Karaciğer Yağlanması Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Yağlanması Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer yağlanmasına neden olan şey karaciğer hücrelerinde çok fazla yağ birikmesidir.

Karaciğer yağlanmasında en etkili faktörler arasında aşırı kilolu olmak, kolesterol rahatsızlığı, diyabet hastalığı gibi etkenleri sayabiliriz.

Karaciğer yağlanması kendini hemen belli eden bir rahatsızlık olmadığı için uzun yıllarca bu hastalığınızın farkında olmayabilirsiniz. Ama eğer hastalık ciddi boyutlara ulaşmışsa bazı belirtiler oluşacaktır.

Bu belirtilerin en başında halsizlik, zayıflamak, karın ağrısı ya da hafıza problemleri gelmektedir. Bu tip belirtilerin dışında oluşabilecek durumlar ise aşağıdaki gibi olacaktır.

 

Mide bulanması                  Ağız kokusu ve beden kokusu

Şişkinlik                                Hemoroit

Yüksek vücut ısısı               Cilt kızarıklığı ve kaşıntı

Göz kızarıklığı                      Hafıza problemleri

Karaciğer Yağlanması Teşhisi Nasıl Koyulur?

Karaciğer yağlanması teşhisini koymak için birden fazla test ya da yöntem vardır. Dâhiliye uzmanı bu teşhisi koyabilmek için sizin kan testinizi veya karaciğerinizin fonksiyonlarını inceleyebileceği bazı testlere yapabilir. Bu sayede karaciğeriniz tarafından üretilen bazı enzimlerin seviyesi incelenir. CT taraması, karaciğer filmi, ultrason ya da MR karaciğer yağlanması olup olmadığını kontrol etmek için uygulanabilecek yöntemler arasındadır. Karaciğer büyüklüğü filmlerle tespit edilebilir ama bu yöntem yağlanmanın olup olmadığını anlayabilmek için yeterli değildir.

Karaciğer Yağlanmasında Tedavi Yöntemi

Bu tip hastaların öncelikle aşırı kilolarından kurtulmaları için uygun diyet programları ve spor programları oluşturulur. Bu sayede karaciğerde oluşan yağlanma azalmaya başlar ve böylece siroz hastalığının oluşma ihtimali büyük oranda azaltılmış olur. Bazı karaciğer yağlanmaları alkol tüketiminden kaynaklanmaktadır. Alkol tüketiminden kaynaklı olsa da olmasa da karaciğer yağlanması olan bir hastanın asla alkol almaması gerekir çünkü alkol bu tip rahatsızlığın daha kötü bir hal almasına neden olmaktadır. Bunun dışında etkisinin tam olarak kanıtlanmadığı bazı tıbbi ilaçlarda bulunmaktadır.

Karaciğer Riskini Azaltmak İçin Neler Yapabiliriz?

Böyle bir riskin oluşma ihtimalini en aza indirebilmek için fazla şekerli ve işlenmiş besinlerden kaçınmak gerekmektedir. Bunlar arasında öğün aralarında yediğimiz atıştırmalıklar (şekerli, tuzlu ve yağlı olanlar) vardır. Kilomuzun boyumuza olan oranını korumamız gerekmektedir. Çünkü karaciğer yağlanmasında en etkili olan neden fazla kilolardır. Kısacası beslenme alışkanlığımıza dikkat etmeli, düzenli spor yapmalı ve sağlıklı besinlerle beslenmeliyiz.


Sizi Arayalım


Safra yolları iltihaplanmasında ilk önce muayene edilmesi gereken şey tıkanmaya sebep olan taştır. Röntgen ile taşın durumuna bakıldıktan sonra eğer ameliyata karar verildiyse laparoskopi ile gereken ameliyat yapılır.
Mamografi meme kanseri şüphesi olan hastalarda tarama yapmak için kullanılan teknolojik bir röntgen yöntemidir. Bu teknik sayesinde hastada meme kanseri olup olmadığı tespit edilerek erken müdahale imkanı ile tedavide başarı oranı arttırılmaktadır.
Karaciğer yetmezliği birçok hastalıktan dolayı kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden öncelikle karaciğer yetmezliğine neden olan problemin ne olduğunu anlamak için gerekli tetkiklerin yapılması ve bu problemi ortadan kaldırılması gerekli.
Kadınlara göre erkeklerde görülme yüzdesi daha fazla olan karaciğer kanserinin belirtileri tümörün boyutu ile yaygınlığına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Elle hissedilir derecede bir büyüklüğe geldiğinde zaten hastalık ilk evrelerini geçirmiş olur.
İnsan vücudundaki en büyük iç organlardan bir tanesi karaciğerdir. Karaciğer aynı zamanda vücudumuzun hayati önem taşıyan işlevlerini yerine getirmektedir. Karaciğer büyümesi bazı kişilerde uzun yıllar boyunca fark edilemeyebilir.
Bağırsak kanserinde en çok başvurulan tedavi yöntemleri radyasyon, kemoterapi ve cerrahi müdahalelerdir. Tedavi yöntemine, tümörün durumuna göre karar verilmektedir. Yani tümörün hangi evre ve nerede oluştuğu göz önünde bulundurulmaktadır.
Çoğunlukla basit gıda zehirlenmelerine bağlı olarak meydana gelen bağırsak iltihabının farklı nedenleri de olabilir. Eğer sebepsiz yere karnınızda aşırı ağrılı sancılar hissediyorsanız ya da bağırsak düğümlenmesi gibi bir durumda hastaneye gitmeniz gerekmektedir
Damar sertliğinin hızlanması Kalp Damar Hastalıklarına neden olmaktadır. Kalp krizi ve inme gibi olayların önlenebilmesi damar sertliğinin (aterosklerozun) erken dönemde belirlenmesi ve risklerin azaltılması ile mümkün olabilmektedir.
Fıtık, karın duvarındaki yırtıktan çıkan iç organların cilt altında bir şişlik oluşturmasıdır. Şişlik zaman zaman oluşur ve kaybolur. Ayağa kalkınca, öksürünce şişlik ortaya çıkar, sırt üstü uzanınca kaybolur. Yatınca şişlik fıtık kesesi içindeki organların karın içine geri döner.
Tiroid hastalıkları ile kilo veya metabolizma arasında uzun zamandan beri bir ilişki olduğu bilinmektedir. Halkın birçoğunun birisi zayıfladığı zaman “herhalde zehirli guatrı vardır” veya şişmanladığı zaman “guatrı çalışmıyor” dediğini biliyoruz.
Hassas bir bölge olması nedeniyle makat ve çevresindeki şikâyetler ciddi sıkıntılar yaratabilir. Hastalar bu sorunlarını pek konuşmak istemedikleri için sıklıkla doktora geç müracaat ederler. Birçok rahatsızlık dışkılama sırasında kanama ile ortaya çıkabilir.
Uzun ve bükülebilir tübüler bir aletle kalın bağırsağın içini örten tabakanın tamamının görsel yolla güvenli ve etkili olarak incelenmesidir. Kalın bağırsak hastalıklarının tanısında, biopsi almada ve poliplerin çıkarılmasında kullanılır.
Pek çok ben zararsızdır ama bazılarında melanom gelişme ihtimali daha yüksektir. Bunlar daha büyük, daha koyu renkli benlerdir. Bende büyüme, renginde koyulaşma, benin yanında küçük satellit bencikler ve kanama varsa bu endişe vericidir.
Seboreik keratozlar sıklıkla siğillerle karıştırılmalarına rağmen siğillerden oldukça farklıdırlar. Seboreik keratoz derinin üst kısmının kanser dışı büyümesidir. Bir tane olabildiği gibi gruplar halinde de bulunabilir. Kahve, açık kahve renkten siyaha kadar değişebilirler.
Düzenli aralıklarla tıbbi takip ve yönetim alamayacak hastalar. Alkol ve madde bağımlısı olan kişiler. Hayatı tehdit eden hastalık varlığı (kanser gibi). Kendi kendine ve yakınları tarafından yeterli bakım sağlayamayacak hastalar.
Özellikle morbid obez hastalar, eğer tedavi edilmezlerse yaşıtlarına göre kalp ve damar hastalıklarına, diyabete, hipertansiyona daha erken yaşlarda yakalanırlar. Hatta bu hastalıkların riskleri nedeniyle daha erken yaşamlarını yitirebilirler.
Mide balonu gıda tüketimini azaltmak, yeni diyet ve davranış usullerini öğrenmeyi kolaylaştırmak amacıyla midede mekanik olarak bir dolgunluk hissi ve hacim oluşturmak için endoskopi yardımıyla mide içerisinde şişirilerek yerleştirilir.
Laparoskopik sleeve gastrektomi ameliyatıyla hastanın vücut kitle indeksine göre (her bireye göre değişmekte) midenin bir kısmı rehber tüp eşliğinde laparoskopik yöntemle (yani kapalı ameliyatla) ve özel dikiş materyalleri ile güvenli olarak çıkartılır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .