Bize Ulaşın
Pazartesi-Cuma: 09:00 - 18:00 Cumartesi: 09:00 - 13:00
Randevu Alabilirsiniz

Kaplama Diş

Kaplama Diş

Kaplama diş uygulaması çoğunlukla diş tam olarak çürüdüğü zaman tercih edilen bir işlemdir. Yani diş kaplaması yapılacak olan dişin tedavi edilebilmesi artık mümkün değildir. Bu tür durumlarda kanal tedavisi yapılarak kaplama diş uygulamasına başlanır. Diş kaplamada problemli olan dişe yeniden şekil verilerek dişe kaplama uygulamasına başlanır. Burada kaplama yapılacak maddenin çok dikkatli seçilmesi dişinizi problemsiz bir şekilde daha uzun süre kullanabilmeniz açısından önemlidir. Bu tür detaylarda doğru tercihlerin yapılması sayesinde en az kendi dişiniz kadar doğal bir yapıya sahip bir diş elde edilmiş olunur.

Kaplama Diş Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Kaplama diş uygulamasında ilk yapılan işlem dişin ölçüsünün alınmasıdır. Dişin ölçüsü alındıktan sonra bu ölçülere tekabül eden kalıplar hazırlanır. Bu kalıplar çoğunlukla porselenden maddeler kullanılarak ya da farklı maddeler hazırlanır. Öncesinde çürük diş temizlenip yeni şekli oluşturulmuştur. Sıra hazırlanmış olan kaplama dişin istenilen yere geçici olarak konulmasına gelmiştir. Bu işlemden sonra bir müddet beklenerek herhangi bir problemin yaşanıp yaşanmadığı gözlenir. Örneğin apse problemi yaşanıp yaşanmayacak mı diye gereken sürenin geçmesi beklenir. Şayet herhangi bir sıkıntı yaşanmamışsa istenilen bölgeye dişin adapte olması sağlanır. Ama apse gibi problemlerle karşılanırsa kalıp diş tekrar çıkarılarak ortaya çıkan probleme yönelik tedaviler uygulanır. Problemler tam anlamıyla ortadan kaldırıldıktan sonra işleme tekrar devam edilebilir.

Kaplama Diş Uygulamasının Süresi Ne Kadardır?

Dişin problemine göre değişen tedavi süresi hakkında en yakın bilgiyi vermek gerekirse aşağı yukarı 3 seans sürer diyebiliriz. Eğer daha çabuk bitmesi için acele ederseniz 2 seansta da bitirilebilir ya da doktorunuza bağlı olarak 4 seans da sürebilir. Aslında burada önemli olan kaç seans sonrasında bitmesi değil işlem bittikten sonra problem yaşayıp yaşamayacağınızdır. Eğer acele ettirip seanslarınızın sayısını en aza indirmeye çalışırsanız uygula sonucunda problemler yaşama ihtimaliniz yüksek olacaktır. Bu yüzden size tavsiyemiz kaplama diş uygulamasına karar verdikten sonra hekiminizi çok iyi seçmeli ve kullanılacak kaplama malzemelerinin uygun malzemeler olmasına dikkat etmelisiniz. Bu tür noktalara dikkat edildiği takdirde iyileşme süreniz de buna bağlı olarak daha kısa sürede sonuçlanacaktır.

Canlı Destek / Live Support