Bize Ulaşın
Pazartesi-Cuma: 09:00 - 18:00 Cumartesi: 09:00 - 13:00
Randevu Alabilirsiniz

Küretaj Nedir?

Küretaj Nedir?

Diş etinde gerçekleştirilen küretaj işlemi, hastalıklı veya hasar görmüş yumuşak dokuların diş eti duvarı içerisinden tamamen temizlenmesini sağlayan periodontal tedavilerden biridir.

Herhangi bir ilaç takviyesi ya da ölçeklendirme tedavisiyle birlikte yapıldığında oldukça verimli sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

Bu işlem, genelde normal diş taşı temizliğiyle karıştırılır. Burada yapılan şey yüzeyin değil, dişin köküne doğru ilerlemeye başlamış 4-6 mm derindeki enfeksiyonun temizlenmesidir. Diş etinin dişlerle birleştiği alanlarda ceplere sebep olan, plaktan ve tartardan kurtulmasını sağlar. Derin ceplerin elimine edilmesi için uygulanır ve pembe estetik için çok önemlidir.

Küretaj, genelde diş etlerinde şişme ya da kanama şikayetleriyle gelen ve bu semptomlara yönelik tedavileri erken dönemde yaptırmayan hastalara uygulanmaktadır.

Dolayısıyla, daha basit bir işlem olan diş temizleme yerine biraz daha komplike bir tedavi olan küretaj tedavisini uygulamak gerekmektedir.

Eğer rutin kontrolleri (6 ay – 12 ay) yapılırsa, diş ve diş etleriniz daha sağlıklı olur. Derin cepler oluşması engellenmiş olur.

Küretajın avantajları kısaca şunlardır:

Ağız ve diş sağlığını korur.

Diş kaybının önüne geçer.

Diş eti sağlığını korur.

Gerçekleşmiş olan enfeksiyonu kurutarak tedavi eder.

Küretaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Tedaviden sonra diş etlerinin temiz kök yüzeyine yeniden bağlanabilmesi sağlanır ve diş eti bakımının diş fırçalama ve diş ipi kullanımıyla yapılabilecek en iyi seviyeye çekilmesi mümkün olur. Daha sonrasında gerçekleşebilecek herhangi bir soruna yönelik önlemler aşağıdaki gibidir:

48 saat boyunca sigara içilmemelidir.

İyileşme sürecini yavaşlatmaması için alkol alınmaması tavsiye edilir.

Fazla sıcak, fazla soğuk ya da baharatlı yiyecekler tüketilmemesi tavsiye edilir.

Diş etlerinize gelebilecek travmalardan kaçının.

Canlı Destek / Live Support