Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Yüksek kolesterol asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü yüksek kolesterolün vücudumuzda birçok olumsuz etkisi vardır ve bu etkiler oldukça ciddi boyuttadır. Örneğin felç, kalp krizi, bilinç kaybı gibi ciddi problemlere neden olabilir.

Bu risklere maruz kalmamak için yapmamız gereken ise beslenmemize dikkat etmek, sigara içmemek, düzenli spor yapmak ve eğer gerek duyulursa doktor tavsiyesi üzerine ilaç kullanmaktır.

Yüksek Kolesterol Neden Tehlikelidir?

Koroner alter rahatsızlıkları, kalp krizi ya da Alzheimer hastalığının riskini artırdığı için yüksek kolesterol oldukça tehlikelidir.

Ayrıca kolesteroldeki yükselme devamlı bir şekilde seyrederse damar tıkanıklığı da yaşanabilir. Bu durumda ise kan dolaşımı olumsuz yönde etkilendiği için kalp hastalıklarına davetiye çıkarılmış olur.

Yüksek Kolesterolden Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Kolesterolle baş etmenin en etkili yöntemlerinden biri doğru şekilde beslenmektir. Özellikle lifli gıdaların tüketilmesi gerekir. Örneğin yulaflar, meyve ya da kuru meyve, sebzeler çözünebilir lifler açısından oldukça zengin besinlerdir. Yüksek kolesterolle baş edebilmek için beslenme alışkanlıklarımızda dikkat etmemiz gerekenlere değinecek olursak.

Yağlar: Doymuş yağ dediğimiz hayvansal yağlar kolesterolün yükselmesine neden olur. Bunun yanı sıra pastane ürünlerinde kullanılan trans yağlar da yine kolesterolün yükselmesine neden olur. Doymamış yağları tercih etmeniz kolesterolünüzü düşürmede size yardımcı olacaktır.

Kilo vermek: Eğer kilo probleminiz varsa kolesterol düşürme tedavisine fazla kilolarınız vererek başlamalısınız. 2-3 kilo vermek bile kolesterolünüzün ve trigliseritin düşmesinde etkili olacaktır.

Sigarayı bırakmak: Sigara bırakımının ardında iyi kolesterolünüz ortalama % 10 artış gösterecektir.

Egzersiz yapmak: Düzenli egzersiz ile yüksek kolesterolle savaşabilirsiniz. Eğer buna vakit bulamıyorsanız bile işe gidip gelirken yürümeyi tercih edebilirsiniz.

İlaç tedavisi: Eğer aileden gelen bir yüksek kolesterol probleminiz var ise bunu beslenme ya da egzersizlerle halledemezsiniz. Bu durumda yapmanız gereken doktorunuz tarafında önerilen ilaçları düzenli bir şekilde aksatmadan kullanmaktır.

Galata Tıp Merkezimizde yüksek kolesterol tedavisi amacıyla uygulanan tedavi yöntemleri ve önerilen ilaç tedavileri gereken muayenelerden sonra uygulanmaktadır. Bu konuyla ilgili sizlere yardımcı olacak uzman kadromuz gereken hizmeti vermektedir.


Sizi Arayalım


İdrar yollarında yanma genellikle idrar yolu enfeksiyonuna bağlıdır. Bu enfeksiyon idrar yollarından mesaneye kadar giden bakterilerden kaynaklanmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonuna yada idrar yanmasına sistit de denilmektedir.
Genel olarak kansızlık insan vücudundaki kan miktarının az olmasını değil kanın içindeki bileşenlerin olması gereken değerlerden düşük oranda bulunması durumunu ifade eder.
Mide yanması genellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkmaktadır. Halk arasında mide kaynaması olarak dile getirilen mide yanması, tüketilen besinler açısından kişiye göre değişiklik gösterebilir.
Kabızlık anlık olarak yaşanabildiği gibi birçok sebebe bağlı ciddi problemlerin habercisi de olabilir. Dışkılama ihtiyacını ertelemek anlık kabızlığa sebep olabilir, ancak bunun yanı sıra genetik yatkınlık, yeterli su içmeme, beslenme düzensizliği, uyku düzensizliği,
Vücutta bulunan kan, kırmızı rengini hemoglobin adlı proteinden almaktadır. Yani kana al-kırmızı rengini bu protein vermektedir. Hemoglobinin en önemli ve etken maddesi demirdir.
Belirtileri Ve Tedavisi Ülser, sindirim sıvıları ve mide asitlerinin mide, yemek borusu ya da onikiparmak bağırsağını tahrip etmesi sonucunda söz konusu organda meydana getirdiği doku kaybına verilen addır.
Bu yazımızda zatürree hastalığını tanıyıp ve bu hastalıkla ilgili önemli bilgilere sahip olacağız. Tıp dilinde Pnömoni adıyla bilinen zatürree bir ya da birden fazla akciğer lobu iltihaplanması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır.
Zatürree genellikle mikrobik bir rahatsızlık olduğundan mikropların üreyebildiği ve en fazla olduğu zamanlarda öksürükle, tıksırıkla veya konuşma esnasında ağızdan çıkan tükürük ya da benzeri şeylerle başka birine bulaşabilir.
Hastanın tansiyonu 180-110 mmHg derecede yükselmediyse normal şartlarda bir belirti görülmez. Yüksek tansiyonda en fazla görülen belirtiler ise: başın dönmesi, baş ve kalp ağrısı, ulakta çınlama, nefes alıp vermede yaşanan sıkıntıdır.
Üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan şey virüs ve bakterilerdir. Üst solunum dediğimiz yer ise nefes alıp verirken havanın temasta bulunduğu ilk yerdir diyebiliriz. Yani etrafımızdaki virüs ve bakteriler öncelikle bu bölgede etkili olur.
Tiroid şekil olarak kelebeği andıran bir salgı bezidir. Bu salgı bezi gırtlağımızın ve köprücük kemiğimizin arasında soluk borumuza sarılmış bir şekilde durur. Vücudumuzdaki görevleri ise metabolizmamızı ve beden sıcaklığımızı düzenler.
Şeker hastalığı deyip geçmemek gerekir. Çünkü şeker hastalığı bir diğer adıyla diyabet hastalığı pek çok sendroma neden olmaktadır. Sizler için bu yazımızda yardımcı olmak adına şeker hastalığının belirtilerini bir liste halinde sıraladık.
Kandaki total kolesterolün seviyesinin normal olup olmadığına karar verilirken göz önünde bulundurulması gereken şeyler vardır. Bunlar LDL kolesterol, HDL kolesterol, Trigliserid Kolesterol ve hastada irsi bir yatkınlığın olup olmadığıdır.
Akciğerlerimize hava bronş tüpleri ile ulaşır. Eğer bu bronş tüplerinin iç yüzeyinin zarı iltihaplanırsa bronşit hastalığı meydana gelir. Bronşit iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Birincisi akut bronşit ve ikincisi ise kronik bronşittir.
Eğer bebeğiniz ilk üçüncü ayında ise bebeğinizi soğuk algınlığından korumak için yapacağınız en iyi şey onu bu hastalığa yakalanmış kişiden uzak tutmaktır. Kışın bu yöntem önemlidir çünkü kışın soğuk algınlığı virüsü çok fazla sirkülâsyonda bulunur.
Parazit bir canlı olan ve beyaz renkteki bağırsak kurtları genelde ince ve kalın bağırsağımızda bulunur ama bağırsak kurdu oluşumu çok fazla ise kalın bağırsaktan mesaneye doğru hareket ederler. Bu tür canlıların üremesi yumurtlama yoluyla gerçekleşmektedir.
Reflü, yemeğin ardından yaşanan hazımsızlık, yanma ve ekşime gibi şikayetlere neden olan mide asidinden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Reflü bazen kısa sürede geçebilir ama bazen de çok rahatsız edici bir rahatsızlık haline gelebilir.
Kan şekeri, insan vücudunda hassasiyet gösterilen düzenlemelerden bir tanesidir. Belirli hastalıkların takibinde son derece önemli bir kriteridir. Kan şekerinin Düşük olması da yüksek olması da sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .