Bize Ulaşın
Pazartesi-Cuma: 09:00 - 18:00 Cumartesi: 09:00 - 13:00
Randevu Alabilirsiniz

Kansızlık Belirtileri

Kansızlık Belirtileri

Genel olarak kansızlık insan vücudundaki kan miktarının az olmasını değil kanın içindeki bileşenlerin olması gereken değerlerden düşük oranda bulunması durumunu ifade eder. Kandaki kırmızı kan hücrelerine rengini sağlayan ve bu hücrelerin oksijeni organlara taşımasında etkili olan hemoglobinin olması gerekenden düşük değerde bulunması kansızlığa neden olur.  Bunun yanı sıra kansızlığa sebep kronik hastalıklar, kemik iliği ve hücre sorunları gibi etkenlerde olabilir. Yeterli hemoglobin üretilememesinin başlıca nedenleri arasın demir, folik asit ve B-12 vitamin eksiklikleri sıralanabilir.

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın en genel belirtileri sürekli halsizlik hali, uykuya düşkünlük, çabuk yorulma, çarpıntı, ten rengindeki solukluk, üşüme gibi semptomlar sıralanabilir ancak belirtmiş olduğumuz eksikliklere bağlı olarak rahatsızlığın belirtileri farklılıklar gösterebilir.

Demir eksikliğinden dolayı kanın kırmızı hücrelerinin azalması olarak bilinen kansızlık en sık görülen kansızlık türüdür. Bu rahatsızlığı yaşayan hastalar yiyecek olmayan maddelere karşı yeme isteği duyarlar. Örneğin buz, toprak, kağıt, nişasta, kireç taşı gibi. Yine bu hastaların ağız kenarları ve tırnaklarında çatlaklar oluşabilir ve dilleri tahriş olabilir.

Folik asit eksikliğine bağlı kansızlıklarda ise ishal, depresyon gibi belirtiler gözükebilir. B-12 vitamininin eksikliği et ve et ürünleri tüketmemelerine bağlı olarak vejeteryanlarda daha sık görülür. B-12 vitaminin eksikliğine bağlı olarak kansızlık sorunu yaşayanlar el ve ayaklarında ürperme ve duyu kaybı, renk körlüğü, dillerinde yanma, ciltlerinde kararma, kilo kaybı belirtilerle karşılaşabilmektedirler.  Bu tür şikayetlerden muzdarip kişiler en yakın sağlık kuruluşlarına başvurarak kan sayımı yaptırıp herhangi bir olumsuzluk olup olmadığını uzman kişilerden öğrenebilirler.

Kansızlık Tedavisi?

Kansızlığın tedavisi kansızlığa neden olan bulgulara göre değişiklik gösterir. Önlem olarak en başta doğru beslenilmelidir. Demir eksikliğine bağlı kansızlığın tedavisi doktorun hastanın yaş grubuna göre hastaya verdiği demir içeren ilaçların alınımı ile gerçekleşir ve hastanın demir içeren gıdalar tüketmesini sağlayarak desteklenir. B-12 ve folik asit eksikliğinden kaynaklanan kansızlıklarda hastaya bunları içeren ilaçlar ve gıdalar tüketmesi uzman kişi tarafından tavsiye edilir. Kemik iliğinden kaynaklanan kansızlıklar ancak kemik iliği nakli ile tedavi edilebilir. Uzun süreli kansızlık ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle hastalığın tanısı ve tedavisi sürecinde mutlaka doktora başvurunuz.

Canlı Destek / Live Support