Bize Ulaşın
Pazartesi-Cuma: 09:00 - 18:00 Cumartesi: 09:00 - 13:00
Randevu Alabilirsiniz

Kol Kırığı İyileşmesi

Kol Kırığı İyileşmesi

Farklı nedenler sonucunda kol kırıkları meydana gelebilir. Bazen düşme sonucunda, bazen ser darbeler sonucunda bazen de bükülmeler sonucunda kol kemiğinde kırılmalar meydana gelebilir. Meydana gelen kırığı kolumuzda meydana gelen morarma, şiddetli ağrı ve kolun görüntüsünde fark edilir derecede gerçekleşen şekil bozukluğundan anlayabiliriz.  Bedenimizin hangi bölgesinde olursa olsun meydana gelen kemik kırılmaları bir süre sonra birbirine kaynayarak iyileşecektir. Ama bu kaynama her kemik için aynı sürede gerçekleşmez. Çünkü kemik kırılmalarının kaynaması pek çok faktörle etkilenmektedir.

Kol kırılmasında tedavi seçeneğinin ne olacağına, kolda kaç kırığın olduğuna, kırığın nerede oluştuğuna ya da alçıya alma işletimine karar verilmeden önce hasta detaylı bir muayene edilir ve bu muayenenin sonucunda uygun olan tedavi yöntemi uygulanır. Kol kırığı şikâyetiyle gelen hastalar ya ağır bir darbe almıştır ya da şiddetli bir düşme yaşamıştır. Bu yüzden bu hastada başka bir problemin olma ihtimalide düşünülerek hastaya ayrıntılı bir muayene yapılmalıdır. Eğer kol kırığı tedavisi olması gerektiği gibi yapılmışsa ve istisnai durumlar söz konusu değilse kırığın kaynama süresi ortalama üç hafta olacaktır.

Kol Kırığının İyileşmesini Yavaşlatan Etkenler Nelerdir?

Kemik Erimesi: Kemik erimesi gibi bir problemi olan hastanın kolunda meydana gelen kırığın iyileşmesi diğer hastalara göre daha fazla zaman almaktadır. Çünkü bu tür hastalarda kemik metabolizması oldukça yavaştır.

Protein Eksikliği: Kemik sağlığı açısından hayati önem taşıyan protein eğer vücudumuzda yeteri kadar yoksa kol kırılmalarında iyileşme süremiz daha uzun olacaktır. Zaten kol kırılmalarında idrar ile protein kaybı yaşanacağı için hastanın bol miktarda protein tüketmesi gerekir.

Farklı Vitamin Eksiklikleri: Kemiklerin kaynamasında oldukça etkili olan B6 vitamininin eksikliği kol kırıklarının iyileşmesinde de olumsuz bir etki yaratacaktır.

Diyabet: Şeker hastalığı bulunan bir kişide kılcal damar tıkanmalarına bağlı olarak kol kırıkları diğer insanlara göre daha uzun sürede iyileşmektedir.

Bunların dışında sayabileceğimiz bazı olumsuz etkilere sahip olan faktörlere aşırı nikotin tüketmek ve çok sık ağrı kesici kullanmak örneklerini verebiliriz. Çünkü nikotin damar kasılmasına yol açarak oksijenin damarlara kolayca gitmesine engel olur. ağrı kesicilerdeki kemik oluşumunu yavaşlatan yan etkiler de diğer faktörler kadar etkili olmasa da olumsuz etkilere sahiptir.

Canlı Destek / Live Support