Kansızlık Belirtileri ve Tedavisi

Kansızlık Belirtileri ve Tedavisi

 

Genel olarak kansızlık insan vücudundaki kan miktarının az olmasını değil kanın içindeki bileşenlerin olması gereken değerlerden düşük oranda bulunması durumunu ifade eder. Kandaki kırmızı kan hücrelerine rengini sağlayan ve bu hücrelerin oksijeni organlara taşımasında etkili olan hemoglobinin olması gerekenden düşük değerde bulunması kansızlığa neden olur.  Bunun yanı sıra kansızlığa sebep kronik hastalıklar, kemik iliği ve hücre sorunları gibi etkenlerde olabilir. Yeterli hemoglobin üretilememesinin başlıca nedenleri arasın demir, folik asit ve B-12 vitamin eksiklikleri sıralanabilir.

 

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

 

Hastalığın en genel belirtileri sürekli halsizlik hali, uykuya düşkünlük, çabuk yorulma, çarpıntı, ten rengindeki solukluk, üşüme gibi semptomlar sıralanabilir ancak belirtmiş olduğumuz eksikliklere bağlı olarak rahatsızlığın belirtileri farklılıklar gösterebilir. Demir eksikliğinden dolayı kanın kırmızı hücrelerinin azalması olarak bilinen kansızlık en sık görülen kansızlık türüdür. Bu rahatsızlığı yaşayan hastalar yiyecek olmayan maddelere karşı yeme isteği duyarlar. Örneğin buz, toprak, kağıt, nişasta, kireç taşı gibi. Yine bu hastaların ağız kenarları ve tırnaklarında çatlaklar oluşabilir ve dilleri tahriş olabilir. Folik asit eksikliğine bağlı kansızlıklarda ise ishal, depresyon gibi belirtiler gözükebilir. B-12 vitamininin eksikliği et ve et ürünleri tüketmemelerine bağlı olarak vejeteryanlarda daha sık görülür. B-12 vitaminin eksikliğine bağlı olarak kansızlık sorunu yaşayanlar el ve ayaklarında ürperme ve duyu kaybı, renk körlüğü, dillerinde yanma, ciltlerinde kararma, kilo kaybı belirtilerle karşılaşabilmektedirler.  Bu tür şikayetlerden muzdarip kişiler en yakın sağlık kuruluşlarına başvurarak kan sayımı yaptırıp herhangi bir olumsuzluk olup olmadığını uzman kişilerden öğrenebilirler.

 

Kansızlık Tedavisi?

 

Kansızlığın tedavisi kansızlığa neden olan bulgulara göre değişiklik gösterir. Önlem olarak en başta doğru beslenilmelidir. Demir eksikliğine bağlı kansızlığın tedavisi doktorun hastanın yaş grubuna göre hastaya verdiği demir içeren ilaçların alınımı ile gerçekleşir ve hastanın demir içeren gıdalar tüketmesini sağlayarak desteklenir. B-12 ve folik asit eksikliğinden kaynaklanan kansızlıklarda hastaya bunları içeren ilaçlar ve gıdalar tüketmesi uzman kişi tarafından tavsiye edilir. Kemik iliğinden kaynaklanan kansızlıklar ancak kemik iliği nakli ile tedavi edilebilir. Uzun süreli kansızlık ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle hastalığın tanısı ve tedavisi sürecinde mutlaka doktora başvurunuz.


Sizi Arayalım


İdrar yollarında yanma genellikle idrar yolu enfeksiyonuna bağlıdır. Bu enfeksiyon idrar yollarından mesaneye kadar giden bakterilerden kaynaklanmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonuna yada idrar yanmasına sistit de denilmektedir.
Mide yanması genellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkmaktadır. Halk arasında mide kaynaması olarak dile getirilen mide yanması, tüketilen besinler açısından kişiye göre değişiklik gösterebilir.
Kabızlık anlık olarak yaşanabildiği gibi birçok sebebe bağlı ciddi problemlerin habercisi de olabilir. Dışkılama ihtiyacını ertelemek anlık kabızlığa sebep olabilir, ancak bunun yanı sıra genetik yatkınlık, yeterli su içmeme, beslenme düzensizliği, uyku düzensizliği,
Vücutta bulunan kan, kırmızı rengini hemoglobin adlı proteinden almaktadır. Yani kana al-kırmızı rengini bu protein vermektedir. Hemoglobinin en önemli ve etken maddesi demirdir.
Belirtileri Ve Tedavisi Ülser, sindirim sıvıları ve mide asitlerinin mide, yemek borusu ya da onikiparmak bağırsağını tahrip etmesi sonucunda söz konusu organda meydana getirdiği doku kaybına verilen addır.
Bu yazımızda zatürree hastalığını tanıyıp ve bu hastalıkla ilgili önemli bilgilere sahip olacağız. Tıp dilinde Pnömoni adıyla bilinen zatürree bir ya da birden fazla akciğer lobu iltihaplanması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır.
Zatürree genellikle mikrobik bir rahatsızlık olduğundan mikropların üreyebildiği ve en fazla olduğu zamanlarda öksürükle, tıksırıkla veya konuşma esnasında ağızdan çıkan tükürük ya da benzeri şeylerle başka birine bulaşabilir.
Hastanın tansiyonu 180-110 mmHg derecede yükselmediyse normal şartlarda bir belirti görülmez. Yüksek tansiyonda en fazla görülen belirtiler ise: başın dönmesi, baş ve kalp ağrısı, ulakta çınlama, nefes alıp vermede yaşanan sıkıntıdır.
Üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan şey virüs ve bakterilerdir. Üst solunum dediğimiz yer ise nefes alıp verirken havanın temasta bulunduğu ilk yerdir diyebiliriz. Yani etrafımızdaki virüs ve bakteriler öncelikle bu bölgede etkili olur.
Tiroid şekil olarak kelebeği andıran bir salgı bezidir. Bu salgı bezi gırtlağımızın ve köprücük kemiğimizin arasında soluk borumuza sarılmış bir şekilde durur. Vücudumuzdaki görevleri ise metabolizmamızı ve beden sıcaklığımızı düzenler.
Şeker hastalığı deyip geçmemek gerekir. Çünkü şeker hastalığı bir diğer adıyla diyabet hastalığı pek çok sendroma neden olmaktadır. Sizler için bu yazımızda yardımcı olmak adına şeker hastalığının belirtilerini bir liste halinde sıraladık.
Yüksek kolesterol asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü yüksek kolesterolün vücudumuzda birçok olumsuz etkisi vardır ve bu etkiler oldukça ciddi boyuttadır. Örneğin felç, kalp krizi, bilinç kaybı gibi ciddi problemlere neden olabilir.
Kandaki total kolesterolün seviyesinin normal olup olmadığına karar verilirken göz önünde bulundurulması gereken şeyler vardır. Bunlar LDL kolesterol, HDL kolesterol, Trigliserid Kolesterol ve hastada irsi bir yatkınlığın olup olmadığıdır.
Akciğerlerimize hava bronş tüpleri ile ulaşır. Eğer bu bronş tüplerinin iç yüzeyinin zarı iltihaplanırsa bronşit hastalığı meydana gelir. Bronşit iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Birincisi akut bronşit ve ikincisi ise kronik bronşittir.
Eğer bebeğiniz ilk üçüncü ayında ise bebeğinizi soğuk algınlığından korumak için yapacağınız en iyi şey onu bu hastalığa yakalanmış kişiden uzak tutmaktır. Kışın bu yöntem önemlidir çünkü kışın soğuk algınlığı virüsü çok fazla sirkülâsyonda bulunur.
Parazit bir canlı olan ve beyaz renkteki bağırsak kurtları genelde ince ve kalın bağırsağımızda bulunur ama bağırsak kurdu oluşumu çok fazla ise kalın bağırsaktan mesaneye doğru hareket ederler. Bu tür canlıların üremesi yumurtlama yoluyla gerçekleşmektedir.
Reflü, yemeğin ardından yaşanan hazımsızlık, yanma ve ekşime gibi şikayetlere neden olan mide asidinden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Reflü bazen kısa sürede geçebilir ama bazen de çok rahatsız edici bir rahatsızlık haline gelebilir.
Kan şekeri, insan vücudunda hassasiyet gösterilen düzenlemelerden bir tanesidir. Belirli hastalıkların takibinde son derece önemli bir kriteridir. Kan şekerinin Düşük olması da yüksek olması da sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .