Karaciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlara göre erkeklerde görülme yüzdesi daha fazla olan karaciğer kanserinin belirtileri tümörün boyutu ile yaygınlığına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Hastalığın ilk dönemleri kendini belli etmez. Elle hissedilir derecede bir büyüklüğe geldiğinde zaten hastalık ilk evrelerini geçirmiş olur. Bu yüzden tümörün ilk safhalarda fark edilebilmesi düzenli yapılan kontroller esnasında yapılan incelemeler ile fark edilir.

Örneğin ultrasonografi incelemesi sırasında tümör fark edilebilir. Siroz hastalığı olan bir kişinin karaciğer kanseri olma ihtimali çok yüksek olduğu için özellikle bu hastalara bu yönde bir inceleme yapılır. Sirozlu bir hastanın sağlık durumu genel anlamda geriliyorsa, sarılık meydana gelmişse, karında sürekli su birikmesi oluyorsa bu kişinin karaciğer kanseri olma ihtimali ilk akla gelebilecek ihtimaldir.

HHC hastalarında karaciğer kanseri ihtimalini yükselten belirtiler ise paraneoplastik sendromudur. Sendromda yaşanan sağlık problemleri arasında kan şekerinin düşmesi, alyuvarlarda yaşanan artış, kalsiyum artışı, hipertansiyon ya da ishal gibi durumlar ortaya çıkar.

Karaciğer Kanseri Riskini Nasıl Azaltabiliriz?

HBV’ ye karşı vurulan aşılar karaciğer kanserinin oluşma riskini azaltmaktadır. Bunun yanı sıra karaciğer kanseri riskini azaltmak için eğer Hepatit C hastalığınız varsa mutlaka tedavi olmalısınız ve siroz hastalığı için alınan önlemler de yine karaciğer kanseri riski taşıyan hastaların bu riskini büyük oranda azaltacaktır. Örneğin alkol tüketiminin bırakılması ve hemokromatozisin ilk devresinde fark edilmesi siroz hastalığını önlemeye yönelik yapılabilecek büyük adımlardır.

Karaciğer Kanseri Tedavisi Sürecinde Neler Yaşanır?

Öncelikle karaciğer kanseri tedavisinin başarısını etkileyen bazı faktörler vardır. Özellikle tümörün ebadı, yayılma derecesi, siroz ya da karaciğer yetmezliği gibi durumlar tedavi üzerinde etkili olan faktörlerdir. Çoğu zaman HCC den tamamen kurtulmanın yöntemi ya tümörün alınması ya da nakil işlemi olmuştur. Bir diğer tedavi şekli tümörün dokusuna özel maddelerin bir enjeksiyon yardımı ile enjekte edilmesi ya da radyo frekans dalgalarının tümöre gönderilmesidir. Bu yöntemlerle tümörde küçülme veya kaybolma meydana gelir. Kemoterapi ile kemoembolizasyon da bir diğer karaciğer kanseri tedavi yöntemleridir. Galata Tıp Merkezi iç hastalıkları (dâhiliye) bölümünde hastalarımıza uzun zamandır hizmet veren Op. Dr. Fikret Tanırgan yurt içi ve yurt dışı çalışmaları ile kendini bu alanda geliştirmiş en iyi uzmanlarımız arasındadır.


Sizi Arayalım


Safra yolları iltihaplanmasında ilk önce muayene edilmesi gereken şey tıkanmaya sebep olan taştır. Röntgen ile taşın durumuna bakıldıktan sonra eğer ameliyata karar verildiyse laparoskopi ile gereken ameliyat yapılır.
Mamografi meme kanseri şüphesi olan hastalarda tarama yapmak için kullanılan teknolojik bir röntgen yöntemidir. Bu teknik sayesinde hastada meme kanseri olup olmadığı tespit edilerek erken müdahale imkanı ile tedavide başarı oranı arttırılmaktadır.
Karaciğer yetmezliği birçok hastalıktan dolayı kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden öncelikle karaciğer yetmezliğine neden olan problemin ne olduğunu anlamak için gerekli tetkiklerin yapılması ve bu problemi ortadan kaldırılması gerekli.
Karaciğer yağlanması kendini hemen belli eden bir rahatsızlık olmadığı için uzun yıllarca bu hastalığınızın farkında olmayabilirsiniz. Belirtilerin en başında halsizlik, zayıflamak, karın ağrısı ya da hafıza problemleri gelmektedir.
İnsan vücudundaki en büyük iç organlardan bir tanesi karaciğerdir. Karaciğer aynı zamanda vücudumuzun hayati önem taşıyan işlevlerini yerine getirmektedir. Karaciğer büyümesi bazı kişilerde uzun yıllar boyunca fark edilemeyebilir.
Bağırsak kanserinde en çok başvurulan tedavi yöntemleri radyasyon, kemoterapi ve cerrahi müdahalelerdir. Tedavi yöntemine, tümörün durumuna göre karar verilmektedir. Yani tümörün hangi evre ve nerede oluştuğu göz önünde bulundurulmaktadır.
Çoğunlukla basit gıda zehirlenmelerine bağlı olarak meydana gelen bağırsak iltihabının farklı nedenleri de olabilir. Eğer sebepsiz yere karnınızda aşırı ağrılı sancılar hissediyorsanız ya da bağırsak düğümlenmesi gibi bir durumda hastaneye gitmeniz gerekmektedir
Damar sertliğinin hızlanması Kalp Damar Hastalıklarına neden olmaktadır. Kalp krizi ve inme gibi olayların önlenebilmesi damar sertliğinin (aterosklerozun) erken dönemde belirlenmesi ve risklerin azaltılması ile mümkün olabilmektedir.
Fıtık, karın duvarındaki yırtıktan çıkan iç organların cilt altında bir şişlik oluşturmasıdır. Şişlik zaman zaman oluşur ve kaybolur. Ayağa kalkınca, öksürünce şişlik ortaya çıkar, sırt üstü uzanınca kaybolur. Yatınca şişlik fıtık kesesi içindeki organların karın içine geri döner.
Tiroid hastalıkları ile kilo veya metabolizma arasında uzun zamandan beri bir ilişki olduğu bilinmektedir. Halkın birçoğunun birisi zayıfladığı zaman “herhalde zehirli guatrı vardır” veya şişmanladığı zaman “guatrı çalışmıyor” dediğini biliyoruz.
Hassas bir bölge olması nedeniyle makat ve çevresindeki şikâyetler ciddi sıkıntılar yaratabilir. Hastalar bu sorunlarını pek konuşmak istemedikleri için sıklıkla doktora geç müracaat ederler. Birçok rahatsızlık dışkılama sırasında kanama ile ortaya çıkabilir.
Uzun ve bükülebilir tübüler bir aletle kalın bağırsağın içini örten tabakanın tamamının görsel yolla güvenli ve etkili olarak incelenmesidir. Kalın bağırsak hastalıklarının tanısında, biopsi almada ve poliplerin çıkarılmasında kullanılır.
Pek çok ben zararsızdır ama bazılarında melanom gelişme ihtimali daha yüksektir. Bunlar daha büyük, daha koyu renkli benlerdir. Bende büyüme, renginde koyulaşma, benin yanında küçük satellit bencikler ve kanama varsa bu endişe vericidir.
Seboreik keratozlar sıklıkla siğillerle karıştırılmalarına rağmen siğillerden oldukça farklıdırlar. Seboreik keratoz derinin üst kısmının kanser dışı büyümesidir. Bir tane olabildiği gibi gruplar halinde de bulunabilir. Kahve, açık kahve renkten siyaha kadar değişebilirler.
Düzenli aralıklarla tıbbi takip ve yönetim alamayacak hastalar. Alkol ve madde bağımlısı olan kişiler. Hayatı tehdit eden hastalık varlığı (kanser gibi). Kendi kendine ve yakınları tarafından yeterli bakım sağlayamayacak hastalar.
Özellikle morbid obez hastalar, eğer tedavi edilmezlerse yaşıtlarına göre kalp ve damar hastalıklarına, diyabete, hipertansiyona daha erken yaşlarda yakalanırlar. Hatta bu hastalıkların riskleri nedeniyle daha erken yaşamlarını yitirebilirler.
Mide balonu gıda tüketimini azaltmak, yeni diyet ve davranış usullerini öğrenmeyi kolaylaştırmak amacıyla midede mekanik olarak bir dolgunluk hissi ve hacim oluşturmak için endoskopi yardımıyla mide içerisinde şişirilerek yerleştirilir.
Laparoskopik sleeve gastrektomi ameliyatıyla hastanın vücut kitle indeksine göre (her bireye göre değişmekte) midenin bir kısmı rehber tüp eşliğinde laparoskopik yöntemle (yani kapalı ameliyatla) ve özel dikiş materyalleri ile güvenli olarak çıkartılır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .