Mamografi Nasıl Çekilir?

Mamografi Nasıl Çekilir?

Mamografi meme kanseri şüphesi olan hastalarda tarama yapmak için kullanılan teknolojik bir röntgen yöntemidir. Bu teknik sayesinde hastada meme kanseri olup olmadığı tespit edilerek erken müdahale imkânı sağlanmaktadır.

Mamografi çekilirken hastanın göğsü özel bir cihaz sayesinde yayvan hale getirilir bu meme dokusunun daha ince olması için yapılır ve bu sayede daha net görüntüler elde edilerek daha doğru sonuçlara ulaşılır. Mamografi filmini çektirmek için meme kanseri şüphesi taşıyor olmanız gerekmez.

Her 7 kadından birinin meme kanserine yakalandığını düşünürsek 40 yaş üstü her kadının 2 yılda bir meme kanseri kontrolünden geçmesi gerektiğini daha iyi anlarız.

Neden Mamografi Yaptırmalıyız?

Meme dokusu kontrolünde kullanılan mamografi tekniği sayesinde memede var olan kitle incelenerek meme kanseri için erken teşhis konulabilir. Her hastalıkta geçerli olan erken teşhisin önemi meme kanseri açısından da çok önemlidir. Çünkü ihmal edilen kontrolleriniz göğsünüzün alınmasına kadar giden sonuçlar doğurabilir. Meme ucunda bir kalınlaşma olduysa, memenizde cilt problemleri yaşıyorsanız, ağrı oluşuyorsa, memenizi elinizle kontrol ettiğinizde bir kitle hissediyorsanız mutlaka zaman kaybetmeden mamografi çektirmeniz gerekmektedir.

Mamografiyi Her Yaş Gurubu Kadının Yaptırması Gerekir Mi?

Yirmili ve otuzlu yaş gurubundaki kadınlar eğer meme kanseri şüphesi taşımıyorsa düzenli bir mamografi yaptırmasına gerek yoktur. Ama eğer bu yaş gurubunda meme kanseri görülme riski çok fazla ise örneğin ailede genetik bir hastalık varsa bu yaş gurubu kadınların mamografi yaptırmaya başlaması gerekmektedir. Yalnız genç yaş gurubu kadınların meme dokusu ileri yaş gurubu kadınlara göre daha kalın olduğu için mamografi çektirmeye uygun olamayabilir. Bu tür durumlarda MR çektirmeniz önerilmektedir.

Mamografi Öncesinde Neler Yapmalıyız?

Mamografi çektirmek isteyen bir kadın bunun zamanını adet dönemine getirmemelidir. Çünkü bu dönemde meme hassasiyeti en üst seviyede olmaktadır. Eğer menopoz dönemindeyseniz herhangi bir zamanda mamografi yaptırabilirsiniz. Yalnız mamografi çektirmeye gitmeden önce memenize krem, parfüm ya da deodorant gibi şeyler sürmemiş olmanız gerekir eğer sürmüşseniz bile göğsünüzü yıkamalısınız. Çünkü bu mamografi sırasında yanıltıcı görüntülere neden olabilir. Mamografi sırasında daha az ağrı hissetmeniz için işlemden yaklaşık bir saat önce asetominofen ya da ibuprofen içerikli ağrı kesicileri tercih edebilirsiniz.


Sizi Arayalım


Safra yolları iltihaplanmasında ilk önce muayene edilmesi gereken şey tıkanmaya sebep olan taştır. Röntgen ile taşın durumuna bakıldıktan sonra eğer ameliyata karar verildiyse laparoskopi ile gereken ameliyat yapılır.
Karaciğer yetmezliği birçok hastalıktan dolayı kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden öncelikle karaciğer yetmezliğine neden olan problemin ne olduğunu anlamak için gerekli tetkiklerin yapılması ve bu problemi ortadan kaldırılması gerekli.
Karaciğer yağlanması kendini hemen belli eden bir rahatsızlık olmadığı için uzun yıllarca bu hastalığınızın farkında olmayabilirsiniz. Belirtilerin en başında halsizlik, zayıflamak, karın ağrısı ya da hafıza problemleri gelmektedir.
Kadınlara göre erkeklerde görülme yüzdesi daha fazla olan karaciğer kanserinin belirtileri tümörün boyutu ile yaygınlığına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Elle hissedilir derecede bir büyüklüğe geldiğinde zaten hastalık ilk evrelerini geçirmiş olur.
İnsan vücudundaki en büyük iç organlardan bir tanesi karaciğerdir. Karaciğer aynı zamanda vücudumuzun hayati önem taşıyan işlevlerini yerine getirmektedir. Karaciğer büyümesi bazı kişilerde uzun yıllar boyunca fark edilemeyebilir.
Bağırsak kanserinde en çok başvurulan tedavi yöntemleri radyasyon, kemoterapi ve cerrahi müdahalelerdir. Tedavi yöntemine, tümörün durumuna göre karar verilmektedir. Yani tümörün hangi evre ve nerede oluştuğu göz önünde bulundurulmaktadır.
Çoğunlukla basit gıda zehirlenmelerine bağlı olarak meydana gelen bağırsak iltihabının farklı nedenleri de olabilir. Eğer sebepsiz yere karnınızda aşırı ağrılı sancılar hissediyorsanız ya da bağırsak düğümlenmesi gibi bir durumda hastaneye gitmeniz gerekmektedir
Damar sertliğinin hızlanması Kalp Damar Hastalıklarına neden olmaktadır. Kalp krizi ve inme gibi olayların önlenebilmesi damar sertliğinin (aterosklerozun) erken dönemde belirlenmesi ve risklerin azaltılması ile mümkün olabilmektedir.
Fıtık, karın duvarındaki yırtıktan çıkan iç organların cilt altında bir şişlik oluşturmasıdır. Şişlik zaman zaman oluşur ve kaybolur. Ayağa kalkınca, öksürünce şişlik ortaya çıkar, sırt üstü uzanınca kaybolur. Yatınca şişlik fıtık kesesi içindeki organların karın içine geri döner.
Tiroid hastalıkları ile kilo veya metabolizma arasında uzun zamandan beri bir ilişki olduğu bilinmektedir. Halkın birçoğunun birisi zayıfladığı zaman “herhalde zehirli guatrı vardır” veya şişmanladığı zaman “guatrı çalışmıyor” dediğini biliyoruz.
Hassas bir bölge olması nedeniyle makat ve çevresindeki şikâyetler ciddi sıkıntılar yaratabilir. Hastalar bu sorunlarını pek konuşmak istemedikleri için sıklıkla doktora geç müracaat ederler. Birçok rahatsızlık dışkılama sırasında kanama ile ortaya çıkabilir.
Uzun ve bükülebilir tübüler bir aletle kalın bağırsağın içini örten tabakanın tamamının görsel yolla güvenli ve etkili olarak incelenmesidir. Kalın bağırsak hastalıklarının tanısında, biopsi almada ve poliplerin çıkarılmasında kullanılır.
Pek çok ben zararsızdır ama bazılarında melanom gelişme ihtimali daha yüksektir. Bunlar daha büyük, daha koyu renkli benlerdir. Bende büyüme, renginde koyulaşma, benin yanında küçük satellit bencikler ve kanama varsa bu endişe vericidir.
Seboreik keratozlar sıklıkla siğillerle karıştırılmalarına rağmen siğillerden oldukça farklıdırlar. Seboreik keratoz derinin üst kısmının kanser dışı büyümesidir. Bir tane olabildiği gibi gruplar halinde de bulunabilir. Kahve, açık kahve renkten siyaha kadar değişebilirler.
Düzenli aralıklarla tıbbi takip ve yönetim alamayacak hastalar. Alkol ve madde bağımlısı olan kişiler. Hayatı tehdit eden hastalık varlığı (kanser gibi). Kendi kendine ve yakınları tarafından yeterli bakım sağlayamayacak hastalar.
Özellikle morbid obez hastalar, eğer tedavi edilmezlerse yaşıtlarına göre kalp ve damar hastalıklarına, diyabete, hipertansiyona daha erken yaşlarda yakalanırlar. Hatta bu hastalıkların riskleri nedeniyle daha erken yaşamlarını yitirebilirler.
Mide balonu gıda tüketimini azaltmak, yeni diyet ve davranış usullerini öğrenmeyi kolaylaştırmak amacıyla midede mekanik olarak bir dolgunluk hissi ve hacim oluşturmak için endoskopi yardımıyla mide içerisinde şişirilerek yerleştirilir.
Laparoskopik sleeve gastrektomi ameliyatıyla hastanın vücut kitle indeksine göre (her bireye göre değişmekte) midenin bir kısmı rehber tüp eşliğinde laparoskopik yöntemle (yani kapalı ameliyatla) ve özel dikiş materyalleri ile güvenli olarak çıkartılır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .