzeri yollarla sağlam kişilere geçebilir.Kişiler gün hastalık belirtileri ortaya çıkmasından bir gün öncesine ve hastalandıktan 7 gün sonrasına kadar hastalığı bulaştırabilirler.Bu insanların gripe yakalandıklarını bilmeden bile gribi bulaştırabileceği anlamına gelir. Bu nedenle hastalık çok sayıda insanı etkiler ve haftalarca sürebilir.

GRİBİN BELİRTİLER, Baş ve genel vücut ağrıları,halsizlik,kırıklık,burun akıntısı,boğaz yangısı,hafif ateş,öksürük,ileri dönemlerde balgam çıkarma gibi belirtileri görünür.

Grip vakalarının çoğu ciddi değildir ve tedaviye yanıt verir.Fakat yaşlılar ve kronik hastalıklarda olan (şeker,yüksek tansiyon,kalp hastalığı vb.) ciddi sorunlara neden olabilir.Özellikle çocuklarda sinüzit ve kulak iltihaplarına sebep olabilir.

GRİP NASIL ÖNLENEBİLİR?
  • Gripe yakalanmış hastalarla yakın temastan kaçınmak.
  • Bağışıklık sistemini güçlü kımasını sağlamak için vitamin açısından zengin meyve ve sebzelerin bolca yenmesi.
  • Hapşırır ve öksürürken mendil kullanılmalı ve sonra mendili hemen çöpe atmalı ellerimizi hemen yıkamalıyız.
  • Evimizi özellikle mutfak banyo ve tuvaleti temiz tutmalıyız.
  • Ellerimizi yüzümüze gözlerimize ağız ve burnumuza sürmekten kaçınmalı ve ellerimizi sık yıkamalıyız.

GRİBİN TEDAVİSİ,Sanılanın aksine antibiyotik tedavisi gripte etkin değildir.Grip virüs kaynaklı bir hastalıktır ve antibiyotikler ancak grip bir başka hastalığa (bronşit,sinüzit,kulak intihabı vb.)neden olursa kullanılabilirler.Gribin neden olduğu baş ve genel vücut ağrılarında ağrı kesiciler verilebilir,öksürük kesici,burun açıcılar balgam sökücü ilaçlar verilebilir.

15 yaş altındaki çocuklara ASBİRİN kesinlikle verilmemelidir.Grip aşısı uygulamalımıyız?Bu soruya bilim insanlarının yaklaşımları farklıdır.Ancak ben şahsen hergün grip aşısı oluyorum.Ayrıca yaşlı ve kronik hastalıkları olanlarada tavsiye ediyorum.

Sağlıklı günler dileğiyle hoşça ve sağlıkla kalın.   


Sizi Arayalım


İdrar yollarında yanma genellikle idrar yolu enfeksiyonuna bağlıdır. Bu enfeksiyon idrar yollarından mesaneye kadar giden bakterilerden kaynaklanmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonuna yada idrar yanmasına sistit de denilmektedir.
Genel olarak kansızlık insan vücudundaki kan miktarının az olmasını değil kanın içindeki bileşenlerin olması gereken değerlerden düşük oranda bulunması durumunu ifade eder.
Mide yanması genellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkmaktadır. Halk arasında mide kaynaması olarak dile getirilen mide yanması, tüketilen besinler açısından kişiye göre değişiklik gösterebilir.
Kabızlık anlık olarak yaşanabildiği gibi birçok sebebe bağlı ciddi problemlerin habercisi de olabilir. Dışkılama ihtiyacını ertelemek anlık kabızlığa sebep olabilir, ancak bunun yanı sıra genetik yatkınlık, yeterli su içmeme, beslenme düzensizliği, uyku düzensizliği,
Vücutta bulunan kan, kırmızı rengini hemoglobin adlı proteinden almaktadır. Yani kana al-kırmızı rengini bu protein vermektedir. Hemoglobinin en önemli ve etken maddesi demirdir.
Belirtileri Ve Tedavisi Ülser, sindirim sıvıları ve mide asitlerinin mide, yemek borusu ya da onikiparmak bağırsağını tahrip etmesi sonucunda söz konusu organda meydana getirdiği doku kaybına verilen addır.
Bu yazımızda zatürree hastalığını tanıyıp ve bu hastalıkla ilgili önemli bilgilere sahip olacağız. Tıp dilinde Pnömoni adıyla bilinen zatürree bir ya da birden fazla akciğer lobu iltihaplanması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır.
Zatürree genellikle mikrobik bir rahatsızlık olduğundan mikropların üreyebildiği ve en fazla olduğu zamanlarda öksürükle, tıksırıkla veya konuşma esnasında ağızdan çıkan tükürük ya da benzeri şeylerle başka birine bulaşabilir.
Hastanın tansiyonu 180-110 mmHg derecede yükselmediyse normal şartlarda bir belirti görülmez. Yüksek tansiyonda en fazla görülen belirtiler ise: başın dönmesi, baş ve kalp ağrısı, ulakta çınlama, nefes alıp vermede yaşanan sıkıntıdır.
Üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan şey virüs ve bakterilerdir. Üst solunum dediğimiz yer ise nefes alıp verirken havanın temasta bulunduğu ilk yerdir diyebiliriz. Yani etrafımızdaki virüs ve bakteriler öncelikle bu bölgede etkili olur.
Tiroid şekil olarak kelebeği andıran bir salgı bezidir. Bu salgı bezi gırtlağımızın ve köprücük kemiğimizin arasında soluk borumuza sarılmış bir şekilde durur. Vücudumuzdaki görevleri ise metabolizmamızı ve beden sıcaklığımızı düzenler.
Şeker hastalığı deyip geçmemek gerekir. Çünkü şeker hastalığı bir diğer adıyla diyabet hastalığı pek çok sendroma neden olmaktadır. Sizler için bu yazımızda yardımcı olmak adına şeker hastalığının belirtilerini bir liste halinde sıraladık.
Yüksek kolesterol asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü yüksek kolesterolün vücudumuzda birçok olumsuz etkisi vardır ve bu etkiler oldukça ciddi boyuttadır. Örneğin felç, kalp krizi, bilinç kaybı gibi ciddi problemlere neden olabilir.
Kandaki total kolesterolün seviyesinin normal olup olmadığına karar verilirken göz önünde bulundurulması gereken şeyler vardır. Bunlar LDL kolesterol, HDL kolesterol, Trigliserid Kolesterol ve hastada irsi bir yatkınlığın olup olmadığıdır.
Akciğerlerimize hava bronş tüpleri ile ulaşır. Eğer bu bronş tüplerinin iç yüzeyinin zarı iltihaplanırsa bronşit hastalığı meydana gelir. Bronşit iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Birincisi akut bronşit ve ikincisi ise kronik bronşittir.
Eğer bebeğiniz ilk üçüncü ayında ise bebeğinizi soğuk algınlığından korumak için yapacağınız en iyi şey onu bu hastalığa yakalanmış kişiden uzak tutmaktır. Kışın bu yöntem önemlidir çünkü kışın soğuk algınlığı virüsü çok fazla sirkülâsyonda bulunur.
Parazit bir canlı olan ve beyaz renkteki bağırsak kurtları genelde ince ve kalın bağırsağımızda bulunur ama bağırsak kurdu oluşumu çok fazla ise kalın bağırsaktan mesaneye doğru hareket ederler. Bu tür canlıların üremesi yumurtlama yoluyla gerçekleşmektedir.
Reflü, yemeğin ardından yaşanan hazımsızlık, yanma ve ekşime gibi şikayetlere neden olan mide asidinden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Reflü bazen kısa sürede geçebilir ama bazen de çok rahatsız edici bir rahatsızlık haline gelebilir.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .