Kompozit Dolgu

Kompozit Dolgu

Kompozit dolgu yani diğer adıyla beyaz dolgu arka ve ön dişlerde kullanılabilen, görüntü açısından oldukça estetik bir görünüme sahip olan ve oldukça sağlam bir dolgu çeşididir. Bu özelliklerinden dolayı günümüzde diş hekimlerinin en fazla kullandığı dolgu maddesi haline gelmiştir.

Bu dolgunun bazı avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da vardır sizinle bu yazımızda kompozit dolgu hakkında merak edilen bütün önemli bilgileri paylaşmayı ve size yardımcı olmayı düşündük.

Kompozit Dolgunun Avantajları

 • Ana dişimizle renk olarak uyumlu olduğu için görüntü açısından oldukça estetiktir
 • Estetik dolguyla aynı sağlamlığa ve dirence sahiptir.
 • Diş yüzeyine yapışabildiği için diş dokusunun kaldırılmasına gerek kalmaz ( metal dolgularda diş dokusu kaldırılmaktadır)
 • Kompozit dolguda toksit ve cıva içerikli maddeler yoktur.( metal dolgularda vardır)
 • Kompozit dolgu tedavisi uygulanırken dolgunun ışık ile sertleşmesi yapılır.

Kompozit Dolgunun Dezavantajları

 • Uygulamanın başarı yüzdesi eğer çürük dişetinin çok fazla altındaysa ve kan ile tükürük tamamen temizlenememişse daha az olacaktır.
 • Işık ile sertleştirme işlemi sırasında büzülme gösterebilirler.
 • Metal dolgulara kıyasla işlem daha çok itina ister ve uygulamanın süresi daha uzundur.

Kompozit Dolgunun Uygulama Süresi Ne Kadardır?

Bu süre dolgunun büyüklük derecesine göre değişebilir. Ama ortalama yarım saat ile bir saat arasında zaman alan bir uygulamadır. Bir seansta birden fazla dolgu yapılabilir.

Kompozit Uygulamasının Uygulama Alanları

Bu uygulama ön grup dişlerde, arka gurup dişlerde oluşan çürümelerin, aşınmaların ve kırılmaların tedavisinde kullanılabilmektedir.

Tedavi Süreci Nasıl Gelişir?

Lokal anestezi uygulanarak çürük olan doku uzaklaştırılır ve diş üzerine bonding adındaki özel bir madde sürülür. Bu madde dolgunun dişe yapışması açısından önemli bir malzemedir. Daha sonra kompozit uygulamasında kullanılan bir ışık ile sertleştirilmesi sağlanır. Doğal dişe uygun şekil verilip ve fazlalıklar temizlenir. Son olarak da cilalama işlemi yapılır.

Kompozit Dolgu İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Anestezinin etkisi geçmeden yemek yemeyin.
 • Anestezinin etkisi geçmeden dudaklarınızı ya da dilinizi ısırmayın.
 • Fazla sert cisimleri kırmak için dişlerinizi kullanmayın.
 • Ağız içi ve dışı temizliğine dikkat edin.
 • Çok soğuk ya da çok sıcak yiyecek ve içecekler yemeyin.

Sizi Arayalım


Diş hekimliğinde en merak edilen konulardan biri diş beyazlatma, diş ağartma yöntemidir. Diş beyazlatma sağlıklı dişlerle güzel bir gülümsemeye sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği kozmetik bir tedavi yöntemidir.
Kaplama diş uygulaması çoğunlukla diş tam olarak çürüdüğü zaman tercih edilen bir işlemdir. Yani diş kaplaması yapılacak olan diş artık tedavi edilemez. Bu tür durumlarda kanal tedavisi yapılarak kaplama diş uygulamasına başlanır.
Dişeti manikürü yani Gingivoplasti dişlerin seviyesindeki orantısızlıkları ortadan kaldırma amaçlı uygulanan ve çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde dişler biçimlendirilerek daha estetik bir görünüme kavuşturulur.
Ağız temizliğinizi ne kadar düzenli yaparsanız yapın bu ağzınızda bakteri bulunmayacağı anlamına gelmez. Herkesin ağzında mutlaka bakteri vardır ama ağız temizliğine dikkat edenlerin dikkat etmeyenlere göre daha az olmaktadır.
Dişeti şişmesine pek çok şey neden olabilir. Bu durum daha çok sağlıklı olmayan diş ve diş eti için geçerlidir. Ağız sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece diş eti şişmesi gibi bir problemle karşılaşma riskiniz çok daha az olacaktır.
Tıp dilinde periodontal hastalıklar olarak geçen dişeti hastalıkları dişeti ve dişleri koruyan dokuların iltihaplanması olarak meydana gelen durumlardır. Yetişkinlerin diş kaybı yaşamasındaki en etkili neden dişeti hastalıklarıdır.
Diş estetiği çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Dişinizle, dişetinizle, dudaklarınızla ilgili hoşa gitmeyen görüntülerin daha estetik bir hale getirilmesi için diş estetiği en çok tercih edilen bir uygulamadır. Diş estetiğinin bazı aşamaları vardır.
Günümüzde Amalgam dolgudan daha yoğun bir şekilde tercih edilir hale gelen beyaz dolgu, genellikle çürüyen dişlerin tedavisinde, kırılan dişlerin ya da zedelenmiş dişlerin tedavisinde kullanılan ve tercih edilen bir dolgu maddesidir.
Öncelikle amalgam dolgunun ne olduğunu öğrenelim. Amalgam dolgu gümüş, kalay ve bakırın cıvayla karışımından meydana getirilen bir dolgu türüdür. Bu karışımda cıvanın oluşturduğu oran yaklaşık % 45 ile %50 arsındadır.
Birçok hastalığın bedenimize giriş yolu ağızdan olmaktadır. Ağız kuruluğunun bu hastalıkların bedenimize girmesi açısından etkisi çok büyüktür. Çünkü ağız kuruluğu yaşayan kişilerde tükürük çok az olduğu için bu hastalıklardan korunmak daha zor olacaktır.
Gülüş tasarımı sayesinde hastanın daha güzel ve estetiksel bir gülüşe kavuşması sağlanır. Bu problemleri çözmek için uygulanan yöntemlere zirkon kaplaması, bonding, beyazlatma, diş ve diş eti tedavileri gibi örnekler verebiliriz.
Eğer dişlerinizle ilgili renk, şekil, ebat ve duruş gibi sorunlar yaşıyorsanız bu sorunların hepsine bonding uygulaması ile bir çözüm bulabilirsiniz. Bonding uygulamasında hasta herhangi bir rahatsızlık duymadığı için anestezi kullanılmaz.
Klasik olarak kron kobaltlar üzerine porselen fırınlanması şeklinde kullanılanları olduğu gibi zirkonyum kronlar, diğer çeşitli kronlar veya ful porselen kaplamalar gibi estetikten sağlamlığa kadar birçok ürün kullanılmaktadır.
Kanal Tedavisinde çürük dokusunun temizlenip kökteki sinirin alınıp daha sonra da sinirin yerine geçecek bir takım materyaller konularak, son olarak da üzerine dolgusu yapılarak sona eren bir tedavidir. Sonuç olarak sağlıklı dişler elde edilir.
Diş beyazlatma işlemi, bir takım ajanlar kullanılarak dişin var olan renginden daha açık renk tonuna çevrilmesi işlemidir.Çok çeşitli şekilde çay, kahve tüketen ve sigara içen insanlarda diş beyazlatma işlemi önerilmemektedir.
Ağız ve Diş Sağlığı konusunda sıklıkla yaşanan diş eti kanamalarının başlıca nedeni, ağızda diş taşı oluşumu ve yeterli ağız hijyeninin sağlanmamasıdır. Birçok etkenin neden olabildiği diş eti kanamalarında ilk adım doğru bir tedavi yönteminin uygulanmasıdır.
Dişlerin yapısındaki renklenmelerin veya koyu renkli dişlerin daha estetik bir görüntü vermek amacıyla beyazlatılması işlemidir. Diş hekimi kontrolü altında uygulama ve beyazlatma işleminin dişler ve diş etleri üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur.
Doğal dişlerinizin bu ihtiyacı karşılayamadığı durumlarda, sağlıklı gülüşlere sahip olmak için estetik diş hekimliği uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalarda amaç dişlerin sorunsuz bir şekilde fonksiyon görmesini sağlamaktır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .