Kış Mevsiminde Beslenme

Kış Mevsiminde Beslenme

Havalar soğudu,kış mevsimi geldi,çattı ve beraberinde en büyük özelliği olan soğuk algınlığı,bronşit,grip gibi birçok hastalığıda getirdi.Bununlada bitmedi metabolizma hızımızı düşürdü,bağışıklık sistemimizi zayıflattı.Bitmedi..Artık açık hava yürüyüşlerinede son verdik,soğuyan havayla birlikte merdiven inip çıkmakta yok,otobüsten,metrodan bir durak erken inip yürümekte…

Kış mevsiminin vücudumuzda yarattığı değişiklikler bu kadarlada sınırlı değil; havaların serinlemesiyle ve ter ile su kaybımızın azalmasıyla su tüketimimizide iyice düşürdük.Aynı zamanda kışın lifli besinlerin yaza oranla daha az olması nedeniyle sindirim sistemi sorunlarına artık çok daha fazla açığız.Bu nedenle günde 1,5-2 litre su tüketmeye önem göstermemiz gerekmektedir.Unutmamalıyız ki su içmek yağlanmamızıda engeller,metabolik faaliyetlerimizin daha düzenli olmasını sağlar.

Metabolik hızımızın düşmemesi için posalı ve lifli yiyecekleri hayatımızdan çıkarmıyoruz.Bunun içinde tam buğday ekmeği,sebzeler,meyveler,tam tahjıllar olmazsa olmazımızdır.

Kış mevsimi bizim sadece bedenimizi etkilemekle kalmaz,hormonlarımızda yaptığı değişiklikler nedeniylede ruhumuzdada hakim olur.Bu yüzden birçoğumuz özellikle kapalı havalarda daha erken uyur,geç kalkarız,günü erken bitirmek isteriz,içimizde sürekli bitmek bilmeyen bitkinlik hissi vardır.İştahımızda daha açıktır,kışın.Böyle bir dönemde kilo almadan durmamız neredeyse imkansızdır işte.Bunue ngellemek içinde yeterli ve dengeli beslenmek olmazsa olmazımızdır.

Beslenmenizde doğru yağa, doğru miktarda mutlaka yer verin!

Beslenmede yağ tüketimine son vermek en sık yapılan hatalardandır.Oysaki  A,D,E,K vitaminleri yağda eriyen vitaminlerdir ve yağı tüketmemek demek bu vitaminlerinde kullanılabilirliğini azaltmak demektir.Yağ  kilo denetimindede önemlidir,doğru miktarda kullanımıyla açıkma hissinizi azaltıp daha tok kalmanızı sağlayacaktır.Beslenmede kullanılan yağ turu bağışıklık sisteminin güçlenmesi içinde büyük önem taşır.

Balık,balık yağı,fındık omega 3 yağ asitlerinden zengin olup,zeytinyağı,fındık yağı gibi sızı yağlan omega 9,mısırözü,ayçicek yağıda omega 6dan zengindir.Ancak yağ miktarının beslenmede gereğinden fazla olması  bağışıklık sistemi üzerinde baskılayıcı etki yaparken,gereksiz kalori alımıyla kilo almanızada neden olur.

Vitamin şart ama bilinçsiz vitamin tüketimine dikkat!

Düşen bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için meyve ve sebzeler vazgeçilmezlerimizdir ama tabiî ki yeterli miktarda.Unutmamamız gereken önemli bir noktada meyvenin içindeki fruktoz adı verilen şekerdir.Meyveler her ne kadar masum görülsede fazla tüketimiyle kilo alımına neden olur çünkü içerdiği fruktoz en çabuk vücut yağı yapabilen şekerdir.

Yapılan en büyük hatalardan biride uzmana danışmadan hastalıklardan korunma amaçlı vitamin ve mineral tabletlerine başlanmasıdır.Bu tabletler bilinçsiz kullanılınca anemi,saç dökülmesi,bulantı gibi birçok yan etki yapmaktadır.

Ayrıca çay,kahve tüketmek yerine vitamin C den zengin kuşburnu çayınıda tercih etmek bizim için yararlı olacaktır.

Balık ve deniz ürünleri tüketimimizi arttırıyoruz!

Kış mevsimi taze balığın tam sezonu..Hava soğuk,güneşi artık daha az görür olduk,vücudumuz vitamin D ihtiyacını karşılamada sıkıntılar yaşamaya başladı bile.Haftada en az 2  kere balık ve deniz ürünleri tüketerek vitamin D ihtiyacımızı sağlıyoruz.

Ayrıca balığın içerdiği omega 3 yağ asitleri ve selenyum minerali kalp dostu ve bağışıklık sistemini güçlendiricidir.

Süt ve süt ürünlerini tüketmeden asla durmuyoruz!

Günde 2 kez az yağlı süt ve süt ürünlerini tüketiyoruz,Vitamin D depolarını doldurmaya devam …Ayrıca süt ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyum,fosfor,vitamin D kemiklerimizi korumaktada çok önemlidir.

İştahımı kontrol ediyorum, kilomu koruyorum!

Havaların kapalı ve soğuk olması,günün erken bitmesiyle gelen halsizlik ,mutsuzluk,yorgunlukla birlikte aşırı yeme atakları bu aylarda artar.Bunu engellemek için hayatımıza ara öğünleri ekliyoruz.Lif ve posa içeren öğünler daha uzun süre bize tokluk hissiverecektir.

Yiyeceklerimize ekleyeceğimiz tarçın,zencefil ,karanfilse iştahımızı baskılamada yardımcımız olacaktır.

İştah kesen kış tatlısı:

1 ekşi elma

1 çay kaşığı tarçın

2 tüm ceviz içi

3 tane dilimlenmiş  kuru erik

2 çay kaşığı nar

Tarif:elmaları rendeleyip,pişiriyoruz tarçınla beraber..içine daha önceden ıslatılmıs kuru erikleri ekliyoruz en sonda cevizleri ekliyoruz.Soğuyunca buz dolabına koyuyoruz .servisten önce üzerini narla süslüyoruz.

KIŞ MEVSİMİ ÖRNEK DİYET LİSTESİ

Kahvaltı: 1 fincan beyaz çay

2 zippo çakmak kadar yarım yağlı beyaz peynir

2 tam ceviz içi

5 zeytin

1 ince dilim vollkornbrod ekmek

Ara: 1 tane kivi

Öğle:1 dilim somon balığı yada 80 gr ton balığı

1 kepçe kadar sebze çorba

1 ince dilim tam buğday ekmeği

Mevsim salata

 

Ara: bir porsiyon iştah kesen kış tatlısı

Akşam: 8 Yemek kaşığı etsiz sebze yemeği

1 su bardağı ayran

Salata

1 ince dilim tam buğday ekmeği

Ara:1 su bardağı light süt


Sizi Arayalım


Yılbaşı gecesinde abartılı yiyecek ve içecek tüketiminde bulunduysak neler yapabiliriz?
Kilo artışı ve aniden soğuyan havaları beraberinde getiren kış mevsiminde nasıl besleneceğinizi biliyor musunuz ?
Galata Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet uzmanı Hatice Marangoz Ramazan ayının ardından karşılayacağımız bayramı sağlıklı tercihler yaparak geçirmenizin sağlığınız üzerindeki önemini vurguladı
Diyetisyenimiz Hatice Marangoz'dan yaza nasıl hazırlanmamız gerektiği ile ilgili bir birinden önemli 7 bilgi
Sağlığa olan pek çok faydası nedeniyle su içmenin önemli olduğu her zaman söylenir, ancak bunu ne zaman ve nasıl yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?
Yaz ayları yaklaşırken ilk akla gelen şeylerden biri fazla kilolardan kurtulmak oluyor. Ancak kilo verme telaşıyla yapılan yanlış diyetler hem kalıcı bir çözüm vermez hem de ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.
Kefir, kökeni Kafkaslara dayanan ve ilk kez Türkler tarafından yapılan bir süt grubu içeceği olarak biliniyor. Sütte laktik asit ve etil alkol fermantasyonu gerçekleşmesiyle oluşan kefir, zengin içeriğinden ve bağışıklıktan, hücre yenilenmesine,
Sabah uyandığınızda su içmenin 90 dakika içinde metabolizmayı %24 hızlandırdığı yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır. Güne su ile başlayarak metabolizma hızlanmasına yardımcı olurken aynı zamanda sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasına destek olacaktır.
Bağışıklık sisteminizi beslenmenizde yapacağınız değişikliklerle güçlendirin. Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan, patojen (bakteri, virüs vb.) ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin tümüdür.
Okul çağı çocukları denilen dönem 6–10 yaş arasıdır. Bu yaş grubu çocuklarda da sağlıklı beslenme ilkeleri esas alınır. Yetişkinler sağlıklı besinleri diyetlerine daha kolay eklerken bu dönemdeki çocuklara sağlıklı besinleri kabul ettirmek zordur.
Gemi adamları oruç tutarken meyve tüketimini kesinlikle atlamamaları gerekmektedir. Yeterli ve dengeli beslenmenin Ramazan Ayında da sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az üç öğün tamamlanmalı ve sahur öğünü atlanmamalı.
Galata Tıp Merkezi olarak beslenmenin anne karnından başlayarak yaşam boyu devam ettiğini biliyoruz. Bu yüzden yaşam kalitenizin devamlılığına katkı sağlamak başlıca hedefimizdir. Bu yönde uzman kadromuz çalışmalarıyla size yardımcı olmaya hazırdır.
Hamilelik sonrasında anneler, sağlıklı kilo vermek için yeterli sıvı tüketimine ve yeterli uykuya dikkat edilmesinin yanı sıra düzenli aralıklarla fiziksel aktivitelerini aksatmamaları gerekmektedir. Ayrıca stresten de uzak durmaları önerilmektedir.
Yeterli ve dengeli beslenmenin Ramazan Ayında da sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az üç öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerekir. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise sıvı tüketimidir.
Galata Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Kliniği olarak yaz aylarına yaklaşırken bu aylarda ‘Beslenmemizde nelere dikkat etmeliyiz? Hangi besinlerden uzak durmalıyız? Öğünlerimizi nasıl planlamalıyız?’ gibi merak edilen soruları sizler için yanıtladık.
Galata Tıp Merkezi olarak danışanlarımızın gebelik sürecini en iyi şekilde geçirmelerini ve hem gebelikte hem de gebelik sonrasında yeterli ve dengeli beslenmelerini sağlayıp, beslenmeyle ilgili her hangi bir sağlık sorunun oluşmamasına yardımcı oluyoruz.
İnsanın, sağlıklı büyüme ve gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak hayat kalitesini artırması için besin öğelerinin her birinden günlük ne kadar alınması gerektiği belirlenmiştir.Bu öğelerin birinin eksikliği veya fazlalığı durumunda büyüme engellenir.
Mevsim geçiş dönemlerinde değişen hava şartları insan sağlığını ve hayat temposunu etkilemektedir. Bahar yorgunluğu; kış aylarında yavaşlamış olan metabolizmanın baharın gelmesiyle birlikte bu değişime ayak uyduramamasından kaynaklanır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .