Kontakt Lens Kullanıcısına Tavsiyeler

Kontakt Lens Kullanıcısına Tavsiyeler

* Lensinizi takıp çıkarmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayınız.
* Doktorunuzun yapacağı düzenli takipleri aksatmayın.
* Lenslerinizi doğru olarak takıp çıkarmayı öğrenin.
* Mutlaka yedek bir gözlüğünüz olsun.
* Göz makyajınızı lensinizi taktıktan sonra, makyaj temizliğini lensinizi çıkardıktan sonra yapın.
* Doktorunuzun tavsiye ettiği lens solusyonunu kullanın, lensinizi başka bir sıvıyla temizlemeyin.
* Hasarlı, yırtık lensleri takmayın, lens gözünüzdeyken gözlerinizi ovuşturmayın.
* Gözünüzde lens varken kullanabileceğiniz göz damlalarını doktorunuza danışın.
* Lenslerinizi dezenfekte etmeden tekrar kullanmayın.
* Süresi dolan lenslerinizi kullanmaya devam etmeyin

Kontakt Lens Çeşitleri

İki ana grup Kontakt lens mevcuttur: Sert ve Yumuşak.Bunların dışında afakik, keratokonus, renk körlüğü gibi özel grup lensler de vardır.

Sert lensler
Gözün dış yüzeyi olan kornea tabakasının yaklaşık üçte ikisini kaplar. Şeffaf ya da hafif renklendirilmiştir.

Gaz geçirgen sert lensler
Sert lenslere benzer ancak oksijen geçirebilen bir maddeden yapılmıştır. Bugün kullanılan sert lenslerin tümü gaz geçirgendir.

Yumuşak lensler
Hidrofilik yani su tutabilen maddeden yapılmış olan yumuşak Kontakt lensler oldukça ince ve bükülebilirdir. Korneayı tamamen kaplar ve beyaz olan sklera tabakasına da taşar.

Günlük kullanılabilen yumuşak lensler her gün çıkarılmalıdır, bu lensler gözde iken uyunmamalıdır. Uzun süreli yumuşak lenslerin gözden hergün çıkarılması gerekmez. Lensi takıp çıkarmada zorlananlar için bu lens tipi daha uygundur.Tek kullanımlık lensler bir gün takılır ve çıkarılınca atılır.En son üretilen yumuşak lens tipi silikon jel lenslerdir. Bu lensler daha çok oksijen geçirir ve biyo-uygunluğu daha yüksektir

Afakik Lensler
Afakik, katarakt ameliyatından sonra göz içine lens yerleştirilmediğinde ortaya çıkan durumdur. Bu durumda ağır ve kalın camlı gözlük yerine afakik lensler kullanılır.

Keratokonus Lensleri
Korneanın normal eğriliğini kaybedip konik hal alması ve incelmesi durumuna keratokonus denilir. Bu durumda görme düzeltmesinde gözlük camı yetersiz kalır. Bu hastalarda özel olarak şekillendirilmiş sert lenslerle görme temin edilir. Lensin de işe yaramadığı çok ileri keratokonus vakalarında kornea transplantasyonu gerekebilir.

Renk Körlüğünde Kullanılan Lensler
Bazı tip renk körlüğü vakalarında özel üretilmiş lenslerle renk görme normale yaklaştırılabilir.

Kontak Lensin Avantajları


* Görme kalitesi gözlük camına göre daha yüksektir.
* Görme alanında daralma veya burun ve kulaklara basınç hissi gibi gözlük çerçevesinin sebep olduğu sıkıntılar yoktur.
* Kişinin doğal görünüşünü bozmayacağı için psikolojik rahatlık sağlar.
* Göz rengi değişimi ve travma sonrası oluşan gözün görünüş bozukluklarının giderilmesini sağlar.
* Gözlük camında oluşan leke, ter, buhar gibi zorluklar yoktur.
* Sporcular, pilotlar ya da diğer mesleki gruplarda gözlük kullanımının zorluğunu ortadan kaldırır.
* Gözlük camındaki gibi kırılma ve yaralama gibi dezavantajı yoktur.

Kontakt Lens Uygulaması


Kontakt lens reçete edilmeden önce tam bir göz muayenesi gereklidir. Göze en uygun Kontakt lense hasta ve doktor arasındaki görüşmeden sonra karar verilir. Kontakt lens takma süresi hergün biraz daha artırılarak adaptasyon sağlanır.Bu adaptasyon süresi yumuşak lensler için 3-4 gün, sert lensler için 2-4 hafta olabilir. Adaptasyon süresinde sulanma, göz kırpıştırma, ışık hassasiyeti, kızarıklık gibi şikayetler olabilir. Bu belirtiler genellikle geçicidir, aksi halde doktora haber verilmelidir.


Kontakt Lens Bakım Kuralları


Kontakt lensinizi elinize almadan önce ellerinizi mutlaka iyice yıkayıp, kurulamalısınız.

Sert Lensler:
* Kolayca çizilebileceği için kumaş ya da kağıtla temizlenmemelidir.
* Günlük olarak temizlenmeli ve sterilize edici bir sıvıda saklanmalıdır.
* Göze takmadan önce ıslatıcı bir sıvı kullanılmalıdır.
* Periyodik olarak kontrol edilmeli ve gerekirse lens firması tarafından profesyonel olarak temizlenmelidir.
* Kirli bir ortamda yaşanıyorsa lensler daha sık aralıklarla temizlenmelidir.

Yumuşak Lensler:
* Tuzlu suda değil, mutlaka dezenfektan bir sıvıda saklanmalıdır.
* Sıvıyı emebileceği için su ya da benzeri temizlik maddeleri kullanılmamalıdır.
* Günlük temizlik yapılmalıdır.
* Uzun süreli lenslerde protein birikintilerini gidermek için haftada bir enzimatik temizlik yapılmalıdır. 


Sizi Arayalım


Gözaltı torbalanmasına en çok neden olan faktörler yaşın ilerlemesi, stresli bir hayat ve genetik özelliklerdir. Bunların dışında çok uzun süre bilgisayar ve televizyona bakmak, yeteri kadar uyumamak da gözaltı torbalarının oluşmasında etkilidir.
Gözaltı morlukları görüntü açısından oldukça can sıkıcıdır. Bu morlukların oluşmasına neden olan bazı etkenler vardır. Bu etkenler bazen kalıtsallıktan kaynaklanırken bazen de hastanın hatalı davranış alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır.
Göz seğirmesi zaman zaman hepimizin başına gelen bir şeydir. İsteğimizin dışında göz kaslarımızın kasılmasını göz seğirmesi olarak tanımlayabiliriz. Tıpta Miyokimi olarak tabir edilen göz seğirmesi en çok üst göz kapağında yaşanır.
Sağlıklı bir göz devamlı gözyaşıyla yıkanmaktadır. Bu göze hem rahatlık sağlar hem de gözün nemli olmasını sağlar. Eğer gerekli gözyaşı yoksa ya da var olan gözyaşı kalitesi iyi değilse göz yeteri kadar ıslanamaz ve göz kuruluğu ortaya çıkar.
Zaman zaman herkesin başına gelen göz kanlanması çoğu zaman önemsenmeden kendiliğinden geçmesi beklenir. Ama bu durum bazen çok ciddi bir problemin göstergesi olabilir. Örneğin üveit, enfeksiyon, ramotolojik ve troid hastalıkların belirtisi olabilir.
Katarakt, sağlıklı bir insanda saydam olan göz içindeki merceğin saydamlığını kaybetmesidir. Eğer göz içi merceği bulanıklaşırsa, görme de azalır.Katarakt, göz merceğinin saydamlığının kaybolduğu donuk beyaz bulanıklık gösterdiği bir durumdur.
Glokom, görme sinirine hasar vererek görme kaybına yol açan hastalığa verilen isimdir. Glokomda görme siniri hasarı göz içinde üretilen sıvıdaki basınç değişiklikleriyle ilgilidir. Bu hasar genellikle göz içi sıvısının basıncının "yüksek" oluşuna bağlıdır.
İnsan gözü yakını görebilmek için odaklama yapmak zorundadır. Bu odaklama gücü göz merceğinin şeklini değiştirmesi ile mümkündür. 45 yaştan itibaren sertleşen göz merceği eskisi kadar iyi odaklanamadığından yakını görme zorlaşır ve gözlük kullanımı gerekir.
50 yaşından küçükseniz, bilinen bir göz ya da sistemik rahatsızlığınız yoksa 2-4 yılda bir muayene olmanız yeterli olacaktır. 50 yaşının üzerinde en az 2 yılda bir muayene olmak göz hastalıklarının erken tanısında önemli bir noktadır.
Göz sağlığının temelinde düzenli göz muayenesi vardır, çünkü çoğu göz hastalığı son evresine gelinmedikçe hastalar tarafından farkedilemez, bir uyarı işareti yoktur. Ancak bazı sorunlar da beklenmeyen bir anda oluşup hasta için uyarı oluşturur.
Çocuklarda öğrenme aşamasında görme işlevi çok önemlidir. Uygun göz sağlığı için çocukların düzenli göz muayenesinin yapılması gerekir ve muayenelerin güvenilirliğine özen gösterilmelidir. Çünkü bazı önemli göz sorunları hiçbir belirti vermeden başlar.
Excimer Laser, arf gazı kullanılarak 193 nm dalga boyunda ultraviole ışık üreten ve korneada yapılması gereken düzeltmeye göre ışını kontrol eden, içinde gelişmiş bir bilgisayar bulunan laser cihazıdır ve 1990 yılından beri tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.
Hastalarda meydana gelen kataraktın en sık oluşma sebebi yaşlılıktır. Genellikle 50 yaş üzerindeki hastalarda katarakt yaşlanmanın normal süreci sonucu ortaya çıkmaktadır ve görmeyi etkileyecek seviyeye ulaşması yıllar almaktadır.
Her 100 kişiden birinin sorunu haline gelen göz tansiyonu ya da glokom, tüm körlüklerin de yüzde 5'inden sorumlu tutulmaktadır. Uzmanlar tarafından 1 yaş altındaki tüm bebeklerin mutlaka göz kontrolünden geçirilmesi önerilmektedir.
Glokomda görme siniri hasarı göz içinde üretilen sıvıdaki basınç değişiklikleriyle ilgili bir durumdur. Sıklıkla bu hasar göz içi sıvısının basıncının “yüksek” oluşuna bağlıdır, fakat bazen bu basınç “normal” iken de glokom görülebilmektedir.
Göze yabancı cisim kaçmasına, çocuklarda ve işçilerde sıkça rastlanmaktadır. Açık havada oynayan couklarda bitki parçaları ya da toprak taneleri; metal kesimi, düzeltilemsi, sıva işinde çalışan işçilerde ise, metal ve sıva parçalalr göze kaçar.
Astigmatizma gözlük, kontakt lens ya da refraktif cerrahi ile düzeltilebilen bir görme kusurudur. Toplumda birçok insanda normal olarak bulunmaktadır. korneanın yapısını kabaca tarif etmek gerekirse bir futbol topu gibi küreye benzer.
Çocuklarımızın görme problemlerinin bulunup bulunmadığını birçok veri ışığında tespit etmemiz mümkündür. Hangi yaş grubuda olursa olsun, çocuğunuzda bu belirtilerden bir veya birkaçı varsa bir göz kontrolünden geçirmelisiniz.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .