Kaplama Diş

Kaplama Diş

Kaplama diş uygulaması çoğunlukla diş tam olarak çürüdüğü zaman tercih edilen bir işlemdir. Yani diş kaplaması yapılacak olan dişin tedavi edilebilmesi artık mümkün değildir. Bu tür durumlarda kanal tedavisi yapılarak kaplama diş uygulamasına başlanır. Diş kaplamada problemli olan dişe yeniden şekil verilerek dişe kaplama uygulamasına başlanır. Burada kaplama yapılacak maddenin çok dikkatli seçilmesi dişinizi problemsiz bir şekilde daha uzun süre kullanabilmeniz açısından önemlidir. Bu tür detaylarda doğru tercihlerin yapılması sayesinde en az kendi dişiniz kadar doğal bir yapıya sahip bir diş elde edilmiş olunur.

Kaplama Diş Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Kaplama diş uygulamasında ilk yapılan işlem dişin ölçüsünün alınmasıdır. Dişin ölçüsü alındıktan sonra bu ölçülere tekabül eden kalıplar hazırlanır. Bu kalıplar çoğunlukla porselenden maddeler kullanılarak ya da farklı maddeler hazırlanır. Öncesinde çürük diş temizlenip yeni şekli oluşturulmuştur. Sıra hazırlanmış olan kaplama dişin istenilen yere geçici olarak konulmasına gelmiştir. Bu işlemden sonra bir müddet beklenerek herhangi bir problemin yaşanıp yaşanmadığı gözlenir. Örneğin apse problemi yaşanıp yaşanmayacak mı diye gereken sürenin geçmesi beklenir. Şayet herhangi bir sıkıntı yaşanmamışsa istenilen bölgeye dişin adapte olması sağlanır. Ama apse gibi problemlerle karşılanırsa kalıp diş tekrar çıkarılarak ortaya çıkan probleme yönelik tedaviler uygulanır. Problemler tam anlamıyla ortadan kaldırıldıktan sonra işleme tekrar devam edilebilir.

Kaplama Diş Uygulamasının Süresi Ne Kadardır?

Dişin problemine göre değişen tedavi süresi hakkında en yakın bilgiyi vermek gerekirse aşağı yukarı 3 seans sürer diyebiliriz. Eğer daha çabuk bitmesi için acele ederseniz 2 seansta da bitirilebilir ya da doktorunuza bağlı olarak 4 seans da sürebilir. Aslında burada önemli olan kaç seans sonrasında bitmesi değil işlem bittikten sonra problem yaşayıp yaşamayacağınızdır. Eğer acele ettirip seanslarınızın sayısını en aza indirmeye çalışırsanız uygula sonucunda problemler yaşama ihtimaliniz yüksek olacaktır. Bu yüzden size tavsiyemiz kaplama diş uygulamasına karar verdikten sonra hekiminizi çok iyi seçmeli ve kullanılacak kaplama malzemelerinin uygun malzemeler olmasına dikkat etmelisiniz. Bu tür noktalara dikkat edildiği takdirde iyileşme süreniz de buna bağlı olarak daha kısa sürede sonuçlanacaktır.


Sizi Arayalım


Diş hekimliğinde en merak edilen konulardan biri diş beyazlatma, diş ağartma yöntemidir. Diş beyazlatma sağlıklı dişlerle güzel bir gülümsemeye sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği kozmetik bir tedavi yöntemidir.
Kompozit dolgu arka ve ön dişlerde kullanılabilen, görüntü açısından oldukça estetik bir görünüme sahip olan bir dolgu çeşididir. Bu özelliklerinden dolayı günümüzde diş hekimlerinin en fazla kullandığı dolgu maddesi haline gelmiştir.
Dişeti manikürü yani Gingivoplasti dişlerin seviyesindeki orantısızlıkları ortadan kaldırma amaçlı uygulanan ve çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde dişler biçimlendirilerek daha estetik bir görünüme kavuşturulur.
Ağız temizliğinizi ne kadar düzenli yaparsanız yapın bu ağzınızda bakteri bulunmayacağı anlamına gelmez. Herkesin ağzında mutlaka bakteri vardır ama ağız temizliğine dikkat edenlerin dikkat etmeyenlere göre daha az olmaktadır.
Dişeti şişmesine pek çok şey neden olabilir. Bu durum daha çok sağlıklı olmayan diş ve diş eti için geçerlidir. Ağız sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece diş eti şişmesi gibi bir problemle karşılaşma riskiniz çok daha az olacaktır.
Tıp dilinde periodontal hastalıklar olarak geçen dişeti hastalıkları dişeti ve dişleri koruyan dokuların iltihaplanması olarak meydana gelen durumlardır. Yetişkinlerin diş kaybı yaşamasındaki en etkili neden dişeti hastalıklarıdır.
Diş estetiği çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Dişinizle, dişetinizle, dudaklarınızla ilgili hoşa gitmeyen görüntülerin daha estetik bir hale getirilmesi için diş estetiği en çok tercih edilen bir uygulamadır. Diş estetiğinin bazı aşamaları vardır.
Günümüzde Amalgam dolgudan daha yoğun bir şekilde tercih edilir hale gelen beyaz dolgu, genellikle çürüyen dişlerin tedavisinde, kırılan dişlerin ya da zedelenmiş dişlerin tedavisinde kullanılan ve tercih edilen bir dolgu maddesidir.
Öncelikle amalgam dolgunun ne olduğunu öğrenelim. Amalgam dolgu gümüş, kalay ve bakırın cıvayla karışımından meydana getirilen bir dolgu türüdür. Bu karışımda cıvanın oluşturduğu oran yaklaşık % 45 ile %50 arsındadır.
Birçok hastalığın bedenimize giriş yolu ağızdan olmaktadır. Ağız kuruluğunun bu hastalıkların bedenimize girmesi açısından etkisi çok büyüktür. Çünkü ağız kuruluğu yaşayan kişilerde tükürük çok az olduğu için bu hastalıklardan korunmak daha zor olacaktır.
Gülüş tasarımı sayesinde hastanın daha güzel ve estetiksel bir gülüşe kavuşması sağlanır. Bu problemleri çözmek için uygulanan yöntemlere zirkon kaplaması, bonding, beyazlatma, diş ve diş eti tedavileri gibi örnekler verebiliriz.
Eğer dişlerinizle ilgili renk, şekil, ebat ve duruş gibi sorunlar yaşıyorsanız bu sorunların hepsine bonding uygulaması ile bir çözüm bulabilirsiniz. Bonding uygulamasında hasta herhangi bir rahatsızlık duymadığı için anestezi kullanılmaz.
Klasik olarak kron kobaltlar üzerine porselen fırınlanması şeklinde kullanılanları olduğu gibi zirkonyum kronlar, diğer çeşitli kronlar veya ful porselen kaplamalar gibi estetikten sağlamlığa kadar birçok ürün kullanılmaktadır.
Kanal Tedavisinde çürük dokusunun temizlenip kökteki sinirin alınıp daha sonra da sinirin yerine geçecek bir takım materyaller konularak, son olarak da üzerine dolgusu yapılarak sona eren bir tedavidir. Sonuç olarak sağlıklı dişler elde edilir.
Diş beyazlatma işlemi, bir takım ajanlar kullanılarak dişin var olan renginden daha açık renk tonuna çevrilmesi işlemidir.Çok çeşitli şekilde çay, kahve tüketen ve sigara içen insanlarda diş beyazlatma işlemi önerilmemektedir.
Ağız ve Diş Sağlığı konusunda sıklıkla yaşanan diş eti kanamalarının başlıca nedeni, ağızda diş taşı oluşumu ve yeterli ağız hijyeninin sağlanmamasıdır. Birçok etkenin neden olabildiği diş eti kanamalarında ilk adım doğru bir tedavi yönteminin uygulanmasıdır.
Dişlerin yapısındaki renklenmelerin veya koyu renkli dişlerin daha estetik bir görüntü vermek amacıyla beyazlatılması işlemidir. Diş hekimi kontrolü altında uygulama ve beyazlatma işleminin dişler ve diş etleri üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur.
Doğal dişlerinizin bu ihtiyacı karşılayamadığı durumlarda, sağlıklı gülüşlere sahip olmak için estetik diş hekimliği uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalarda amaç dişlerin sorunsuz bir şekilde fonksiyon görmesini sağlamaktır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .