Bize Ulaşın
Pazartesi-Cuma: 09:00 - 18:00 Cumartesi: 09:00 - 13:00
Randevu Alabilirsiniz

Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu

En Fazla Görülme Riski Olanlar

Bu sendromun görülme oranı kadınlarda daha fazladır. Ayrıca yaş gruplaması yaptığımız zaman da 40 ile 60 yaş arasındaki hastalarda daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Karpal tendon sendromuna neden olan belli bir neden bulunamayabilir ama genellikle eğer çok fazla klavye ya da daktilo kullanıyorsanız ya da çok fazla yük kaldırmak zorunda kaldığınız bir işiniz varsa bu durum karpal tünel sendromu yaşama ihtimalinizi artıracaktır.

El pozisyonundan kaynaklanan sebeplerin dışında diyabet hastalığı olanların, romatoid arterit, obez, gut gibi rahatsızlıkları olanlarda da bu sendromun meydana gelme olasılığı diğer insanlara göre aha fazladır. Geçici bir durum olmakla beraber hamilelik döneminde vücutta meydana gelen fiziksel biyolojik değişimlerden dolayı da kadınlar bu sendromu yaşayabilirler.

Karpal tünel sendromu bir tür sinir sıkışmasıdır ve özellikle kadınlarda çok fazla rastlanan bir sendromdur. Karpal tünel boşluğunda yer alan median sinir ve dokuz tane tendon parmak hareketlerinde etkilidir.

Bunun sayesinde başparmağımızdan başlayarak ilk 4 parmağın hareket ve hissi sağlanmış olur. Eğer sinir bir nedenden dolayı basınç altında kalırsa bu karpal tüneli sendromu ile sonuçlanacaktır.

Karpal Tünel Sendromu ve her türlü Ortopedi operasyonları için hastanemizden (0212) 249 49 97 nolu telefonu arayarak randevu alıp doktorunuz ile görüşüp tedavi olabilirsiniz.

Karpal Tünel Sendromun Tedavi Yöntemi Nasıldır?

Eğer sendromun ilk aşamasında bir müdahale edilirse el bileğinde hareket sınırlaması yaparak ya da antiinflamatuar grubu ilaçlar alınarak semptomlar hafifletilebilmektedir. Aynı zamanda sinir kenarında meydana gelen şişkinlikler steroid enjeksiyon ile hafifletilerek semptomlarda gerileme sağlanır.

Eğer birkaç ay boyunca yapılan bütün uygulamalara rağmen hala bir iyileşme görülmemişse bu sefer cerrahi bir müdahale gerekecektir. Bileğin iç kısmının ortasından karpal tünele erişilebilecek bir kesik açılarak buradaki sıkışma problemi giderilir. Tedaviden sonra el parmaklarınızda yaşadığınız problem hemen ortadan kalmamaktadır.

Bu tedaviden sonra iyileşme süreciniz bir ayı bulabilmektedir. Hatta eğer cerrahi bir müdahale yapılmışsa bu bir ay şikâyetlerinizde artış bile yaşanabilir. Ama bir ay sonunda iyileşme süreci başlar ve karpal tünel sendromundan kaynaklı şikâyetlerinizde azalma yaşanır. İyileşmenin tamamen gerçekleşmesi için ortalama 3-6 ay gibi bir süreç gerekmektedir. Bu süre içerisinde her geçen zaman biraz daha iyileşme görülecektir.

Canlı Destek / Live Support