Karaciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

İnsan vücudundaki en büyük iç organlardan bir tanesi karaciğerdir. Karaciğer aynı zamanda vücudumuzun hayati önem taşıyan işlevlerini yerine getirmektedir. Karaciğer büyümesine neden olan bazı sağlık problemleri sonucunda oluşan bu rahatsızlık bazen uzun yıllar fark edilemeyebilir.

İdeal karaciğer büyüklüğü kişinin yaşına ve cinsiyetine göre değişiklik göstermektedir. Karaciğerin boyutunu tamamladığı yaş ortalama 15 yaştır. Ve bu boyut kadınlarda erkeklere göre daha küçüktür.

Karaciğer büyümesi rahatsızlığı bazı hastalıkların belirtisi niteliğindedir. Yani bir hastaya karaciğer büyümesi teşhisi koyulmuşsa bu hastada var olan bir başka rahtsızlığın sonucunda oluşmuştur. Karaciğerimizdeki büyüme çok fazla olmadığı için genelde bir belirti oluşmaz ama bu büyüme çok ileri seviyede olmuşsa bazı belirtiler görülmeye başlanır. Örneğin hazımsızlık hissi, karın rahatsızlıkları, sarılık, sürekli halsizlik, mide bulantısı ve zayıflamak gibi belirtiler görülmektedir.

Karaciğer Büyümesine Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Karaciğer büyümesi karaciğerle alakalı bir durum olabileceği gibi karaciğere bağlı olmayan bazı nedenlerden de kaynaklanabilir. Karaciğere bağlı olan nedenler arasında siroz, hepatitler, alkol, öd kesesinin salgıladığı sıvının salgılanma düzeninde meydana gelen bozulma, tümör, kist, obezite, diyabet gibi rahatsızlıklar karaciğer büyümesinde etkili olan rahatsızlıklardır. Karaciğere bağlı olmayanlar ise kalp yetmezliği, budd-chiara sendromu dur. Bunun dışında bazı kanser türleri de karaciğer büyümesine neden olmaktadır. Bu kanser türleri karaciğer kanseri, lösemi, karsinoma, lenfoma ve diğer kanser çeşitleridir. Ayrıca sıtma, reye sendromu, bazı bitkisel ve tıbbi ilaç kullanımı, otoimmün rahatsızlığı da yine karaciğer büyümesine neden olabilecek etkenler arasındadır.

Karaciğer Büyümesinde Tedavi Nasıl Yapılır?

Karaciğer büyümesinde tedaviye başlanabilmesi için öncelikle teşhisin kesin olarak konulması gerekir. Teşhis koyulduktan sonra karaciğer büyümesine eden olan faktöre bağlı olarak bir tedavi yöntemi uygulanır.

1) Eğer hastanın rahatsızlığı alkol tüketiminden kaynaklanmışsa hasta asla alkol kullanmamalıdır aksi halde ölümcül sonuçlar yaşanabilir.

2) Eğer hastanın rahatsızlığı hepatit hastalıklarından birinden dolayı ise karaciğer enflamasyonunu durdurmada etkili olan bazı ilaçlar ile tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

3) Eğer hastanın rahatsızlığı obezite kaynaklı bir durumsa kişi egzersiz ve diyet programları ile zayıflatılır.

Karaciğer büyümesi rahatsızlığı yaşayan bir kişinin uzak durması gereken bazı önemli noktalar da vardır. Örneğin eğer kullandığı tıbbi veya bitkisel bir ilaç varsa bu ilaçların yan etkileri çok iyi bilinmeli ve bu hastalığı tetikleyen yan etkileri varsa kullanımı hemen bırakılmalıdır. Kimyasal ürünlerin kullanımında çok dikkatli olmalıdır ve mümkünse kullanılmamalıdır. Eğer kullanılırsa eldiven takılmalı ve ortam çok iyi havalandırılmış olmalıdır


Sizi Arayalım


Safra yolları iltihaplanmasında ilk önce muayene edilmesi gereken şey tıkanmaya sebep olan taştır. Röntgen ile taşın durumuna bakıldıktan sonra eğer ameliyata karar verildiyse laparoskopi ile gereken ameliyat yapılır.
Mamografi meme kanseri şüphesi olan hastalarda tarama yapmak için kullanılan teknolojik bir röntgen yöntemidir. Bu teknik sayesinde hastada meme kanseri olup olmadığı tespit edilerek erken müdahale imkanı ile tedavide başarı oranı arttırılmaktadır.
Karaciğer yetmezliği birçok hastalıktan dolayı kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden öncelikle karaciğer yetmezliğine neden olan problemin ne olduğunu anlamak için gerekli tetkiklerin yapılması ve bu problemi ortadan kaldırılması gerekli.
Karaciğer yağlanması kendini hemen belli eden bir rahatsızlık olmadığı için uzun yıllarca bu hastalığınızın farkında olmayabilirsiniz. Belirtilerin en başında halsizlik, zayıflamak, karın ağrısı ya da hafıza problemleri gelmektedir.
Kadınlara göre erkeklerde görülme yüzdesi daha fazla olan karaciğer kanserinin belirtileri tümörün boyutu ile yaygınlığına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Elle hissedilir derecede bir büyüklüğe geldiğinde zaten hastalık ilk evrelerini geçirmiş olur.
Bağırsak kanserinde en çok başvurulan tedavi yöntemleri radyasyon, kemoterapi ve cerrahi müdahalelerdir. Tedavi yöntemine, tümörün durumuna göre karar verilmektedir. Yani tümörün hangi evre ve nerede oluştuğu göz önünde bulundurulmaktadır.
Çoğunlukla basit gıda zehirlenmelerine bağlı olarak meydana gelen bağırsak iltihabının farklı nedenleri de olabilir. Eğer sebepsiz yere karnınızda aşırı ağrılı sancılar hissediyorsanız ya da bağırsak düğümlenmesi gibi bir durumda hastaneye gitmeniz gerekmektedir
Damar sertliğinin hızlanması Kalp Damar Hastalıklarına neden olmaktadır. Kalp krizi ve inme gibi olayların önlenebilmesi damar sertliğinin (aterosklerozun) erken dönemde belirlenmesi ve risklerin azaltılması ile mümkün olabilmektedir.
Fıtık, karın duvarındaki yırtıktan çıkan iç organların cilt altında bir şişlik oluşturmasıdır. Şişlik zaman zaman oluşur ve kaybolur. Ayağa kalkınca, öksürünce şişlik ortaya çıkar, sırt üstü uzanınca kaybolur. Yatınca şişlik fıtık kesesi içindeki organların karın içine geri döner.
Tiroid hastalıkları ile kilo veya metabolizma arasında uzun zamandan beri bir ilişki olduğu bilinmektedir. Halkın birçoğunun birisi zayıfladığı zaman “herhalde zehirli guatrı vardır” veya şişmanladığı zaman “guatrı çalışmıyor” dediğini biliyoruz.
Hassas bir bölge olması nedeniyle makat ve çevresindeki şikâyetler ciddi sıkıntılar yaratabilir. Hastalar bu sorunlarını pek konuşmak istemedikleri için sıklıkla doktora geç müracaat ederler. Birçok rahatsızlık dışkılama sırasında kanama ile ortaya çıkabilir.
Uzun ve bükülebilir tübüler bir aletle kalın bağırsağın içini örten tabakanın tamamının görsel yolla güvenli ve etkili olarak incelenmesidir. Kalın bağırsak hastalıklarının tanısında, biopsi almada ve poliplerin çıkarılmasında kullanılır.
Pek çok ben zararsızdır ama bazılarında melanom gelişme ihtimali daha yüksektir. Bunlar daha büyük, daha koyu renkli benlerdir. Bende büyüme, renginde koyulaşma, benin yanında küçük satellit bencikler ve kanama varsa bu endişe vericidir.
Seboreik keratozlar sıklıkla siğillerle karıştırılmalarına rağmen siğillerden oldukça farklıdırlar. Seboreik keratoz derinin üst kısmının kanser dışı büyümesidir. Bir tane olabildiği gibi gruplar halinde de bulunabilir. Kahve, açık kahve renkten siyaha kadar değişebilirler.
Düzenli aralıklarla tıbbi takip ve yönetim alamayacak hastalar. Alkol ve madde bağımlısı olan kişiler. Hayatı tehdit eden hastalık varlığı (kanser gibi). Kendi kendine ve yakınları tarafından yeterli bakım sağlayamayacak hastalar.
Özellikle morbid obez hastalar, eğer tedavi edilmezlerse yaşıtlarına göre kalp ve damar hastalıklarına, diyabete, hipertansiyona daha erken yaşlarda yakalanırlar. Hatta bu hastalıkların riskleri nedeniyle daha erken yaşamlarını yitirebilirler.
Mide balonu gıda tüketimini azaltmak, yeni diyet ve davranış usullerini öğrenmeyi kolaylaştırmak amacıyla midede mekanik olarak bir dolgunluk hissi ve hacim oluşturmak için endoskopi yardımıyla mide içerisinde şişirilerek yerleştirilir.
Laparoskopik sleeve gastrektomi ameliyatıyla hastanın vücut kitle indeksine göre (her bireye göre değişmekte) midenin bir kısmı rehber tüp eşliğinde laparoskopik yöntemle (yani kapalı ameliyatla) ve özel dikiş materyalleri ile güvenli olarak çıkartılır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .